Astianpesukoneen kanssa ongelma

Anonyymi-ap

Meillä on n. vuoden vanha astianpesukone. Ei ole mitenkään halvimmasta päästä jos nyt ei kaikkein kalleinkaan. Alusta asti ongelmana on ollut, että jostain syystä astiat haisevat ikävälle pesun jälkeen. Hajua ei aina välttämättä huomaa heti, mutta kun juomalasia myöhemmin käyttää lasista nousee voimakas, todella epämiellyttävä haju. Vertaisin sitä lähinnä märkään koiraan 🤢
Kaikkea on koitettu. Kone on puunattu läpikotaisin, tiivisteet pyyhitty. On pesty kaikkein kuumimmilla ohjelmilla, käytetty kaupan koneenpuhdistusaineita, etikkaa, soodaa jne jne. On otettu heti koneesta pois sekä annettu jäähtyä koneessa. Mikään ei auta. Oletko törmännyt vastaavaan ongelmaan ja löytänyt siihen ratkaisua?

4

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samsung? Nehän kuulemma homehtuu sisältä, eli putket, letkut, pumput yms. Vaihtoon.

      • Anonyymi

        Pöh. Mikään tiskikone tuskin homehtuu sisältä, jos sen pitää puhtaana, eli ajaa välillä koneenpuhdistusohjelman ja puhdistaa myös suodattimet ja suihkuvarret. Kannattaa käyttää niitä koneenpuhdistustabletteja myös. Muutenkin jos konetta käytetään on aika vaikea uskoa sen nyt sentään homehtuvan vaikka toki puhdistamaton konehajahtaa jos sinne on jäänyt seisomaan kaikenlaisia jämiä.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😍 ­­­N­­y­­m­f­o­­­m­­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18028874v

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Jos olet tosiaan putsannut konetta aina välillä niin kannattaa vaihtaa toiseen tiskikonetablettimerkkiin. Itselläni on tuota tapahtunut joskus, mutt vain tiettyjen tablettien kanssa. En nyt valitettavasti muista minkä tablettien kanssa tota on tapahtunut. En nyt tarkota mitään hajusteita vaan ennemminkin ongelmaa on ollut joidenkin hajustamattomien tablettien kanssa mutta niidenkin kohdalla vain joidenkin tiettyjen.

      Kaikki tärkeintä on kuitenkin muistaa puhdistaa kone aina välillä, vähintään sillon kun kone sitä pyytää mutta mielellään muullonkin toki. Kannattaa käyttää niitä koneenpuhdistustabletteja ja kannattaa myös muistaa putsata ensin koneen suodattimet ja suihkuvarret. Sitten vielä koneen puhdistus päälle.

      Ei myöskään kannata jättää pestyjä tiskejä lojumaan koneeseen päiväkausiksi.

      Mutta tosiaan kokeile vaihtaa pesutabletit toiseen, itselläniainakin se on auttanut tuohon sun ongelmaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe