Kiinalaiset sähköautot ovat halvempia ja niiden kysyntä myös Saksassa kasvaa koko ajan. Kiinassa saksalaisten autojen kysyntä on romahtanut.
Vanhassa merkissä vara paree - Toyota.
Vanhassa merkissä vara paree - Toyota.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomen kannalta myös huono asia kiinalaiset autot, ettei kannata irvailla saksalaisille.
On eurooppalaiset autot ja on itäautot.
Itäautojen markkinat ovat mullistuneet kun ehdin korealaiset veivät markkinan japanilaisilla ja myöhemmin kiinalaiset korealaisilta.
Eurooppa on kuitenkin aina eirooppa. Ei tulisi mieleeeniikäännostaa itäautoa.
Minä en aja itäpulkalla. Itä-katiskat jätän kauppaan. Pölyttymään.
Onko enää muita "itäautoja" kuin skoda ?
En kyllä Kiinan kikottimia osta. En kyllä osta Tollolooraakaan.
Kannattaa muistaa kotimarkkinat.
Fiiatille on aina irvailtu, mutta on ollut vissiin aina myydyin automerkki Italiassa (väkiluku n. 59 000 000).
Joten Saksa (väkiluku n. 84 000 000) voi pärjätä aika pitkälle sisämarkkinoilla ja EU:n markkinoilla.
VW konserni myy edelleen erittäin hyvin Euroopassa. Ongelma on Kiinassa, jossa sikäläisten VW tehtaiden tuotteet eivät enää mene kaupaksi. Nyt VW sulkee euroopan tehtaitaan tuodakseen tänne myyntiin kiinassa halvemmalla valmistettuja autojaan, joita makaa siellä älyttömiä määriä myymättöminä.
Tästä syystä eurooppalaiset autonvalmistajat eivät juuri nyt kannata tulleja kiinassa valmistetuille autoille.
Ja jonkun aasin mielestä tämä aloitus kuuluu Toyota-palstalle?