Saimme mökille vihdoin porakaivon. Kaivolta menee musta vesiputki/letku (merkkiä Uponor, eli ei perus puutarhaletku) mökin kulmalla olevalle hanalle. Letku menee pihatien poikki ja haluaisin kaivaa letkun maahan. Mutta miten syvälle se pitäisi kaivaa jotta voi huoletta ajaa autolla pihatiellä? Ja pitäisikö maahan kaivetulle letkulle laittaa jokin suoja joka estäisi sitä painumasta kasaan auton painosta? Vesiletku on vain kesäkäytössä, eli jäätymisestä tai routarajoista ei tarvitse välittää.
Vesiputken suojaaminen
7
336
Vastaukset
- Anonyymi
Se nyt kestää vaikka pinnalla ajaa autolla ylitse, mutta upota nyt jotain 5-10 cm.
- Anonyymi
Hyvä kuulla, pääsen ainakin helpolla
-ap
- Anonyymi
Porakaivo on kuitenkin kohtuullisen kallis investointi, joten miksei putkeenkin vähän voi kiinnittää huomiota. 30 cm ura ja hiekkaa putken ympärille, niin ei pitäisi ongelmia tulla.
- Anonyymi
Validi pointti tuokin. Otetaan harkintaan.
-ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Validi pointti tuokin. Otetaan harkintaan.
-apNoita siniraitaputkia kulki paljonkin, kun vesiosuuskunta veteli linjoja täällä. Ei niiden päältä ajeltu. Katso netistä mitä Uponor putken suojauksesta sanotaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noita siniraitaputkia kulki paljonkin, kun vesiosuuskunta veteli linjoja täällä. Ei niiden päältä ajeltu. Katso netistä mitä Uponor putken suojauksesta sanotaan.
Hyvä idea, täytyykin tutkia mitä noista ohjeistetaan.
-ap
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026618
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313970törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303405Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831817- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471113Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42899