Pk seudun ja lähialueiden parhaat lukiot?

Anonyymi-ap

Ysiluokka on pyörähtänyt käyntiin ja yhteishaku lähenee - mitä lukiota suosittelette nuorelle?
Asumme Keravalla eli tästä pääsee suht. helposti niin Järvenpäähän, kuin myös Helsinkiinkin.
Tytön kanssa ollaan vähän mietitty asiaa, ja Järvenpää olisi ns. helpoin vaihtoehto, mutta sinne on kuulemma menossa "kaikki".
Lukuaineiden keskiarvo oli kasilla 9,7 luokkaa eli rahkeet riittäisivät mihin vain. Tyttöä kiinnostaa erityisesti biologia ja hän haluaisi opiskella myöhemmin jotain siihen liittyvää. Keravan lukio on kuulemma ihan no-no. Onko jollain kokemuksia lähialueen lukioista?

4

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sillanen missä on vähiten mamuja.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🔞 ­­­N­­y­m­­f­­­o­m­­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18020840M

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Eikö helppous ole ihan arvokas asia? Säästyy voimavarat itse opiskeluun. Eli Järvenpää on hyvä. Siellä on sitten tuttujakin, kun sinne menevät "kaikki". Maailmalla ehtii hillua lukion jälkeen eksoottisemmissa paikoissa riittävästi.

    • Anonyymi

      Mites onko järkevää lähteä esim. Ressun lukioon täältä, kun matka-aika pitenisi ehkä maksimissaan 5-10min, jos ollenkaan?

      Ap

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2304
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1230
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      832
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe