Tietopaketti kissoista

Anonyymi-ap

- Kissalla on n. 12 viikseä kummallakin puolella kasvoja.
- Kissan selän joustavuuden takaa 53 löysästi istuvaa nikamaa, ja ihmisillä on 34.
- Kissojen leuat eivät liiku sivusuunnassa, mikä rajoittaa niiden kykyä pureskella suuria ruokapaloja.
- Kissoilla on kehossaan 517 lihasta, joista 12 hallitsee kumpaakin korvaa. Tämä antaa kissalle mahdollisuuden kääntää korviaan 180 astetta.
- Kissan iän suhde ihmiseen on suunnilleen seuraava: kissan 3 vuotta vastaa n. 21 ihmisvuotta, 8 vuotta noin 40 ihmisvuotta, 14 vuotta noin 70 ihmisvuotta.
- Kissojen ruumiinlämpö on korkeampi kuin ihmisten - noin 38.
- Kissat ovat herkempiä kovalle äänelle kuin ihmiset, ja voivat kuulla ääniä taajuusalueella 50 Hz - 60 kHz. Korvien karvatupsut suojaavat eläintä suunnatulta ääneltä.
- Kissan syke on noin 140 lyöntiä / min. Vertailun vuoksi, ihmisen sydän lyö keskimäärin 75/ min.
- Kissat voivat tehdä 100 erilaista ääntä. Koirat voivat antaa vain 10.
- Kissat eivät pidä makeisista. Aspiriini on myrkyllistä kissoille.
- Kaikki kissat ovat kaukonäköisiä, joten niiden on vaikea nähdä lähellä olevia esineitä.
- Kissanpennuilla, kuten pienillä lapsilla, on maitohampaat.
- Kissat eivät hikoile, vain niiden tassujen pehmusteet ovat kosteutettuja.
- Kissan munuaiset pystyvät suodattamaan suolaa . Tämän ansiosta eläin pystyy juomaan merivettä.
- Pennut näkevät unta viikon sisällä syntymästä.
- Kissan nenäjälki on yhtä ainutlaatuinen kuin ihmisen sormenjälki .
- Aikuisella kissalla on 30 hammasta. Kun lemmikki ei voi saada saalista kiinni, se alkaa kiristää hampaitaan.
- Minuutissa kissa tekee 30 sisään- ja uloshengitystä.
- Kissan etukäpälissä on 5 varvasta ja takatassuissa 4.
- Kissan ikääntyessä kissan silmien väri saattaa muuttua .
- 1 neliösenttimetriä kohden kissoilla on 20 155 karvaa.
- Keskimääräinen kissa viettää noin 2/3 elämästään nukkuen . Tämä tarkoittaa, että 9 v kissa on aktiivinen vain 3 vuotta elämästään.
- Keskiajalla kissat yhdistettiin usein mustaan ​​magiaan, ja juhannuspäivänä (24.6.) harjoitettiin tapaa laittaa kissat pusseihin ja polttaa ne roviolla. Tämä on saattanut osaltaan edistää ruton leviämistä, koska kissat olisivat pystyneet rajottamaan tautia kantavia jyrsijäpopulaatioita.
- Nopeus, jonka kissa voi saavuttaa lyhyillä matkoilla, on noin 50 km/ t.
- Kissojen kykyä löytää tie kotiin kutsutaan joskus "psyykkiseksi matkaksi " . Jotkut asiantuntijat uskovat, että kissat voivat käyttää auringonvalon kulmaa navigointiin tai niiden aivoissa on magnetoituneita soluja, jotka toimivat kompassin tavoin.
- Kissojen keskipaino on noin 5 kg, vaikka Singaporen kissat voivat painaa vain noin 2 kg. Pienimmän aikuisen kissan paino oli 680 g.
- Puhtaus on luontainen vaisto kaikille kissalajeille ja on tärkeää metsästyksen aikana. Näin saalis ei tunne saalistajan lähestymistä. Kissa nuolee turkkiaan vähintään 10 kertaa päivässä.
- Kissat voivat levittää varpaitaan ilosta.
- Luonnossa kissat pitävät häntäänsä usein vaakasuorassa tai alaspäin, kun taas kotikissat voivat pitää häntäänsä ylhäällä.
- Kissa kehrää kallon pohjan ja kielen pohjan välissä olevien ohuesti toisiinsa liittyvien luiden ansiosta. Äänihuulien ympärillä olevien lihasten supistuminen aiheuttaa tärinää, ja kehräävä ääni kulkee läpi kissan kehon. Kissojen kehräämisen uskotaan vaikuttavan myönteisesti ihmisten terveyteen ja niiden bioenergetiikka voi auttaa parantamaan sydän- ja verisuonijärjestelmän toimintaa.
- Kun kissasi koskettaa jotakin kehon osaa, se voi olla merkki siitä, että on olemassa jokin kehittyvä sairaus, josta se yrittää auttaa sinua pääsemään eroon. Se on myös loistava merkki lemmikkisi rakkaudesta ja luottamuksesta.
- Kissat eivät yleensä siedä sitrushedelmien hajua ja välttävät sitä. Tätä voidaan käyttää luomaan pelotteita pitämään ne poissa tietyistä paikoista tai esineistä.
- Kissat havaitsevat hyvin mielialaasi ja äänensävysi, vaikka ne eivät aina näytä sitä.
- Kissoilla on vaistomainen kyky uida.
- Kun kissa on aggressiivinen, se painaa korvansa päätään vasten, ja kun kissa hyökkää vastustajaa vastaan, se levittää ne sivuille osoittaakseen päättäväisyyttään.
- Jotkut uskovat, että kissoilla on psyykkisiä kykyjä ja ne voivat ennakoida katastrofeja, kuten maanjäristyksiä, tulipaloja ja tulvia.
- Joissakin kulttuureissa uskotaan, että kulkukissanpennun ottaminen kotiin tuo onnea, mutta sen työntäminen pois tarkoittaa tilaisuuden menettämistä.
- Liiallista rakkautta kissoihin kutsutaan Ailurophiliaksi .
- Aasiassa syödään vuosittain noin 4 milj. kissaa.
- Kissa voi hypätä korkeuteen, joka on 5 krt sen korkeus.
- Kotikissa voi selviytyä 57 asteen lämpötilassa. Samalla sillä tulisi olla paljon vettä.
- Suosituin rotu on persiankissa.
- Putoamisen ennätys on 16. kerroksesta hengissä.
- Kissat rakastavat juoda vettä hanasta. Tämä siksi, että he rakastavat juoda raikasta vettä.
- Egyptissä kissaa pidettiin pyhänä.

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        66
        2211
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        6
        1836
      3. Miten kestätte tyhmiä?

        Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
        Sinkut
        238
        1354
      4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        216
        987
      5. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        980
      6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        90
        967
      7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        21
        935
      8. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        19
        766
      9. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        39
        760
      10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

        mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
        Sinkut
        93
        729
      Aihe