Kana hautoo

Tipu

Kuinka pitkään kannattaa antaa kanan hautoa? On nyt hautonut 23vrk, eikä piipitystä vieläkään kuulu. Munat oli samana päivänä munittu, kun aloitti haudonnan. Joko kannattaa luopua toivosta?

5

6045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokke

      21vrk olis sopiva aika,oliko kukko paikalla 3 viikkoa sitten?Kukko voi olla tuhkamuna

    • Mupsu

      Kokeileppa, hölskyvätkö munat, kun hölskyttää. Muna, jossa on poikanen, ei mainittavasti hölsky, kun taas hedelmöittymätön muna tai sellainen, jossa poikanen on kuollut varhaisessa vaiheessa, hölskyy ihan selvästi. Munat voi myös läpivalaista kirkkaalla valolla tai sitten ihan kuoria ja katsoa, mitä ne pitävät sisällään (jos ei pelkää mahdollisesti vastassa olevaa hajua).

      Yleensä poikaset kyllä kuoriutuvat aika lailla aikataulussa. Meillä ainoastaan kerran on poikanen viihtynyt munassa 24 päivää. Tavallisesti kuoriutuminen on alkanut jo 20. päivä ja viimeisetkin ovat raivanneet tiensä ulos munasta 22. päivään mennessä.

      • Kukko

        Sama kukko oli jo viime kesänä, tipuja tuli. Muistelin kuitenkin, että olisivat kuoriutuneet ihan ajallaan (21 vrk). Osa hölskyy, osa ei. Ovat ruskeita munia, en kyllä näe läpi. Täytynee rikkoa pari ja katsoa mitä löytyy.


    • Myös yksi kanoistani hautoo.

      Lainaan päiväkirjastani:
      ma 30.5.
      "Eilen aamulla pelästyin kovasti. Kanalaumastani puuttui yksi kana. Kolme muuta tepasteli ulkotarhassa kukon kera, mutta yhtä en nähnyt missään. Etsiskelykään ei tuottanut tulosta.

      Aloin jo pelätä, että se oli joutunut ketun suuhun samoin kuin viime syksynä kävi toiselle kukolleni. Toinen mahdollisuus oli, että se oli rakentanut pesän, jossa se piilossa katseilta hautoi. Ulkotarhani aidassa on nimittäin rako, josta pari kanaa aina päivisin käy tarhan ulkopuolella puutarhassani raaputtelemassa makupaloja pensaitten juurilta.

      Kun iltapäivällä kävin katastelemassa kanalaumaani huomasin, että puuttuva kana oli taas joukossa mukana. Illemalla, kun kanat olivat jo asettuneet yöorsille, kävin vielä tarkastamassa, oliko kadoksissa ollut kana joukossa. Ja eihän sitä näkynyt taaskaan missään. Sen täytyi siis olla hautomassa jossain piilossa.

      Tänään töistä tultuani katsoin vielä tarkemmin kanalan ympäristön. Löytyihän se pesä vihdoinkin olkikasan päältä. En rohjennut katsoa, montako munaa sen alla oli haudottavana. Kolmen viikon päästä näkee, miten haudonta onnistui. Parhaassa tapauksessa puutarhassani tepastelee kymmenkunta pientä kananpoikasta".

      ti 31.5.
      Tänään aamuvarhasella, kun vein ruokaa kanoilleni ennen töihinlähtöä, huomasin, että myös hautova kana oli kärkkymässä ruokaa.
      Kun se oli pois pesältään, rohkenin mennä katsomaan, montako munaa sillä oli haudottavanaan. Yllätys oli melkoinen; pesässä niitä oli kokonaista 15 kpl.
      Mitenköhän se selviää näin suuresta urakasta? Mieleeni juolahti, että otan muutaman munan pois helpottaakseni sen työtä. Mutta kaipa se itse tietää, mikä on sille parasta!

      Usein käy niin, että osa munista jää kuitenkin kuoriutumatta (niitä ei esim. ole hedelmöitetty)".

    • tipu

      Onko kellään onnistunut maatiaiskanan hautotimen poikasiksi, kun on jo 1-2 astetta pakkasta ja kana tiiviisti hautomassa ulkona. Arvelisin olleen pian kolme viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      6015
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4819
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3677
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3130
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2839
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2364
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1777
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1285
    9. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1245
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1208
    Aihe