Oulu otti järeät aseet käyttöön – Jopa 30 000 euron uhkasakko Airbnb-vuokraajille
Oulussa tilapäismajoittajat taistelevat kaupungin kanssa siitä, onko kalustetun asunnon vuokraaminen lainvastaista.
Oulun Rautatienkadulla nököttävä Asemantorni II valmistui vuonna 2020. WIKIMEDIA COMMONS
Tekijän kuva
Eevi Karvinen
Tänään klo 10:17
Airbnb-vuokraajat aiheuttavat päänvaivaa oululaisessa kerrostalossa. Heille kaavaillaan kymmenien tuhansien eurojen edestä uhkasakkoja, jos toiminta ei lopu.
Vuonna 2020 valmistuneessa kerrostalossa on alusta alkaen harjoitettu lyhytaikaista majoitustoimintaa, jonka kaupunki katsoo olevan lainvastaista.
Toiminnalle halutaan pistää stoppi. Kehotukset eivät ole toimineet, joten Asunto Oy Oulun Asemantorni 2:lle kaavaillaan kiinteää 30 000 euron uhkasakkoa.
Rakennuslautakunta päätti kuitenkin 6. syyskuuta järjestetyssä kokouksessaan jättää asian pöydälle.
Asia ilmenee Oulun kaupungin rakennuslautakunnan julkisista kokouspöytäkirjoista. Uhkasakoista uutisoi ensin Kaleva.
Oulun kaupungin virkaa suorittava rakennusvalvonnan johtaja Tapani Hoppu ei kommentoi asiaa Iltalehdelle. Asia on keskeneräinen ja etenemässä lautakuntaan, hän vastaa sähköpostitse.
Haittaa asukkaille
12-kerroksisessa talossa on yhteensä 120 asuinhuoneistoa. Ainakin yhdessätoista huoneistossa on harjoitettu lyhytaikaista vuokrausta. Toiminta on poikinut vähintään yhden ilmoituksen rakennusvalvontaan.
Oulun kaupunki on selvittänyt, onko toiminta vastoin rakennusluvassa ja asemakaavassa osoitettua käyttötarkoitusta.
Rakennuslautakunnan mukaan vähimmillään yhden vuorokauden pituinen majoittuminen ”ei vastaa tavanomaista kerrostaloasumista”.
Asiassa on huomioitu myös muun muassa toiminnasta aiheutuva haitta talon muille asukkaille. Haitan laatua ei kuitenkaan eritelty kokouspöytäkirjassa.
Huoneistoilla on yhteensä useita satoja asiakasarvioita internetin vuokraussivustoilla. Arvioiden perusteella on tehty johtopäätös, että kaikkia huoneistoja on vuokrattu vähintään useita kymmeniä kertoja vuodessa, minkä vuoksi kyse on majoitustoiminnasta.
Jättisakot
Asiaa käsiteltiin rakennuslautakunnan kokouksessa jo ennen juhannusta. Se jätettiin tuolloinkin pöydälle.
Asianosaisia on kehotettu lopettamaan luvanvastainen toiminta tai hakemaan huoneistoille käyttötarkoituksen muutosta.
RKL Nurmi Oy:lle, joka omistaa neljän huoneiston osakkeet, esitetään 30 000 euron suuruista uhkasakkoa.
Sekä ESP-Rovaniemi Oy:lle että North Investing Oy:lle, jotka molemmat omistavat kolmen huoneiston osakkeet, esitetään 24 000 euron suuruisia uhkasakkoja.
Tämän lisäksi yhden asunnon puoliksi omistaville yksityishenkilöille esitetään kummallekin 4 000 euron suuruista uhkasakkoa.
Osakkeenomistajille, toimijoille sekä Asemantorni 2:lle on pöytäkirjan mukaan lähetetty hallintolain mukainen kuulemiskirje.
Asianomaisten mukaan kalustetun huoneiston vuokraamista ei voi rinnastaa majoitustoimintaan. Asianomaiset ovat vedonneet muun muassa siihen, että vuokraamisen rajoittaminen sotii elinkeinon vapautta vastaan.
