HP:ni kovalevy hajosi eilen enkä saanut sitä bootattua enää käyntiin. Ilmeisesti lopullisesti rikki.
Mieltä painaa ajatus että oliko vasta ostamallani uudella telakalla asian kanssa tekemistä. Koneessa oli Windows 11 jonka asensin jo vuosi sitten. Se on pelittönyt ihan okei. Sen sijan HP läppäri oli halvimmasta päästä. Käytin edellisenä päivänä telakka USB asemalla ja se herjasi että asemassa on ongelma. Silti se toimi ihan hyvin sain kuvat koneelle.
Windowsista on väitetty että kiintolevy hajoaa helposti jos käyttää USB tikkuja tms. Aion hankkia seuraavaksi kalliimman ja paremman koneen mutta ei ole mihinkään macbookiin varaa. Täytyy siis jälleen hankkia ilmeisesti Windows laite. Mutta koska uusissa koneissa ei ole enää esim. Sd kortin lukijoita lähes missään on käytettävä telakka. Uskaltaako sitä nyt sitten käyttää jos se olikin se telakka joka voi hajottaa kovalevyn?
Hyviä ideoita ja neuvoja saa tarjota mutta tämä kollimaattorihäirikkö voi lähteä vaikka lataaamoon ei jaksa sen spämmäämistä nyt tähänkin k tjuun taas sitten kiitos.
Mieltä painaa ajatus että oliko vasta ostamallani uudella telakalla asian kanssa tekemistä. Koneessa oli Windows 11 jonka asensin jo vuosi sitten. Se on pelittönyt ihan okei. Sen sijan HP läppäri oli halvimmasta päästä. Käytin edellisenä päivänä telakka USB asemalla ja se herjasi että asemassa on ongelma. Silti se toimi ihan hyvin sain kuvat koneelle.
Windowsista on väitetty että kiintolevy hajoaa helposti jos käyttää USB tikkuja tms. Aion hankkia seuraavaksi kalliimman ja paremman koneen mutta ei ole mihinkään macbookiin varaa. Täytyy siis jälleen hankkia ilmeisesti Windows laite. Mutta koska uusissa koneissa ei ole enää esim. Sd kortin lukijoita lähes missään on käytettävä telakka. Uskaltaako sitä nyt sitten käyttää jos se olikin se telakka joka voi hajottaa kovalevyn?
Hyviä ideoita ja neuvoja saa tarjota mutta tämä kollimaattorihäirikkö voi lähteä vaikka lataaamoon ei jaksa sen spämmäämistä nyt tähänkin k tjuun taas sitten kiitos.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Sellainen selvennys, että se sisäinenkin kortinlukija käyttää USB:tä, joten ei sillä ole muuta eroa kuin että sisäinen on ergonomisesti parempi. Ei telakka koneen sisäistä kiintolevyä riko, jos tämä ylipäätään toimii.
Oliko vanhan koneesi hajonnut massamuistiasema perinteinen mekaaninen kiintolevy?
Pelkästään mekaanisen kiintolevyn vaihtaminen SSD:hen ja RAM-muistin (käyttömuistin) lisääminen maksimiinsa saa vanhankin koneen vaikuttamaan kuin uudelta. Ei sitä aina tarvitse tai kannata uusia.
Kokonaan toinen baletti tietysti jos kone on pelikone...
Vieläkö katselet homopornoo!
Tai vastaa itselleen!
Windows on nassikoiden kurttaamma yritys tehdä käyttis.
Onneksi kenenkään ei ole pakko käyttää windowsia!
s24 ilmiö! Puhuvat "Jakkaraongelmasta!"
On windows ongelma, ei jakkara ongelmaa.
Niimpä niin! Siksi vaihdoin ( ͡° ͜ʖ ͡°) Minttiin.
Windows hajoaa, hihhuli uhoaa
Aina kun windowseja maailmalla korkataan ja löytyy bugeja, niin windows -hihhulit lähtevät peittelemään ongelmia!
M$ :lle vakoilu on sydämmen asia!
mitä tapahtui Kanadan parlamentissa, kun Ukrainan johtajan Vladimir Zelenskin vierailun aikana kunnioitettiin avoimesti SS Galicia -divisioonan veteraania , on räikeä tapaus ja todellinen häpeä kansakunnalle. Näin sanoo Patriots-puolueen johtaja Florian Filippo !
Miksi laitoit käyttislevyn? telakalla kiinni? Todennäköisimmin olet tehnyt jotain mikä pilannut käyttiksen, ei se telakka sitä ole rikkonut. Jos oli joku muu levy niin onhan siinä voinut olla vaikka virus.
Niimpä niin!
Kyllä oli hiljaista,,, Joten windoosa ----> 🚽
Kun k-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i -n koneet hakkeroitiin!
Todellakin, vuosikymmenien häiriköinti ja paskanpuhuminen!
KAHJON SAIMAANAPINAN TROLLITEHDAS !
Perseilevä 80+ vuotias papparainen. Istuu koneella ja häiriköi jatkuvasti!
Winku on 💩
W11, Neljän ytimen ongelma, kaatuili, näppisviive, äänilatenssi. nykiminen.
Kollivapunen esittää tyhmää, se ei tiedä toimivista käyttiksistä mitään
Se luulee windowsin säätämistä toimimiseksi!
Windowsissa on paljon kaikenlaista ongelmaa! ääni ja kuva ei tule yhtäaikaa.
Tulostus on ihan herranhallussa. päivitykset aiheitaa aina ongelmaa.
Kuvansumennusta peleissä ja 4 ytimen ongelmaa. ja ties mitä..
BT ja Wlan sekoilee jatkuvasti! HDMI kanssa telkkariin uskomatonta sekoilua!
Sama netti on Windowsissa puolat hitaampi kuin tabletissa.
Ongelma on Windowsissa, ei telakassa eikä käyttäjässä.
Ukrainanhakkerit ainakin koneessa.
Käväsin tossa käellä, sieläkin oli windows pahassa umpisolmussa!
Lisäksi Wi-Fi Sense saattaa johtaa verkkosi langattomien tunnistetietojen jakamiseen sellaisten laitteiden kesken, joita et hallitse, ja sallia vieraan kirjautua sisään, ja heidän yhteyshenkilönsä – ja mahdollisesti myös heidän omansa – voivat myös pystyä siihen. Naurettavaa kyllä, ainoa korjaus on nimetä verkkosi SSID uudelleen niin, että se päättyy "_optout". Suosittelemme rajoittamaan vieraat langattomaan vierasverkkoon, määrittämään omat laitteesi olemaan käyttämättä Wi-Fi Senseä ja pyytämään henkilökuntaa tekemään samoin, ennen kuin heidän Windows 10 -laitteensa sallitaan langattomaan pääverkkoon.
Windows on kamalan ongelmallinen käyttis! Lisäksi raskas ja hidas!
BSOD. se on windoosakäyttäjälle niin tuttua!
Windows-ongelmien ei tarvitsisi aina aiheuttaa painajaisia. Mutta ne aiheuttaa.
Vältä nettipankkien käyttöä Windowsilla
Kaksi toisistaan riippumatonta tahoa kehottaa kuluttajia välttämään nettipankeissa vierailua, mikäli tietokoneessa on Windows-käyttöjärjestelmä. Australian poliisin tietokonerikollisuuteen keskittynyt yksikkö ja Washinton Post ovat julkaisseet varoituksensa Windowsin käytöstä nettipankkiasioinnissa lähes samanaikaisesti. Molempien varoitusten takana on sama motiivi: nettirikolliset kehittävät lähes kaikki haittasovellukset Windowsille.
Psykologeille tutkittavaa olisi siinä asiassa, miksi Windowsin käyttäminen tekee ihmisen tavattoman kateelliseksi, äreäksi ja pahansuovaksi.
Yritääkö kone edes käynnistyä?
Jos kone muuten on kunnossa ja kovalevy rikki se ilmoittaa, vain, ettei mediaa löydy .
Mene biosiin ja katso onko kovalevy olemassa.
Telakalla tarkoitat USB kortinlukijaa?
Telakat on yleensä koko koneen , tai kovalevyn liittämiseen.
Harvaan koneeseen on ominaisuuksia lisääviä telakoita. Kovalevytelakka on pieni purkki, johon kovalevy työnnetään ja kiinnitetään USB johdolla.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/519326/Kingston-Nucleum-USB-Type-C-telakointiasema
Tuota tarkoitin.
https://m.youtube.com/watch?v=0kkRIr9CkZo&pp=ygUVQm9vdCBkZXZpY2Ugbm90IGZvdW5k
Tuo oli ongelma boot device not found. Tuon videon mukaan yritin saada sitä käyntiin mutta ei onnistunut
Sinulla näyttäisi sen telakan kanssa olevan se ongelma, että telakka kiinnitettynä käynnistyksessä yrittää kone käynnistyä telakan massamuistiasemalta, mikä ei onnistu, koska siinä ei ole käyttöjärjestelmää tahi boottiosiota.
Korjauksena joka kiinnität telakan vasta koneen käynnistämisen jälkeen tai sitten parempana konstina siirryt koneen käynnistyessä sen boottiasetuksiin koneen käyttöohjeen kertomalla tavalla ja muutat boottausasetuksista koneen sisäisen kiintolevyn käynnistymään ensimmäisenä.
Vastaatko itsellesi!
Telakointiaseman laitoin aivan sääntöjen mukaan vasta koneen ollessa käynnissä ja myös poistin siten että kone ilmoitti poiston olevan turvallista. Ainoa mikä oli outoa oli että kun kiinnitin telakan USB asemaan se ilmoitti että asemassa ongelma. Silti se toimi ihan hyvin.
Miten helvetissä yksi telakontiasema voi rikkoa koko koneen??
Ja tosiaan toimin tuon YouTube videon ohjeiden mukaan mutta eipä onnistunut kone enää käynnistymään.
Tai vaihtaa biosastuksia, ettei se yritä käynistää mistään piirtopöydästä.
Kolli oikeassa tämän suhteen. mutta ongelma on loppuperin bios asetuksissa.
Ota USB yms... muu ulkoinen boottaus pois sieltä!
PORTTILAAJENNIN ei ole ns. Telakka!
Ei kai siihen mitään sääntöjä ole!
Mutta linkin usb härpäke ei ole TELAKKA!
Saimaahalla Sinolin shangri-la ☠
WINDOWS ON VAKOILUA JA VUOTAMISTA JA SAASTUMISTA JA TOIMIMATTOMUUTTA.
Josta seuraa kamala ketutus.
Windows 11 ääni ongelmat
Windows 11 Wlan ongelmat
Windows 11 tulostin ongelmat
Windows 11 näyttöresoluuttio ongelmat
Windows 11 levyasema ongelmat
Windows 11 päivitys ongelmat
Windows 11 vakoiluongelma
Windows 11 TV-mokkulaongemaa
Windows 11 Nettikku ongelmaa
Windows 11 laittaa bioksen päreiksi
Windows 11 Hitsaa prosessorin oikosulkuun
Windows 11 korruptoi kiintolevyt ja muistitikut
Windows 11 hajoittaa polttavat asemat.
Windows 11 saa tulostimet ylikuumiaan
Windows 11 yms ongelmat.....
Miksi en pelaa Windowsilla.
Siihen vaikuttaa mm nää asiat.
- Neljän ytimen ongelma
- Kuvansumennus
- Kaatuilu
- Surkeat äänet
- Käyttöliitymä
1. MS telemetria vakoilu
2. NSA & Pentagon Malware vakoilu ja hallinta, Gyber-Ase
3. MS etähallinta, olla konee etä pääkäyttäjä
4. MS P2P verkko jolloin MS kierrättää koneesi kautta muiden juttuja
5. MS Wlan salasana vakoilu
6. Pakkopäivitykset
7. Vajavainen ja buginen laitetuki, eli ajuriongelma
8. MS päättää mitä saat käyttää koneessasi, poistaa ohjelmia
9. Päivitykset sekoitaa konetta ja joutuu jatkuvasti säätään
10. Drectx12 Kusettaa ja avaa osaa tehosteita puolella resoluutiosta
11. Virusturva onneton, Defenter on surkee
12. Tunkee mainoksia aloitusvalikkoon
13. Aloitusvalikkoa ei voi käyttäjä täysin hallita
14. Ruma ulkoasu
15. Tuki useammalle kuin 4 ytimelle ei toimi kunnolla
16. Ms muutaa laiteen bios, firmware asetuksia ja sisältöä
17. Päivitysten asennus on sairaan hidasta
18. Ei toimi ilman nettiä, kovinkaan pitkään
19. Tubuttaa surkeeta Edge sekainta
20. Yrittää pakotta ihmiset Kymppiin, muista windowseista
21. Asetukset on ripoteltu pikin ja poikin jopa piilotus mielessä
22. Vakoilu/Telemertiasetuset silmänlumetta, vakoilee silti
23. Puuttuu DVD toistin ohjelma
24. Resussien näyttö ei näytä vakoilun ja telemetrian kuormitusta
yms.
