Hei,
Olen kohta 49- vuotias nainen, jolla on ivf:n avulla 36v. saatu lapsi. Syy ei ollut tuolloin minussa. Kuukautiset tulleet aina kuin kello, paitsi viimeisen vuoden aikana. Nytkin.väliä jo kolmisen kuukautta edellisistä. Pahin oireeni on kai nyt ne kuumat aallot, siis kasvot hikoilee ihan uus kaks. En voi edes meikkiä laittaa enää.
En tahtoisi hormoneja ottaa. Onko kukaan saannut apua jostain luonnontuotteesta?
Jotain on pakko keksiä, sillä haittaa hieman elämää. Ei enää jaksaisi vaihdevuosista vitsiä vääntää, esim. Asiakastapaamisissa ja muissa kohtaamisissa.
Täytän 49 vuotta
6
584
Vastaukset
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180294139
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kävin kahden vuoden vaihdevuosioireiden kitumisen aikana läpi kaikki mahdolliset luontaistuotteet vaihdevuosioireisiin. Mikään ei auttanut, eikä helpottanut millin vertaa.
Tosin hormonikorvaushoitokaan ei ole sujunut mutkitta. On ollut laastaria, kahta sorttia, geeli-pilleri-yhdistelmä ja nyt pilleri. Oireista on vuoden hormonikorvaushoidon jälkeen jäljellä vielä hermostuneisuus ja heräily öisin. Myös lievää hikoilua öisin, mutta peitonkin voisi vaihtaa kevyempään.
Toisilla hormonikorvaushoito toimii jo kahden viikon päästä aloituksesta, toisilla ei.
Endometrioosi aktivoitui itsellä estrogeenista. Samoin myoomat saattavat aiheuttaa vuotoa. Vuoto kesti itsellä vuoden. Vain muutama päivä välissä vuodotonta.
Mutta suosittelen silti hormonikorvaushoitoa. Se vei itseltäni pahimmat oireet pois. Rauhallisuus palasi, vaikka vielä pientä hermostuneisuutta onkin.- Anonyymi
Niinhän se on että se joka sopii yhdelle ei sovi toiselle niiden lääkitykseen kanssa .
Mutta nykyajan lääkkeet siis hormooni hoito on parempia mitä ne oli silloin kauan sitten kun niitä alettiin ottamaan markkinoille . Melkein kaikille ne sopii, ja ks ei sovi niin ne voi vaihtaa muihin metodeihin. Tiedän naisen joka eli Yli 90 vuotta ja käytti vaihdevuosista asti lopun elämänsä hormooni hoitoa ja sanoi että se oli hänen nuorekkuutensa salaisuus . Ja hän oli todella nuorekas tavoiltaan ja myös vartalo pysyi kauniina loppuun asti .
Joten hormoneilla on usein turhaan huono maine , saman tyylistä keskustelua kun eräät keskustelevat rokotteista niitä keksittyjä juttuja .koska pelkäävät .
- Anonyymi
Kkäytin hormonikorvaushoitoa ohjeen mukaan kuukauden. Sen jälkeen söin vain puolet määrästä. Kun sitten kerroin gynekologille, hän ei moittinut, vaan sanoi, että niitähän yritetään keksiäkin miedompia
- Anonyymi
Tiedän yhden naisen joka otti luonnontuotteita ja kilpirauhanen siinä kärsi nyt on hoidon alla .
Muistan ne hiki kohtaukset miten kamalia olivat kun yhtä äkkiä vaan pääkin oli liki märkä, ja lakanat yöllä kun yöt oli ON/OFF aikaa oeitona kanssa kylmä ja kuuma vaihteli ja peitto lenteli edestakaisin. Tyttärelläni on nyt vaihdevuodet eikä voi ottaa hormooni hoitoa kun hänellä on aikaisemmin tullut veritulppia jalkaan , niin kävi keskustelemassa lääkärin kanssa ja sai laastarin käyttöön joka sisältää hormoonia mutta kuulemma sopii sillekkin jolla on ollut veritulppa, oireet ovat kummasti lieventyneet.
Minä siihen aikaan kun kävin hikoilemisesta lääkärissä , niin gynegologi ( mies) sanoi että se kuuluu vaihde vuosiin , sanoin että sen ymmärrän jos kuuluu silloin kun hikoilee normaalisti, mutta että hiuksetkin kastuvat että ihmiset luulee että tulen suihkusta .
Joten yritä saada apua , eikä se hormooni hoitokaan nykyään ole sellaista kun se oli 30 vuotta sitten vaan nyky lääkkeet ovat mietoja niihin nähden
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856