Astianpesukoneen kanssa ongelma

Anonyymi-ap

Meillä on n. vuoden vanha astianpesukone. Ei ole mitenkään halvimmasta päästä jos nyt ei kaikkein kalleinkaan. Alusta asti ongelmana on ollut, että jostain syystä astiat haisevat ikävälle pesun jälkeen. Hajua ei aina välttämättä huomaa heti, mutta kun juomalasia myöhemmin käyttää lasista nousee voimakas, todella epämiellyttävä haju. Vertaisin sitä lähinnä märkään koiraan 🤢
Kaikkea on koitettu. Kone on puunattu läpikotaisin, tiivisteet pyyhitty. On pesty kaikkein kuumimmilla ohjelmilla, käytetty kaupan koneenpuhdistusaineita, etikkaa, soodaa jne jne. On otettu heti koneesta pois sekä annettu jäähtyä koneessa. Mikään ei auta. Oletko törmännyt vastaavaan ongelmaan ja löytänyt siihen ratkaisua?

5

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samsung? Nehän kuulemma homehtuu sisältä, eli putket, letkut, pumput yms. Vaihtoon.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­N­­­y­m­­­f­o­­­m­­­a­­­a­­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        Pöh. Mikään tiskikone tuskin homehtuu sisältä, jos sen pitää puhtaana, eli ajaa välillä koneenpuhdistusohjelman ja puhdistaa myös suodattimet ja suihkuvarret. Kannattaa käyttää niitä koneenpuhdistustabletteja myös. Muutenkin jos konetta käytetään on aika vaikea uskoa sen nyt sentään homehtuvan vaikka toki puhdistamaton konehajahtaa jos sinne on jäänyt seisomaan kaikenlaisia jämiä.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😍 ­­­N­­y­­m­f­o­­­m­­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18028874v

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Jos olet tosiaan putsannut konetta aina välillä niin kannattaa vaihtaa toiseen tiskikonetablettimerkkiin. Itselläni on tuota tapahtunut joskus, mutt vain tiettyjen tablettien kanssa. En nyt valitettavasti muista minkä tablettien kanssa tota on tapahtunut. En nyt tarkota mitään hajusteita vaan ennemminkin ongelmaa on ollut joidenkin hajustamattomien tablettien kanssa mutta niidenkin kohdalla vain joidenkin tiettyjen.

      Kaikki tärkeintä on kuitenkin muistaa puhdistaa kone aina välillä, vähintään sillon kun kone sitä pyytää mutta mielellään muullonkin toki. Kannattaa käyttää niitä koneenpuhdistustabletteja ja kannattaa myös muistaa putsata ensin koneen suodattimet ja suihkuvarret. Sitten vielä koneen puhdistus päälle.

      Ei myöskään kannata jättää pestyjä tiskejä lojumaan koneeseen päiväkausiksi.

      Mutta tosiaan kokeile vaihtaa pesutabletit toiseen, itselläniainakin se on auttanut tuohon sun ongelmaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe