Postilähetys aika kaukaa....
Anonyymi-ap
23482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Huima suoritus, vaatii aikamoisen laskutoimituksen toki pystyvät vähän korjaamaan ettei eksy suunniteltulta reitiltä. Pudotti paketin maahan ja matka jatkuu k.ohti uusia seikkailuja. Avaruudessa pitää saada alkuvauhti, kierretään kuu saadaan lisää vauhtia painovoimasta, suunta kohti jupiteria saadaan uutta vauhtia.
Moni on eksynyt mennessään metsään, vauhtiin päästyään mummo ei huomaa ' kappas vaan ei auta muu kuin odottaa pelastus partion tuloa.
Itänaapurissa katsellaan kateellisina.
Muutama viikko sitten venäläisten luotain pääsi kuun pinnalle, tosin aivan liian kovalla vauhdilla ja koko härveli aivan päreinä:))
Tuosta näette millaisia sivuraidetyyppejä tieteijöinä ovat valtaojat sun muut enqvistit lässyessään vanhaa tietoa kun ei niillä raukoilla ole pääsyä Nasan uusiin tietoihin eikä mihinkään pintatieteeseen kun vain lätty lätisee
Valtaoja ja Engvidti, varsin Engvist kirjoittaa hyviä kolumneja myös päivän politiikasta.
Herrat joilla kuten nämä humanistit ovat suosittuja keskustelijoita, Halla-aho tai Teuvo Hakkarainen ovat valovuoden päässä samasta sivistyneestä pöydästä.
NASA on valtion putiikki joten kaikki tieto on julkista.
Olen varma että Valtaoja sekä Enqvist osaavat englantia riittävästi.
Arvostan suuresti sekä Valtaojaa että Enqvistiä etenkin siksi, että he ovat kirjoittaneet ja kertoneet tähdistä ja kaikesta avaruuteen liittyvästä kansantajuisesti.
Näin minäkin tavallinen tallaaja olen saanut noista valtavan kiehtovista asioista tietoa.
kylmätotuus
Olet varmasti lukenut tämän: https://fi.wikipedia.org/wiki/Kotona_maailmankaikkeudessa
Mielestäni teos pitäisi postittaa joka kotiin:))
Jos kiinnostaa tähdet, ym. avaruudessa, tämä ilmainen ohjelma on aivan loistava.
https://stellarium.org/
Valitse sivun yläreunasta 64 bittinen Windows
Lataa ja asenna. Ohjelma on suomenkielinen.
Asetuksissa valitse asuinpaikka....tosin näin pienessä maassa sillä ei ole juuri väliä.
Klikkaa taivaankappaletta hiirellä, vasempaan reunaa tulee tiedot. Etäisyys, ym, ym.
Vie hiiri ohjelman alareunaan, aukeavasta valikosta valitse ''näytä syvän avaruuden kohteet'' Galaksit ym. tulee näkyviin.
Liikkuvat kappaleet ovat satelliitteja:) Klikkaa ja saat tiedot.
Amatöörin arvostuson arvotonta armoton asia on että valtaojqt ja enqvistit eivät ole tieteessä
Aamun laskuhumalassa ei pitäisi.....
Olen lukenut, mutta siitä on jo aikaa. Pitäisi lukea uudelleen.
Kiitos muistutuksesta!
kylmätotuus
Sinä olet kännissä heti aamusta ???
Kiitos linkistä ja vinkeistä!
kylmätotuus
Sekä Enqvistin että Valtaojan kirjat kannattaa jokaisen lukee.
Hyvää tekstii kumpaseltakin tyypiltä. Kirjastosta niit voi lainaa.
Halla-ahon terävää analysointia on kiva kuunnella, Jussi ei lässytä turhia, kuten kanaloissa kotkottajia muistuttavat viherpunikkien edustajat.
Savolainen muistuttaa yhä enempi heitä, aikooko kukottaa seassa.
Hauska seurata kun Andersson lyttää Halla-ahon puheet tyhmäksi, Saarikon kanssa Halla-aho ei uskalla. Jussin talous osaaminen todistettu avuttomaksi.
Halla-aho tekeytyy filosofimaisen näköiseksi muut keskustelijat juttelevat vilkkaasti, Jussi ylentää itsensä muitten yläpuolelle, kun kysytään hän astelee sanansa monimutkaiseksi vaikka puheen sisältö on mitään sanomaton. Puuttuu kansainvälisiin tapahtumiin " Naton jouko mentävä ukrainaan "
Miten sinun ja Pertikin välinen kiistely liittyy tämän aloituksen aiheeseen?
Onko teidän ihan pakko tuoda tuo sama jankutus jokaiseen ketjuun?
kylmätotuus
Sinun arvostuksesi tieteestä on sama kun Kataisen arvostus himasesta (ero on 700 000 euroa) mutta arvostus on samaa nolla tasoa sinun ja Kataisen
Nasa niilot haistelevat kiviä ja kohta selviää maailman salaisuus!🙄🙄
Täytyy olla paljon enemmän hassunhauskoja kuvia, muuten et ole hauska.
Purra tänää klo 12 Suoraa puhetta
Lähetin itselleni postikortin Italian Calabriasta.
Sen tulo kesti tasan kuusi viikkoa.
Aika kauan, sanoisin.
Kummityttöni lähetti minulle Helsingistä c-kasetin, kun asuin Vantaalla. Paketti tuli perille runsaan vuoden kuluttua.
kylmätotuus