Haluaisimme hääkakun päälle pienet viivin ja wagnerin, akun ja iineksen, mikin ja minnin tai jonkun erilaisen jutun. Onko kellään tietoa mistä niitä voisin saada?
Kiitoksia avusta!
Kiitoksia avusta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei,
Stockmannilta on ainakin aikaisemmin löytynyt hääkakun koristeeksi mikki ja minni -hahmot. Ovat muovisia. Mutta en ole varma saako niitä enää ja onko sinulla mahdollisuutta päästä käymään Stockmannilla. Niitä on myyty ainakin Stockmannin kahvilassa, mistä saa muitakin kakun koristeita.
Kuljet vain silmät auki kaupoissa. Koristeen ei tarvitse olla kakunkoriste, muutkin pikku patsaat käyvät, kunhan ovat sopivaa kokoa eivätkä paina liikaa. Meillä oli söpö posliininen hiukan humoristinen hääpari. Tein niille alustan viallisesta rompusta: hopeatarraa ja tylliä päälle, muutama miniruusu ja hieno tuli! Samalla tyylillä oli ystäväni häissä kahden hiiren muodostama pieni soma hääpari.
Niin siis.. Lahdessa on Hämeenkadulla Pikkupaketti-niminen liike. Sieltä varmaan löytyy. Toimittavat ympäri Suomen. Myös Stenvall-henkisiä ankkoja löytyy.
Muitakin koristeita on, syötäviä ja ei syötäviä. Numeron saat varmasti tiedustelusta. :)
Minä itse etsin omiin häihimme Akua ja Iinestä (18.6.05) koirien ja kissojen kanssa joka ihmeen paikasta suomesta. Kaikenmaailman lelukaupat ja erikoisliikkeet kaikki mahdolliset tavallisetkin kaupat ties mistä, mutta kerta kaikkiaan, edes helsingistä missä esim. aku ja iines patsaita joskus on ollut, niin niissä paikoissakaan ei ole tällä hetkellä saatavilla ! Eikä oikein missään muuallakaan. Muista en osaa sanoa kuin Akusta ja Iineksestä, kun niitä itsekkin etsiskelin ja voin todella sanoa että melkeinpä mahdottomuus saada niitä mistään suomesta, ellei joku keräilijä tms. satu myymään jossain kirpparilla tms.
Myös netistä etsin ulkomaita myöten, kaikilla mahdollisilla hakusanoilla ja kaikista mahdollisista paikoista. Ulkomailla jonkun verran olisi saatavilla kaikenlaista, mutta hintakin on sitten ainakin minun päätäni huimaava n.30-600 dollaria !! Sitten jotain halvempaakin löytyy mutta siihen tulisi jokatapauksessa älyttömän suuruiset postikulut.
Jos on valmis maksamaan postikuluja, niin ulkomainen Ebay nettikauppa voisi olla hyvä paikka, siellä aina silloin tällöin on jotain kivaa myynnissä. (www.ebay.com)
Itselläni nyt kävi onnellisesti monen monen tuskallisen viikon etsinnän jälkeen niin että aku hahmon löysin kirpparilta ja Iineksen eräältä keräilijältä, ihan suomesta nämä, eikä maksanut paljon mitään. Ne kun sain niin ideoin ja tein alusta loppuun asti itse sen koristeen.
Keräilijän löysin ihan tuurilla löytämältäni palstalta netistä, elikkä täältä kannattaa ehdottomasti kysellä jos on valmis tekemään itse koristeen :
http://smurfcollectors.proboards22.com/index.cgi
Lopputulos minun tekemästäni koristeesta löytyy täältä linkistä :
http://smurfcollectors.proboards22.com/index.cgi?board=vaihda&action=display&thread=1115124567
Aika ylpeä olen tekeleestäni vaikka itse sanonkin :D :D !
Moi,
Monet konditoriat tekee tilauksesta erilaisia juttuja ilmeisesti marsipaanista(?) Ainakin Stellan myymälöissä on esillä erilaisia joutsenia ja sen sellaista hääkakun päällepantavaa. Kannattaa kysyä jos tekevät tilausesta muitakin hahmoja.
Helsingin Tennispalatsissa on kauppa jossa myydään kaikkea mahdollista elokuviin liittyvää ym. tavaraa. Siellä on lasivitriinissa pienet Viivi ja Wagner patsaat joilla on hääpuku päällä. Hinta taisi on 40€.
Meille tulee täältä tilattu kakun koriste. http://www.comicsculptures.com/V_W_relieffit/v_w_relieffit.html Hieman hintava, mut elämä on. =)