Julkaistaanko tunnetun kirjailijan kirjat aina?

Anonyymi-ap

Jos rehellisiä ollaan niin tunnettujen kirjailijoiden kirjat on kyllä melkoista kuraa.
Jos kirjoittaisin kirjan, se olisi huono, yhtä huono kuten Jari Tervon kirjat. Mutta jos Tervo kirjoittaisi saman niin julkaistaisiinko teos heti?

5

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on, että tunnettujen kirjailijoiden muut teokset, kuin se, minkä avulla he ovat tunnetuiksi tulleet, ovat varsin heikkotasoisia. Ainakaan niiden käsikirjoituksia ei jonkun tuntemattoman henkilön kustantajalle lähettämänä edes harkittaisi julkaistaviksi.

      Poikkeuksia ovat nämä Kalle Päätalon kaltaiset tapaukset, jotka kirjoittavat pitkiä sarjoja, ja joiden lukijoiksi ihmiset ovat kiinnostavuuden takia koukuttuneet.

      • Anonyymi

        Apurahoja ei myönnetä sisällön perusteella. Tunnetut kirjailijat on jatkuvasti apurahojen saajia. Apurahan saa helpommin, jos on isolla perinteisellä suomalaisella kustantamolla. Kun on saanut apurahan, saa helpommin mediajulkisuutta ja markkinointia. Tulee tunnetuksi, vaikka kirja olisi kuraa. Apurahoja saaneita kirjailijoita pidetään parempina ja heistä tehdään lehtijuttuja. Tietysti voi kouluttautua tunnetuksi kirjailijaksi myös tekemällä pitkän uran taitoluistelijana. Hyvät ja laadukkaat kirjat saattaa olla niitäkin, joista juuri kukaan ei tiedä mitään, koska kirjailijoilla ei ole apurahoja eikä kirjoilla mediajulkisuutta. Kannattaa tutustua myös pienkustantamoiden ja muiden kuin perinteisten kustantamoiden tarjontaan. Niitä kirjoja löytyy kirjastoistakin. On monia kirjablogeja, joissa arvostellaan muidenkin kuin tunnettujen kirjailijoiden kirjoja. Niiden blogien kautta voitte löytää hyviäkin kirjoja.


    • Anonyymi

      Ei julkaista. Niin se vain menee.

      • Anonyymi

        Jep. Niin se ikävä kyllä on, Suomessa on paljon entisiä kirjailijoita, vaikka heistä ei juuri puhuta. Edes aiempi menestys ei takaa aina julkaisua.

        Esim. Marja Kyllönen niitti palkintoja ja menestystä parilla ensimmäisellä kirjallaan 1990-luvulla. Kolmannen kohdalla kustannustoimittaja vaihtui ja kustantaja ei enää julkaissutkaan. Uusi kustantaja löytyi vasta viime vuonna yli 20 vuotta myöhemmin, ja tuolla hylsyn saaneella kolmannella tipahti Runeberg-palkinto, ja kaupallinen menestyskin oli varsin hyvä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 4 kuoli kolarissa

      Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.
      Joensuu
      91
      3480
    2. Suomea odottaa karu kohtalo

      Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.
      Maailman menoa
      227
      1137
    3. Kerro mistä alkaen

      Se ihastuminen alkoi? Mikä vuosi?
      Ikävä
      65
      1128
    4. Tosiaankin, jos julkaisette täällä henkilötietoja

      Minkäänlaisia, se on poliisiasia. VPN, proxy- tai julkinen yhteys ei salaa mitään. Poliisi pystyy jäljittämään ja saamaa
      Ikävä
      88
      954
    5. Bachelor-Joonas tapasi Monican isän - "Appiukko" antoi koulutusta vävypojalle - Katso kuvat tästä!

      Joonas ja Monica ovat pitäneet yhtä Bachelor Suomi -kuvausten jälkeen. Tämä todistaa, että tosi-tv:ssä voi syntyä rakkau
      Suomalaiset julkkikset
      5
      917
    6. Mikä on lempikuvasi

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      49
      908
    7. Gallup: Mitä mieltä olet uudesta Putous-kaudesta: hyvä, keskinkertainen, huono?

      Putous on saanut kuraa niskaan mm. kaksimielisistä jutuista. Ohjelma on lasten suosikki ja lapset toistelevat hokemia ti
      Tv-sarjat
      43
      898
    8. Olet upea nainen

      Upea nainen oot.
      Ikävä
      34
      880
    9. Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa

      Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei
      Ikävä
      54
      852
    10. Onko yhtään ikävä

      Vai ei?
      Ikävä
      52
      836
    Aihe