Viime vuonna ennen matkaa Alpeille sain palstalaisilta paljon apua ja suosituksia matkan valmistelussa. Huomasin, että aihe kiinnostaa monia, joten laitoin sen luettavaksi kaikille matkaa sinnepäin suunnitteleville - matkakertomukset sivulle. Jos sattumalta erehdyn palstalle, vastaan mielellään kysymyksiin.
Itävallan Alpit
6
1991
Vastaukset
- eka kertaa
ajateltiin ajaa Italian pohjois osaa halki länteen ja sitten Sveitsin nurkasta st marian kulmasta itävaltaan insburgiin ja salsburgiin ja sitten Wiinin kautta pois.Olis kiva jos olis tietoa reitin nähtävyyksistä/paikoista ja ajasta mikä siellä menee ajossa esim.verrattuna täällä 100km.
- Heino
kulku paikallisteillä. Kapeat, joskus liikenteen ruuhkauttamat tiet vie paljon aikaa, eikä ohittamaan pääse etenkin jos edessä on matkailuauto, rekka, traktori jne. Ja loppujen lopuksi kaikki se kauneus toistuu, siihen tavallaan kyllästyy. Kokemuksieni perusteella ajelisin kohdasta A kohtaan B nopeasti, esimerkiksi motaria pitkin jos mahdollista. Ja siellä sitten nauttisin ympäristöstä. Tuskin meikäläinen täältä käsin parempia paikkoja löytää kuin yleisesti kaikkien tiedossa olevat ja myös netistä sekä mainoksista löytyvät kohteet ja reitit. Riippuu reitistä, mutta paljon mahdollista, että noin 300km päivässä jos et halua olla koko päivä ratissa. Esimerkiksi kirjoituksessani matkaan Gardalta Cortina dAmpezzoon meni päivä ja enemmistö ajasta ratin takaa. Suosittelen suunnittella reittivaihtoehdot hyvin ennakkoon. Paikallisteille vara riittävästi aikaa.
- Österreichfani
olen ajellut n. 8000 km Etelä-Saksan ja Itävallen teitä. Mottoriteit vetävät.Rajoitus 130 km/h. pikkusen ajavat yläkanttiin, mutta noputta tarkkaillaan tehokkasti.Alppitiet ovat kerrassaan hienoja. Siellä ei kaahailla. Eikä ole tarviskaan.Alussa vähän huimaa-nuo korkeudet. Mutta se menee ohi.Itävaltaa ei kannata lähteä koheltamaan tuosta vaan läpiajona. Se kannatta katsoa todella hyvin.Tämä nyt on "fanin" mielipide, mutta olen ajellut Sloveniassa, Italiasssa, Sveitsissä ja Saksassakin... Siellä missä alpit ovat läsnä, siellä kannattaa rauhoittua...
- Ihmiset
Meille on kertynyt yksityismajoitusten kautta perhetuttavia joihin ollaan yhteydessä säännöllisesti. Välillä on ollut muutama vuosi käyntien väliä mutta aina on toivotettu tervetulleeksi. OSATTAVA SAKSAA! Aikaa on varattava.
Lasten kanssa aikanaan aivan upeaa liikkua. Esim. Langenloisissa yritimme etsiä leirintäaluemökkiä niin paksumahainen paikallinen soitti tuttavalleen, hyppäsi repsikan paikalle ja opasti kylän laitamille. Säästösyistä yritin sopia yhdestä huoneesta (omakotitalo) mutta emäntä ilmoitti että hänen talossaan lapsilla on omat huoneet,(meillä 2 penskaa) Korvaus oli muodollinen ja aamukahvit, teet ja leikkeleleivät olivat keittiössä kun isäntäväki oli lähtenyt töihin!! Tämä ainoastaan yksi paikka mutta parhaasta päästä. Edellyttää aitoa seurustelua paikallisella kielellä, lontoon murteen saatte työntää sinne. - eka kertaa
Hei
Mikä on kotisivusi osoite. Olemme lähdössä alepielle 12.7.- sinna
Siis Heinon juttu on täällä 24:ssä matkailu-sivulla matkakertomukset -otsikon alla ;) Olette valinneet oivan kohteen, t. alppifanit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713338
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541879Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411540Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251135