Ohuen vanerin leikkaaminen -- millä?

Anonyymi-ap

Teen itselleni korvakoruja ohuesta vanerilevystä.

Vinkkejä: millä leikkaan vaneria, tarkkoja yksityiskohtia?

Entä mistä ostatte ohutta korviksiin sopivaa vaneria?

4

1691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joskus 70 v sitten isä sai jostakin palan millin paksuista kolmesta kerroksesta liimattua ja toiselta puolelta lakattua koivuvaneria. Nimitettiin lentokonevaneriksi.
      En tiedä tapauksesta sen enempää.
      Minullakin olisi paljon kysyttävää monista asioista, mutta kukaan ei vastaa tai jos vastaa, niin sillä tavalla, millä toimien kaikki särkyy.
      Nyt pitäisi koneistaa ruostumattomasta pellistä laiteteline, mutta työkalut ei pysty...

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­­­N­y­m­f­­­o­­­m­­a­­a­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Joo lentokonevaneri on ohutta.

      Lehtisahalla periaatteessa voi leikata, mutta vaneri on aika vaikeaa leikattavaa siististi - sahan pitää olla terävä ja mielellään vanerin leikkaamiseen tarkoitettu - siis hyvin tiheäteräinen. Vaneri on tärkeää pitää vakaana esim tukea vasten tai hyvin molemmin puolin leikkuukohtaa kiinnitettynä. Varaa itsellesi hieman harjoittelumateriaalia - parhaiten oppii tekemällä, miten saat vähiten rosoista jälkeä. Parhaimmillakin käsityömenetelmillä tahtoo vanerista ainakin toinen puoli risuilla.

      Itse ihan rehellisesti tekisin tietokonemallin ja menisin paikallisen kirjaston laserleikkurilla leikkaamaan, mutta ymmärrän, ettei kaikilla ole sellaista mahdollisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1116
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      925
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      919
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      900
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      883
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      770
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      693
    Aihe