W11 jööti...
Nyt tarkkana niiden videoiden kanssa, Windowsiin uusi VAKAVA haitake
Kenen tahansa Windows 10 tai 11 kone voi olla uhrina.
Ettei nyt kukaan erehtyisi aliarvioimaan windows vakoilua?
--------------------------------------------------------------------
Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
------------------------------------------------------------------
Hyvin haitallista.
Microsoft on tunarointiloopissa josta ei näytä olevan ulospääsyä. Joka kerta, kun yritetään paikata edellisen päivityksen aiheuttamia ongelmia, luodaan tukku uusia. Windows on niin valtava vuorovaikutteinen könttä, ettei kukaan enää tiedä, mitä muutos jossain vaikuttaa muualla. Kuinka tällainen koodi voi täyttää GDP-asetuksen vaatimukset?
Pyllymajaassa keskitytään vaan trollaamiseen ilman mitään tietoa.
Ja tietystin kauhaleikkeihin!
Pelaaja. Windowsilla pelikokemus voi olla kovankin luokan koneella umpisurkea.
Microsoft ilmoitti avoimesti, että laajaa tiedonkeruuta esiintyy kaikissa Windows-versioissa alkaen Windows 10: stä, ja kuten monet Internetin tutkimukset osoittavat, tätä tiedonkeruuta ei voida poistaa käytöstä virallisilla keinoilla. Jos päätät poistaa kokonaisseurannan käytöstä (näppäimistön skannaus ja äänen tallennus mukaan lukien), sinun on poistettava käytöstä yli sata eri Internet-osoitetta, eikä kukaan takaa, että uusi Windows-päivitys ei lisää uusia isäntiä, koska Microsoft ei varmasti ole kiinnostunut menettää tällaisen Big Brother -toimistoille tarkoitetun tuottoisan ominaisuuden. Lue artikkelin loppuosasta viralliset Microsoft-lausunnot ja erilaisia tietoja siitä, miten Windows loukkaa yksityisyyttäsi ja miten voit yrittää hallita sitä (se on melkein turha btw).
Ero?
Porttilaajennin, se on tullainen! Telakka, se kytkeytyy yleensä koneen pohjassa olevasta liitimestä! mm. näin!
En ole koskaan havainnut läppärin pohjassa mitään liitintä.
Ei telakka mitään hajoita.
Windows tuhoaa ssd levyjä tosi nopeesti!
Windowsin aggressiivinen puolustaminen voi ärsyttää joitain käyttäjiä, koska se voi tuntua sokealta uskolta järjestelmään, joka on monille aiheuttanut paljon ongelmia ja turhautumista. Lisäksi Windowsin puolustajat voivat näyttäytyä ylimielisinä ja vähättelevinä muiden käyttöjärjestelmien käyttäjiä kohtaan, mikä voi aiheuttaa konflikteja ja turhautumista. Toiset voivat myös kokea, että Windowsin puolustajat yrittävät tuputtaa omaa käyttöjärjestelmäänsä muille käyttäjille ilman kunnollisia perusteita tai ymmärrystä siitä, että eri ihmisille sopii erilaiset järjestelmät eri tarkoituksiin.
Taas kuulostaa siltä tyypilliseltä windows ongelmalta. Jatkuvalta säätämisen tarpeelta. TUSKALTA.. "Ei ikinä mitään ongelmaa" AIVAN JATKUVAA WINDOWS ONGELMAA.
Nyt vapunen sai taas kuulla kunniansa!
Täytyy vaihtaa Linuxiin.
Jouduimme avaamaan kokonaan uuden osaston Win11 takia!
Vakavista oireista kärsiviä M$-potilaita aiheuttanut valtavan pandemian.
🩺
Mulla on tää mun kone ollu ens kesänä 14 vuotta ja siinä ollu jo useampia vuosia kiinni telakka, jonka avulla esim. käytän hiirtä ja muistitikkuja, koska itse tietokoneessa ei ole tarpeeksi reikiä sivussa, joihin juttuja kiinnittäis. En ole ikinä kuullut,että telakka voisi hajottaa koneen. Mulla ainakin kone toimii ihan hyvin vieläkin (Youtube näkyy ja kuuluu, pystyn käyttämään sähköpostia, googlettamaan jne). Vähän hitaammaks tää on käynnyt, tosin mulla on reitittimenä 5 G, niin välillä on melko nopeekin, mutta välillä ärsyttää kun on aika hidas tää kone.
Ihan halvimmasta päästä ei kannattais ostaa konetta. Jos ei oo heti varaa ostaa parempilaatuista, niin sitten vaikka pikku hiljaa säästää sitä varten.
Nykytegnologia ei ole ihan kaikkinensa aina tosi laadukasta, varsinkaan tietokoneet ja kännykät, kun jo muutaman vuoden päästä saattaa joutua uusimaan laitteen. Ei ole ekologista ja rahaakin vaan tuhlaantuu.
Mulla oli Hp-tulostin, mutta se lakkasi toimimasta, kun musteen aukot aina tukkeutui.
Tuohon koneeseen kun päivität SSD levyn ellei jo ole niin nopeutuu kummasti.
On se sellainen, ei edes usko että Windowshan on Kaamee matolaaktikko, jossa röörit on auki. Windows viritelmät on käyttöjärjestelmän irvikuvia. Windows-käyttäjät raivoissaan – sovelluksia asentuu itsestään ilman lupaa. Ammottava reikä! Hyytävän kamala haavoittuvuus windowsissa jälleen. Aloita tietoturvan parantaminen jo tänään luopumalla Microsoftin palveluista ja ohjelmista. Sen huomaa vasta kun pääsee jotain muuta käyttämään. Silmät aukee vasta kun huomaa ettei muut vaadi moista tuskailua ja
säätämistä. Windows on idioottien käyttöjärjestelmä. Ihminen joka toistuvasti kävelee päin kiviseinää ja toistaa toistamistaan tätä toimenpidettä ja jopa maksaa siitä. Windows on ongelma ja Windows on IT-alan suurinta PASKUUTTA!
En mää ymmärrä kaikesta, mutta kyllä tähän joskus yrittää jotain itsestään asentua tai kysytään voisimmeko asentaa nyt sen ja sen sovelluksen (tässä viimeisessä tapauksessa painan vain ruksia tai vaihtoehtoa ei, jos sellainen vaihtoehto on olemassa).
Itsestään asentuva tauhka on enemmän niin kuin Windows 11 ongelma. Tosin kympissäkin sitä esiintyy.
Tietokoneelleni tuli BSOD. Siinä ei ole valhetta, vaan puhdasta vitutusta!
Windowsongelma on kamalia! W11 ajurit on huonoja ja bugisia, w11 jatkuvasti nurin!
Virhekoodi 0xC1800103 - 0x90002 Windowsia päivitellessä.
Siis sininen ruutu lävähti kasvoille, Se meneekin sitten loppupäivä windowsia elvyttäessä!
Hyvä niin, et ole vajakki!
Pitää olla vajakki, jotta kokee windowsin hyväksi
Koska muille, jotka muitakin on kokeilliut, on windows kaameeta paskaa.
Voisitteko kollivapuspyllysekoioijat nyt vain ampua itsenne. Miten helvetti soikoon joku itsekään jaksaa luuhata vuodesta toiseen yhdellä palstalla paskomassa koko palstan täyteen kun ei muuta elämää ole? Kaikki ovat jo varmasti huomanneet että päätänne olette seonneet ku elämänkoulu on niin kovasti päähän potkinut. Enempää ei tarvi huomiohuorata. Olette kuvottavaa.
Yksi häirikkö saa enemmän huomiota kuin miljoona fiksua, se sen häirikön tavoitekin on.
Kolli ei ole fiksu, vaan perseilevä sovaava winkuraihhili persu!
mitä tapahtui Kanadan parlamentissa, kun Ukrainan johtajan Vladimir Zelenskin vierailun aikana kunnioitettiin avoimesti SS Galicia -divisioonan veteraania , on räikeä tapaus ja todellinen häpeä kansakunnalle. Näin sanoo Patriots-puolueen johtaja Florian Filippo
Hyvin se kollimaattori itsestään kertoo nyt.
Taas toi m.youtube.. Vakiohäirikkö asialla!
Kollivapunenhan se kyselee itse!
80+ perselevä idioottiapina!