IS Viikonloppu 16.-17.9.2023

16.9.2023 kovis on 2½ merkitty Arto Kuivasen ristikko. 2½ on ehkä vähän alakanttiin. Ristikossa on hauskoja kohtia. Sanastosta en täysiä pisteitä antaisi muutamien Googlen avustuksella luotujen ratkaisusanojen vuoksi.

5

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syöpä yökyöpeli myöhään

      summer, etkot, yrttinen, prosessi, atomikellot, rannekipu, vähemmän, isännät, emännät, misteli, sorsanmetsästys, tinnitus, kreml, aniitti, tietyö, etenkin, ramsay, lähtöhaikeus, eesti, sandö

    • Anonyymi

      Onko oikea huomio, että kaksi Huuhaan aloittamaa lankaa on täältä heivattu huithelkkariin?


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        Koska tämä säie on trollin pilaama, yrtin uutta dsäiettä, joka olisi trollivapaa. Ei onnistunut. Itse kommentoin ristikkoa https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/is-9-2023-2/?view=all#post-29721

        Suomalaisia on rapiat viisi miljoonaa, joista kourallinen puuhailee ristikkoharrastuksen parissa. Siitä pienestä ryhmästä kaikki ei mahdu sulassa sovussa edes samalle keskustelufoorumille.

        Jos olisin Tapio, niin laatisin teemaristikon eripuraisista suomalaisista ja myisin sen kaikkiin lehtiin julkaistavaksi Pyhäinpäivän numerossa. Vai pilaisiko se jo valmiiksi suruun kallellaan olevan juhlapäivän tunnelman lopullisesti?


    • Henrik Lahtisen piilis oli haastava. Juha Leinosen laatimaMantan valinta viikonvaihteeksi oli viikonvaihteen vaikein ristikko. Niitä HP ei pilanmut ja niissä kn kunnolla haateita.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4520
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      119
      4472
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe