Holokaustin kieltäminen

Vaaditaanko eduskunnan puhemieheltä lausunto holokausista.

https://yle.fi/a/74-20051976
39600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Holo hölinää puhe holokaustista.

Äänestä

Mikä se semmonen kaustinen muu kuin viulunsoittoa?

Äänestä
  • Kaustinen sooda muistaakseni. Ehkä sekin kielletään.:-)

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kaustinen sooda muistaakseni. Ehkä sekin kielletään.:-)

    Lintuhan se on....!

    Äänestä

Aloittaja

Halla-ahon naama punottaa kun avaa hokausti keskustelun eduskunnassa.

Äänestä
  • Onpa lapsellinen kommentti.

    Äänestä

Aloittajako ei halua kieltää holokaustia. Oletko natsi? Haluatko sinä kieltää rasismiakaan?

Äänestä
Aloittaja

Tämä hallitus antanut vapaat kädet persuille harjoittaa holokaustia pakolaisia kohtaan.
Suomi ottamassa suhteessa murto-osan pakolaisia vertailussa EU:n maihin, sisäministerin mukaan aiotaan viedä pakolaisen elämiseen varataan henkilöä kohti minimi rahaa jonka alle ei uskalleta mennä ettei riko kansainvälistä ihmisoikeutta.

Toisekseen suomessa ilmapiiri muuttunut rasistiseksi maahanmuuttoa kohtaan, tarkoitus täyttää työvoima tarve maahanmuutolla ei tule onnistumaan kun täällä asuvat saattavat lähteä maasta.
Sanoisin persujen luomaa ilmapiiriä henkiseksi holokaudeksi Suomen yleinen ilmapiiri muuttunut tämän hallituksen myötä masentavan synkäksi.

Äänestä
  • Moniosaajien gangstalapsoset ryöväävät ikäisiltään vaatteet päältä, pahoinpitelevät sivullisiakin sairaalakuntoon. Opinahjoissa reksit ja maikat nielevät huorittelut lapsosten suista, Wokea ja intersektionaalista liturgia noudattettava, pelätään ärräleiman saamista. Susirajan sisäpuolella meininki on raakaa.

    1Äänestä

  • Vasemmistolta valehtelu sujuu sutjakkaasti agitaation, disinformaation ja väkivallan siivin.

    Äänestä

Jos nyt ihan vaan annetaisi sen historia olla ja seurata tätä hullua aikaan kun kaikki menee päin peetä ja tehdä sille asialle jotain järkevää, mitä enemmän p-kaa tonkii sitä enemmän se haisee ja sille nyt ei enää kukaan mitään voi.

Äänestä
  • Jos et tunne historiaa, et voi ymmärtää nykyaikaa.

    Äänestä

  • Komissio tulee tonkimaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Jos et tunne historiaa, et voi ymmärtää nykyaikaa.

    Woketusta en ymmärrä ainakaan historiaa tutkimalla. Se on ääliöiden aate.

    1Äänestä

  • Historialla on tapa toistaa itseään ikävä kyllä. Joten pieni muistus on paikallaan aina silloin sun tällöin muistuttaa että ihminen on susi toista ihmistä kohtaan , ja jos liian kauan on hiljaa asioista niin eräät kuvittelevat ettei niitä ole tapahtunutkaan ., ja jatkavat kauheuksia .

    Äänestä

Tulee olemaan vaikea paikka eduskunnan natseille, kun ne on hallituksessakin.

Äänestä
  • Luettele sieltä nimeltä natsit!

    1Äänestä

Lain tultua voimaan käytän kolmen apinan tekniikkaa. En kuule, en näe, enkä puhu holokaustista mitään. Jos joku alkaa siitä puhua, poistun kiireesti paikalta etten saa syytettä.
Voi saada syytteen jos on paikalla, kun joku avaa suunsa holokaustista. Tai joku pahanilkinen vääristelee kommenttiasi jne. Vaikeneminen ja välttely on viisautta.

1Äänestä

Miksi ainoastaan vain holokausti? Maailmassa on tapahtunut muitakin järkyttäviä kansanmurhia., miksi ainoastaan yhtä nostetaan erikoisasemaan?
Eikö ihmisarvon tulisi olla jakamaton ja yhtäläinen, riippumatta kansallisuudesta tai rodusta?

Äänestä

Holokausti noussut uutiseksi Halla-ahon myötä, pääjehu tai piru..

Äänestä

Halla-aholla on terävä hoxa ja hyvä analysoimaan eri asioita että näkökohtia.
Savolaista vain kiukuttaa, kun Halla ei hymistele lauman mukana.

Äänestä
Aloittaja

Halla-aho on kuvottavin sika, 6 miljoonan juutalaisen murhaaminen naurattaa Halla-ahoa, Purraa naurattaa puhe holokaustista " kyllä minua vieläkin huvittaa kun muistelen "

Äänestä

"Miksi ainoastaan vain holokausti? Maailmassa on tapahtunut muitakin järkyttäviä kansanmurhia., miksi ainoastaan yhtä nostetaan erikoisasemaan?
Eikö ihmisarvon tulisi olla jakamaton ja yhtäläinen, riippumatta kansallisuudesta tai rodusta?"

