Tallinnan keskusta lähiymparistöineen on tullut nähtyä ja koettua melko perusteellisesti, joten katselin Tallinnan karttaa hieman laajemmalla perspektiivillä ja huomio kiinnittyi Nommen (Nömme) kaupunkiginnosaan, jossa ei ole tullut vielä vierailtua.
Joten kertokaapa te, jotka jotain paikasta tiedätte,- onko siellä mitään pubeja, ruokaravintoloita,ym.,nähtävyyksiä ?
Mitenköhän sinne julkisilla liikennevälineilla parhaien pääsee ( mistä ja millä)?
Joten kertokaapa te, jotka jotain paikasta tiedätte,- onko siellä mitään pubeja, ruokaravintoloita,ym.,nähtävyyksiä ?
Mitenköhän sinne julkisilla liikennevälineilla parhaien pääsee ( mistä ja millä)?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nömme on http://www.matkakeskus.ee/?t=finnish http://www.hot.ee/suusamagi/ eli mäenlaskua,hiihtoa, kesällä urheilukeskus http://www.sportkeskus.ee/ eli retkeilijän paratiisi ostoskeskus. Pyöräily http://www.nrp.ee/
Jazzia http://www.nommejazz.ee/index.php?id=33&keel=ee Nõmme Jazz toimub 9-12 juuni 2005
PILETITE EELMÜÜK:
Piletilevi ja Nõmme Kultuurikeskus alates 20. maist!
Päevapilet - 300 krooni ja Festivali pass - 500 krooni müügil ainult Nõmme Kultuurikeskuses
http://www.nommekultuur.ee/
Historiaa paikasta http://www.tallinn.ee/eng/linna_juhtimine/history_of_tallinn
Taidemuseo http://www.ekm.ee/english/kristjan_raud/
Vapauden puisto kartalla http://regio.delfi.ee/eestikaart/index.php?DELFI=OK&DELFI_ADR=N%F5mme%2C+Tallinn&DELFI_LB=N%F5mme+Vabaduse+park
Mm kauppakeskus jne
Sinne pääsee tutkailemaan bussilla esim 33 Kopli (Baltijaama) - Männiku
http://soiduplaan.tallinn.ee/m.asp?F=0&k=1&k=3&num=04801 Pysäkki mm Raudtee
Siis Pärnu mt loppupäässä. Muista lippu kioskista.m (1o kpl nippu 80 eek)
Nömmessä hyvä uimahalli:iso allas,lastenallas.poreallas,sauna,höyrysauna.
Samassa rakennuksessa kuntosalia,kampaamoa jne.
Siisti uudehko rakennus.Edullisempi kuin Piritan uimala.
Bussi 18 Virukeskuksen alakerrasta laiturista 1.
Kovasti linkkejä on jollain tarjota, mutta kerran mentiin sinne shoppailut ja ruokailu mielessämme, mutta meille siellä ei ollut MITÄÄN. Oli minun ideani lähteä sinne junalla ja tästä täydellisestä oharista saan kuulla.
http://www.nommekorts.ee/ Olen ollut ja se Nömme kyla on 45 km Tallinnasta Raplamaalla - Tosi viehko ja vieressä Tallinnan Kasvitieteellisen puutarhan eläkeläispuutarhurin sireeni kotipuutarha Aavo Mägi Mäe talu Info: Aavo Mägi 48 97288; 50 32222 ihana mallipuutarha !
Ei aina shoppailut mielessä.
Paremman väen kaupunginosa. Ei tosiaan shoppailua varten, paitsi kesällä itse ostin mansikoita sen torilta.
Moi!
Mene junalla. Käymisen arvoisia paikkoja ovat ainakin kesällä tori jos haluat tuoreita manksikoita sekä Söörikukohvik.
Onko joku käynyt siinä Sahran - Intialaisessa ravintolassa? Haluaisin itse mennä. Entä Nõmmen museo? Sinnekään en ole ehtinyt.
Nõmmella on myös talvisin hiihtoladut jossa paikalliset käy hiihtämässä. Se Von Glohnin linna on näkemisen arvoinen paikka, mutta silti niin pieni että sen takia ei kannata matkustaa.
http://www.elektriraudtee.ee/?plan=233&select_all_days=1&day_criteria=some&prev_menu=&from=42&to=59&2=2 .
No ei olis sähköjunalla kuin 14 min ja maksais 10 EEK -voishan yrittää suvella. Juniakin kulkee tiuhaan