Myös heti käyttöön Rovaniemellä , laiton toiminta Rikolliset häärii huumeet yms.
15
1115
Vastaukset
- Anonyymi
Rahalla ostettu mainos airnb , ei helevetti miten läpinäkyvää rikollisuutta oikein lukenut aku-ankk
Anonyymi-ap
2023-08-30 07:45:49
Ilmoita
Lyhytvuokraus pitää Rovaniemen asuntomarkkinat elossa läpi vaikeiden aikojen, arvioi kiinteistötalouden professori
Uusien asuntojen markkinat seisovat koko maassa, mutta Rovaniemen tilanne ei ole pahimmasta päästä.
Tiia Haapakangas
1
30.08.2023 05:00
LYHYTVUOKRAUS
Rovaniemen kaupunki on omassa luokassaan lyhytvuokrausasuntojen määrässä. Lyhytvuokrauspalveluista tunnetuin on Airbnb.
Rovaniemen kaupunki on omassa luokassaan lyhytvuokrausasuntojen määrässä. Lyhytvuokrauspalveluista tunnetuin on Airbnb.
KUVA: IIRO KERKELÄ
Vilkas lyhytvuokraustoiminta voi pitää Rovaniemen asuntomarkkinat elossa läpi vaikeiden aikojen.
Näin arvioi asuntomarkkinoihin erikoistunut oululaistutkija Elias Oikarinen. Hän työskentelee Oulun yliopiston kauppakorkeakoulun professorina ja hoitaa myös Aalto-yliopistossa osa-aikaista kiinteistötalouden professuuria.
Oikarisen mukaan Rovaniemellä lyhytvuokrausasuntoja on huomattavasti enemmän kuin yleensä suomalaisissa kaupungeissa.
Palljonko airnb mafia maksoi tutkintaan . tästä selvästi paiitaa korruptio läpi. Näi selvää paskan puhumista oikein lapinkansassa no huumeilla prostituutiollahan airnb elää. Niissä asuu nykyyään Wagner sotilaita . missä avi missä supo missä krp. okno finn avia ja rajavalvonta läin löyhää lapissa. - Anonyymi
Rovaniemen matkailu elää huumeilla ei millään muulla.
- Anonyymi
Kissantappajalla massa murhaajan puheet ja uhot , kovaa puhetta BREIVIKIN KAVERI Lapin kansa Kun SDP rikollis puolue
Kissantappajalla massa murhaajan puheet ja uhot , kovaa puhetta BREIVIKIN KAVERI
Lapin kansa SDP äänenkannataja lehti
Kun Mikkel Näkkäläjärvi valittiin sdp:n puoluesihteeriksi, yksi onnitteluviesti lämmitti erityisesti mieltä – "Haluan ajaa politiikkaa, jossa kenestä tahansa voi tulla mitä tahansa"
VAIKKA MASSA MURHAAJA SDP ARVOJEN MUKAISTA - Anonyymi
Roimat uhkasakot lankeamassa kahden tornitalon Airbnb-toiminnasta Oulussa – Enimmillään yhtiöltä ollaan vaatimassa peräti 64 000 euroa
Oulun kaupungin rakennuslautakunta on asettamassa vuokraajille vaihtelevan suuruisia sakkomaksuja.
Antti Ervasti
0
20.09.2023 10:47
AIRBNB
Oulun kaupungin rakennuslautakunta on langettamassa keskiviikkona uhkasakkoja kahdessakin keskustan kerrostalossa harjoitetusta laittomaksi katsotusta Airbnb-toiminnasta.
Sakkoja ovat saamassa Albertinkatu 9:ssä Asunto Oy Marskinpuiston ja Rautatienkadun Asemantorni 2:n asunto-osakeyhtiöitä ja osakkeenomistajia.
Marskinpuiston asunto-osakeyhtiön asuntoja rakennusvalvonta katsoo vuokratun niin, että huoneistoille olisi pitänyt hakea käyttötarkoituksen muutosta. Kehotusta toiminnan lopettamisesta ei ole noudatettu eikä käyttötarkoituksen muutosta haettu. - Anonyymi
Sivusto: Lapissa on maan toiseksi eniten Airbnb-kohteita – Kittilästä lyhytvuokrauksella tienaa keskimäärin yli 2 600 euroa kuukaudessa
Ville Hyötylä
0
16.02.2023 12:30
AIRBNB
Lapissa on yhteensä 2 726 Airbnb-lyhytvuokrauskäytössä olevaa majoituskohdetta. Asia selviää Vertaa ensin -verkkosivuston tekemästä selvityksestä.
Valtaosa Lapin asunnoista on Rovaniemellä, liki kolmasosa. Rovaniemen Airbnb-kohteiden määrä kasvoi edelliseen vuoteen verrattuna. Vuonna 2021 kohteita oli 643, viime vuonna 891.
Rovaniemen keskimääräinen yöhinta oli 131 euroa ja kuukausittainen keskimääräinen tuotto 1 835 euroa.
Se ei ollut kuitenkaan Lapin korkein ansio, vaan paras tulo syntyi Kittilästä, jossa keskimääräinen kuukausituotto oli jopa 2 672 euroa. Yli 2 000 euron kuukausiansioihin oli mahdollista päästä myös Kolarissa (2 535 euroa) ja Sallassa (2 435 euroa).
Keskimäärin lappilaiskohteiden kuukausituotto oli 1 672 euroa, joka on Suomen mittakaavassa kolmanneksi korkein maakunnittainen ansio. - Anonyymi
Toimittajalta: Yksikin matkailuyritys voi pilata kaupungin maineen kausityöntekijöiden keskuudessa
Mari Molkoselkä
0
20.09.2023 14:16
UUSI ROVANIEMI
Mari Molkoselkä on Uusi Rovaniemi -lehden toimittaja.
Mari Molkoselkä on Uusi Rovaniemi -lehden toimittaja.
Viime viikolla Lapin Kansa kertoi rovaniemeläisen matkailuyrityksen Lapland Welcomen yrittäjän Veli Moilasen vastenmielisistä tavoista kohdella työntekijöitään. Yli kymmenen entistä työntekijää kertoi, että epäasiallinen ja hyökkäävä käytös, kuten huutaminen ja haukkuminen, oli järjestelmällistä. Ongelmia oli niin palkkojen maksamisessa kuin yrityksen autojen kunnossa.
Moilanen kielsi työntekijöiden kertomukset ja sanoi, että monilla kausityöntekijöillä on epärealistinen kuva alasta ja he ovat moniongelmaisia. Moilanen myös kerskaili työllistäneensä vuosien aikana lähes tuhat työntekijää.
Sen voi nähdä huolestuttavana merkkinä siitä, ettei yritykseen ole montaa työntekijää jäänyt.
Rovakadulla Lapland Welcomen toimipisteen ohi kävellessä ei voi kuin miettiä, miten tällainen on mahdollista? Aluehallintovirastolla oli tietoa ongelmista. Miksei mitään tehty?
Juttu jatkuu mainoksen jälkeen
Juttu jatkuu
Todennäköisesti useimmat matkailuyrittäjät tekevät työtään intohimolla ja vastuullisesti. He seuraavat lakia, huolehtivat työntekijöistään, kunnioittavat luontoa ja näin saavat turistit sekä sesonkityöläiset palaamaan Rovaniemelle.
Matkailun kiivaan kasvun keskellä alalle on kuitenkin livahtanut toimijoita, jotka ilmeisesti katselevat turisteja pelkät setelit silmillään. Matkailijoilta kiskotaan rahaa työntekijöiden kustannuksella.
Irvokkuus kohdistuu pahiten ulkomaalaisiin työntekijöihin. Heistä useat ovat nuoria – jotkut tulevat tänne alle 20-vuotiaana tekemään harjoittelua. Ikänsä ja työkokemuksensakin puolesta heillä voi olla korkeampi riski joutua hyväksikäytön ja epäasiallisen kohtelun maalitauluiksi.
Kausityöläinen elää kuukausia Rovaniemellä käyttäen paikallisia palveluita. Hyvällä tuurilla hän viihtyy ja jää tänne.
Ely-keskuksen mukaan Lapin maakunnan työttömät työnhakijat eivät riitä kattamaan työvoimapulaa, vaikka kaikki saataisiin töihin. Lapin matkailussa ollaan riippuvaisia ulkomaisesta työvoimasta, ja lisääntyvä reittilentojen määrä lupaa taas ennätyskautta. Kasvuun kaivataan käsipareja.
Voitaisiinko alalla viimein suunnata markkinointia turisteista myös mahdollisiin työntekijöihin? Kausityöläinen elää kuukausia Rovaniemellä käyttäen paikallisia palveluita. Hyvällä tuurilla hän viihtyy ja jää tänne.
Viranomaisilla ja jokaisella alan toimijalla – oli sitten kyseessä yrittäjä, ammattiliitto tai Visit Rovaniemi – olisi nyt syytä pohtia, miten alasta tehdään työntekijöille houkutteleva sesongista toiseen. Suomessa työskentelyä pitäisi pönkittää olosuhteilla, jotka näyttävät selkeästi, mitä oikeuksia työntekijällä on ja mistä hän saa apua.
Journalismin tehtävä on tuoda epäkohdat näkyviksi, että niihin saataisiin muutosta. Lapin matkailu ei mene siitä pilalle, että näistäkin asioista uutisoidaan. Sitä rapauttavat yritykset, jotka rellestävät lain harmaalla alueella ja kaltoinkohtelevat työntekijöitään.
Jokainen matkailualalla töitä tehnyt tietää, että sana kiirii – hyvässä ja pahassa. Suomessa kaamean talvisesongin läpikäynyt jakaa kokemuksensa muille alan ammattilaisille sekä somessa että kasvotusten.
Mikäli Rovaniemi tahtoo olla matkailukaupunki, jossa elinkeino pyrkii kestävyyteen, asiattomille toimijoille ei pitäisi antaa tilaa. Yksikin yritys voi vaikuttaa koko kaupungin maineeseen. Yksikin yritys voi jättää kausityöntekijään elinikäisiä jälkiä.
KOMMENTOI
LUE LISÄÄ
Korkealentoa: Metsää, metalleja, matkailua – ja me-henkeä vastakkainasettelun sijaan?
KOLUMNI
Korkealentoa: Metsää, metalleja, matkailua – ja me-henkeä vastakkainasettelun sijaan?
30.03.2023 16:10
Tutkija: Rovaniemi on perikuva siitä, miten asiat eivät saisi matkailualalla mennä – tämä ranskalaisyrittäjä tahtoo tehdä toisin ja kunnioittaa paikallista kulttuuria
Tutkija: Rovaniemi on perikuva siitä, miten asiat eivät saisi matkailualalla mennä – tämä ranskalaisyrittäjä tahtoo tehdä toisin ja kunnioittaa paikallista kulttuuria
08.12.2022 10:00
Pukki paikalla iltakymmeneen – Rovaniemen kävelykatu herää taas eloon talvikaudeksi
Pukki paikalla iltakymmeneen – Rovaniemen kävelykatu herää taas eloon talvikaudeksi
07.12.2022 15:47
Rovaniemen Napapiirillä pääsee pian discoilemaan – cocktailbaari avautui jo
Rovaniemen Napapiirillä pääsee pian discoilemaan – cocktailbaari avautui jo
17.11.2022 15:56
Gallup: Rovaniemen Napapiirillä kuhisee jälleen matkailijoita – Tapasimme heistä kahdeksan
Gallup: Rovaniemen Napapiirillä kuhisee jälleen matkailijoita – Tapasimme heistä kahdeksan
29.11.2021 15:58 - Anonyymi
Kulla on laallista,mina vookraus kokoko kerostallo ja tulla paaljo rahahaha
- Anonyymi
aaaa
- Anonyymi
Seurakunnan nuorisotyöntekijä Tom Pajukangas jöönyt lasten lääppimisestö kiinni
- Anonyymi
ffff
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
eee
Ketjusta on poistettu 47 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879