Pertikki on maalaisukko joka kopioi ampparista uutisia koulut jäi käymättä eikä kiinnosta asiakokonaisuudet se ei tiedä - adhd ja törkyturpainen käytös
sitten on se toinen valhepukkidemari joka kirjoittelee parjauksia ps-puolueesta
Kumpikaan ei keskustele vaan julistaa sönkötystään

Noin 50 vuotta ennen Hitleriä Englanti suoritti täydellisen kansanmurhan
tuhosi kaikki
yhtään ei jäänyt

yksi muumioitiin ja vietiin harvinaisuutena Lontooseen täytettynä näytteille museoon

Mutta sodan aikana lentopommi osui ja muuumio tuhoutui
kaikki tuhottiin ja muumiokin paloi

Kyse on tasmanialaisista
https://www.theguardian.com/world/2002/oct/14/australia.features11

Äänestä
Aloittaja

Kukapa ei olisi tietoinen kansanmurhista yritätkö puolustella Halla-ahon asennetta, tyyppi loi uran rasismilla, vaikea löytää sanoja millä kuvaisi tyypin ajatusmaailmaa.

Äänestä
  • natsittaja on titeoinen kaikesta eikä tidä mitään

    mikä se on? no se on maalaisukko mulkeroinen

    Äänestä

Minkä tahansa kansan täystuhonnan kieltäminen on ihan ok, mutta holokaustin ja holodomorin kiistäminen on kiellettävä lailla, ne ovat historiallisia faktoja, eikä ne kiistämällä historiasta pyyhkiydy pois.

Äänestä
  • Laki ei kuitenkaan ihmisten käsityksiä ja mielipiteitä muuta, aivan turhaa lainsäädännöllistä touhua sikäli.
    Miten asiat muistetaan vaikkapa 500 tai 1500 vuoden kuluttua ja miten se muisti silloin vaikuttaa silloin elävien ihmisten toimintaan..?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Laki ei kuitenkaan ihmisten käsityksiä ja mielipiteitä muuta, aivan turhaa lainsäädännöllistä touhua sikäli.
    Miten asiat muistetaan vaikkapa 500 tai 1500 vuoden kuluttua ja miten se muisti silloin vaikuttaa silloin elävien ihmisten toimintaan..?

    Orpon hallituksen ansiosidonnaisesta tekemät leikkaukset ja työssäoloehtojen kiristykset työllisyyslaissa ovat voimassa vielä 1500 vuoden päästäkin.

    Äänestä

maalaisukkojen tökerö rasismi pitää keltää jollain lailla tai toisella tavalla
kiertäen

Äänestä

Ruotsissa sosdemit ajoivat maansa tilanteeseen jossa nyt esim. Tukholmassa tilanne jossa vakavasti näytää että siellä paras juutalainen on kuollut sellainen, voi voi.

Äänestä
  • SDP on syyllinen myös Moderaatit.

    Äänestä

Tänään 28.8.2024 oli otsikoissa:

"Jatkossa holokaustin kiistämisestä voisi saada rangaistukseksi enimmillään vuoden vankeutta, selviää hallituksen tuoreesta esitysluonnoksesta.

Luonnoksessa rikoslakiin esitetään lisättäväksi rangaistussäännös, joka koskee vakavan kansainvälisen rikoksen kiistämistä. Kyseeseen tulisi esimerkiksi holokausti eli juutalaisten kansanmurha Natsi-Saksassa.

Rikokseen syyllistyisi, jos kieltäisi, puolustelisi tai vakavasti vähättelisi tällaista vakavaa kansainvälistä rikosta."


Mietinpähän nyt seuraavaa:

Jos sanoisi lain voimaantultua julkisesti, että holokaustissa kuoli 4999999 ihmistä, niin se ei varmasti olisi vielä vakavaa vähättelyä, kun vain yksi kuolonuhri uupuisi tuosta viidestä miljoonasta holokaustin kuolonuhrista.
Jos sanoisi, että yksi kuoli, niin se sitten varmaankin olisi tuota vakavaa vähättelyä.

Pitäisikö siis lakiin kirjata joku lukumäärä, että kuinka monta saa sanoa kuolleen holokaustissa, että ei saa tuomiota?

On kyllä aikamoista, että joku historiallinen asia on NIIN TOSI, että pitää oikein säätää laki, että se on tosi ja jos epäilee, niin linnaan vain mars.
Taisi olla Neuvostoliitossa tuollaisia lakeja vai oliko Neuvostoliittoa edes olemassa?

Pitäisikö säätää laki, että jos epäilee julkisesti Neuvostoliiton olemassaoloa tai ei tunne historiaa tarpeeksi hyvin, niin koppi heiluu?
Entäs, jos mietiskelee ääneen Neuvostoliiton ja EU:n yhtäläisyyksiä, niin voiko saada tuomion?

Mites toi sananvapaus? Eikös se ollutkaan länsimaisen demokratian tärkein kulmakivi?
Vai saako sitäkään epäillä ääneen tai julkisesti?

Äänestä
  • Koskeeko Halla-ahoa mielestäni koskee.

    Äänestä

  • Ajattele mitä sanot, muuten sanot mitä ajattelet.
    Pätee ympäri Telluksen.

    Äänestä

Trumppi kehui hitlerin tapaa hoitaa rotuongelma tuttu suomessakin.

Äänestä
  • Trump ...ei jatkoon.

    Äänestä

Palaestiinalaisten ja heidän liehakojien takia jopa tälläisiä lakeja harkitaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pertikki kirjoitti:

Vaaditaanko eduskunnan puhemieheltä lausunto holokausista.

https://yle.fi/a/74-20051976

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu