Psykiatrista hoitoa tarvitsevia vanhuksia

on enemmän kuin mihin on varauduttu
https://www.duodecimlehti.fi/duo99372
12185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eräs haasteellinen potilasryhmä vanhuspsykiatriassa ovat harhaluuloisuushäiriöiset. Suuri osa paranoidisista vanhuksista kärsii muistisairaudesta (jota ei ehkä vielä ole diagnosoitu), mutta väestön vanheneminen lisää vääjäämättä myös harhaluuloisuushäiriötä sairastavien määrää.

Äänestä
  • Monet paranoidit ovat syöneet pellolta suoraan hukkakauraa ja menettäneet
    suuntavaistonsa

    Äänestä

Suomalaiset viljelijät huolissaan

Tämän kesän haasteellisten viljelyolosuhteiden kuormittaessa viljelijöitä hukkakaura ja sen torjumiseen liittyvän kasvinsuojeluaineen kielto ovat aiheuttaneet huolta tulevaisuudesta viljelijöiden keskuudessa. Kyseisessä vieraslajissa yhdistyvät sekä taloudellinen riski että lainsäädännölliset velvollisuudet. Riskinä on, että pinoksadeenituotteiden menettäminen johtaa hukkakauran saastuttaman alueen kasvamiseen ja saastuntatason pahenemiseen.

https://www.suomenuutiset.fi/maenpaa-vaatii-toimenpiteita-hukkakauran-torjumiseksi-yksi-hukkakaurayksilo-voi-saastuttaa-nopeasti-kokonaisen-peltolohkon/

Äänestä

Psykologia on periaatteiltaan epätiede ja milloin pseudotiede ja milloin
salaliittoteoria
tiede se ei ole ollenkaan

sen perusteella ei pysty ennustamaan mitään ja se sopii kaikille
ihan missä vain

Äänestä

Naisissa on paljon kyökkipsykoja , tekevät omia diagnooseja .

Äänestä
  • Muista ihmisistä. Omia vikojaan eivät tajua.

    Äänestä

Bankila hoitoa tarvitsevia poliitikoilta ja virkamiehiä yms on paljon.T yhkäntoimittajia.

Äänestä

PersuPravdan lukijat ja linkkaajat ovat k lähes kaikki jo diagnoosin saaneita.

Äänestä

Ennen heidät upotettiin suonsilmiin. Hyvä käytäntö nykyäänkin. Voisi ottaa laajemminkin käyttöön.

Äänestä

Katkerotuneista ihmisistä tulee vanhoja "noitia",
jotka ovat padonneet vihaa sisäänsä,
ja kun ikääntyessä itsekontrolli pettää
heistä tulee ns. häirikkövanhuksia,
jotka ovat mielestään kaikessa oikeassa,
vaikka eivät enää mistään tajua.
Näillä ihmisillä ei ole itsellään oiretiedostusta.
Heitä on pakko vain ymmärtää. Oikea lääkitys voi rauhoittaa.

Äänestä
  • Millainen lääkitys sinulla on?🫧🫧🫧🫧

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

on enemmän kuin mihin on varauduttu
https://www.duodecimlehti.fi/duo99372

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu