Kannattaako ryhtyä automekaanikoksi harrastus pohjalta.

Anonyymi-ap

Hei! Olen 19v sälli joka käy para aikaa puolustusvoimissa ja vielä vähä hakusessa mitä sitä tekis sen jälkeen. Olen roplannut autojen kanssa pienestä iästä pää osin 80-90 luvun autojen kanssa. Ammatti johon olen kouluttautunut ei oikein enää nappaa ja olisi kiinnostusta lähteä automekaanikoksi. Koska mielummin tekee hommaa mistä pitää vähän pienemmällä palkalla kuin semmosta jossa vituttaa mennä töihin joka aamu eikä kunnon halua ees oppia. Kysymys kuuluu ovatko nämä uudet autot muunmuassa alustaltaan kovin erilaisia ajatellen perus korjauksia. Nivelet,jarrut,voimansiirto yms. Harrastus pohjalta olen noihin vanhoihin romuihi kaikkea tehnyt oikestaan kaiken mahollisen mm purkanut 190 mersun palasiksi moottoria myöden ja kasannut uudelleen. Voiko tällä tietotaidolla lähteä hakemaan työpaikkaa suoraan? Jos tuodaan huoltoon uuen karhea nissani saanko siihen levyt vaihettua:D (niin köyhä ettei ole ollu varaa ees kattoa 2010 eteenpäi olevia autoja) lisäksi ottavatko korjaamot enää töihin pelkällä harrastus pohjalla vai pitääkö käydä ensin ammattikoulussa hakemassa ”pätevyys”

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei noilla taidoilla nykyautoja korjailla. Alustat ovat säilynyt suurinpiirtein samanlaisina, mutta elektroniikka on mennyt uusiksi, puhumattakaan sähköautoista, jotka yleistyvät koko ajan. Paras lähteä koulun penkkiä kuluttamaan, jos ala kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Aivan hyvin voit aloittaa.
      Jos olet taitava, nopea, edullinen ja omaat hiukan kokemusta siitä vaan.
      Vielä vuosikymmeniä autoissa on mekaniikkaa jota voi korjata ja huoltaa.
      Polttomoottorikaan ei kuole kahteenkymmeneen vuoteen. Se toimii edelleen samojen luonnonlakian mukaan kuin 50-luvulla.
      Elektroniikka vaatii uutta osaamista, erityisesti ohjelmoidut mustat laatikot.
      Niiden ainoa hankaluus on että tavallinen autotalliasentaja tarvitsee tietoa jota ei ole helposti saatavilla.
      Sähköautotekniikka vaatii erilaista tietoa, mutta perustekniikat ovat olleen jo ainakin 20 vuotta. Akkutekniikan kehitys on tuonut uudet mahdollisuudet.

      Tiesithän että Tesla aloitti autojen kehittämisen sormiparistoista 18650 tyypin kennoista.

    • Anonyymi

      Olishan se varmaan parempi hankkia jonkinlainen "virallinen" pätevyys, vaikka taitoja olisi jo harrastuspohjaltakin. Niin tein minäkin. Opiskelu on silloin helppoa, ja saattaahan sitä vaikka oppia jotain uuttakin siinä sivussa. Varmaan sen virallisen paperin kanssa pääsee paremmin töihin, ehkä parempaan palkkaluokkaan tms. Ei kai mikään estä myöskään hakemasta kesätöitä tai osa-aikaisia hommia myös opiskelun aikana, niin voi päästä jo johonkin paikkaan näyttämään taitojaan, ja jos niitä on niin eiköhän sieltä paikka löydy sitten opiskelujen jälkeenkin. Näin ainakin minun alalla, joka ei kyllä ole sama kuin sinulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe