On muuten perkeleellinen homma.
Jos ei kieltäydy perinnöstä kokonaan, niin lomaosake periytyy perillisille. Ei voi valita vain rusinoita pullasta, vaan on kieltäydyttävä kokonaan ... Muuten lomaosake tulee perilliselle. Ja kun se on vielä velkainen lomaosake, niin pitää lunastaa se jäljellä oleva velka. Ja alkaa maksamaan vuosittaisia maksuja, vastikkeita ja mahdollisia muita kuluja.
Osakkeesta on vaikea, ellei jopa mahdoton päästä eroon.
Kaiken lisäksi perillisiä ei välttämättä kiinnosta ollenkaan alkaa käyttämään edes kyseistä osaketta, mutta maksamaan joutuu.
Perillisille hankala asia nämä lomaosakkeet
7
573
Vastaukset
- Anonyymi
Sisko oli sitä mieltä, että hänellä on jättää perillisille mammonaa. Toi mammona oli kaksi lomaosaketta, joista on nyt joku vuosi yritetty eroon, haluatko lunastaa?
- Anonyymi
Perinnöstä kieltäytyminen on ainoa keino välttää lomaosakeansaan joutuminen
- Anonyymi
Mä en tajua näitä lomaosakkeen ostajia. Ostavat viikon lomaosakkeen 10000-25000 eurolla, lisäksi vuosittainen vastike ja siivouskulut. Lisäksi maksut harrasteista jne ...
Halvemmalla pääsee lomareissulle mihin vaan Suomessa.
Sitten on sidottuna tuohon osakkeeseen, josta ei pääse eroon ja jonka arvo putoaa minimiin heti myyntiä ajatellen. Kaiken muun lisäksi se periytyy kuolinpesän osakkaille, jotka eivät välttämättä koko osaketta edes haluaisi kiusakseen. - Anonyymi
Ajatteleeko ihmiset yhtään mitään, kun ostavat näitä lomaosakkeita?En olisi uskonut, miten hankala asia tuo on perillisille, mutta totta se on.
- Anonyymi
Myyntitapa on kovaa painostusta ja tyrkytystä, moni sortuu, ei kannata, kun lukee kokemuksia niin on negatiivisia usein .
Ja osa paikoista on aika huonoja mm Tampereen Lapinniemi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038