Ajattelin ryhtyä harrastamaan haulikkoammuntaa Trap & Skeet, siis puhtaasti urheiluammuntaa. Mutta luvanvaraisena hommana tämä nostaa muutaman kysymyksen:
Mikä tällaisessa hommassa on marssijärjestys kun en ole minkään ammuntaseuran jäsen, eikä mihinkään aseeseen ole vielä edes lupaa.
Voiko ensimmäisenä hakea luvan + hankkia aseen ja sen jälkeen vasta alkaa tutustua lähialueen ampumapaikkoihin. Jotenkin tuntuu hölmöltä liittyä mihinkään ampumaseuraankaan ennen kuin tietää tuleeko käyttämään heidän rataa.
Pitääkö lupaa hakiessa olla jo tarkka haulikkomalli tiedossa vai myönnetäänkö lupa yleisesti "urheiluhaulikkoon"?
Onko haulikon valinnassa erityisesti huomioitava keskittyykö Trap vai Skeet ammuntaan?
Miten aloitetaan haulikkoammuntaharrastus
5
651
Vastaukset
- Anonyymi
Netistä löytyy kerhojen sivuja valita asti, mitähän seuraavaksi ??
- Anonyymi
Siis kysymys ei ollut mihinkään kerhoon liittymisestä, vaan aseen hankinnasta ja sen jälkeen tutustumaan missä sitä haluaisi käyttää. Osalla radoista näyttää kuitenkin olevan ihan ok mennä ampumaan ilman mitään jäsenyyttä. Sitten kun se oma rata löytyy, niin voi harkita sen jäsenyyttäkin, mutta jäsenyys taitaa myös velvoittaa, vierailu korkeampaa maksua vastaan ei?
- Anonyymi
Lupaa hakiessa muistaakseni pitää olla valmiiksi tiedossa missä ampuu ja aseen toimintatapa ja kaliiberi.
- Anonyymi
Minulla harrastus lähti käyntiin näin:
Otin yhteyttä Pirkanmaalla sijaitsevan Kokkovuoren haulikkoradan henkilökuntaan, ja kerroin kiinnostuksestani haulikkoammuntaan.
Sovimme tutustumisammunnan muutaman päivän päähän. Tutustumisammunnassa käytiin ensin turvallisuusasiat läpi, ja sitten radalle kokeilemaan kiekkoon osumista. Ei ollut ihan helppoa hommaa, mutta innostuin. Tämän jälkeen kävin puolisen vuotta kerran viikossa ampumassa seuran haulikolla valvotulla alottelijoiden vuorolla, ja sitten Kokkovuoren henkilökunta kirjoitti minulle käynneistäni harrastustodistuksen, jonka laitoin aselupahakemuksen liitteeksi. Poliisi kutsui minut haastatteluun, jonka jälkeen sain hankintaluvan.
Nykyään ammun omalla haulikollani. Harrastuksen aloittaminen on helppoa, jos vaan kiinnostusta riittää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23814935
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m222291Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?411898- 1771385
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1021300- 281189
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81764Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718