Hei
Mulla myytiin vapaa-ajan asunto ulosoton kautta, ja sain lisäksi maksettavaksi, veroa myyntisummasta, pääomatulona? Onko tämä normaali käytös ulosotossa? Lisäksi myyntimaksuja ulosotolle melkein 2000e! Tähän kyllä tarvittaisiin muutos!
Vapaa-ajan asunnon myynti ulosotossa
9
583
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä urpo valitset,maksa pois vaan
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18035735X
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Myyntimaksun pitäisi lain mukaan kattaa valtiolle keskimäärin myynnistä aiheutuneet kulut 100-prosenttisesti ja se on käsittääkseni kaikilla 1 100 euroa, ei 2 000 euroa, mutta kiihtyneessä mielentilassa sallittakoon pieni liioittelu.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950035- Anonyymi
Summat on isoja, vaikka uo ei saisikaan kauppoja aikaiseksi. Oma kiinteistöni meni myyntiin velkojeni vuoksi, mutta koska asiallisia tarjouksia ei tullutkaan, ei edes kehnoja, kiinteistö kuluineen palautui takaisin omaan käyttööni. Tästä veivauksesta (kaksi kertaa kolmen vuoden aikana myyntiä kuluineen) maksan nyt sitten pari tonnia ylimääräistä ulosottoon.
Mikään myynti ei ole halpaa, ei oma eikä viranomaisen. Jo pelkästään arviot ja kuntotutkimukset maksavat paljon (muistan oman aikaisemman taloni kuntotutkimuksen olleen parisen tonnia), plus ilmoitukset lehtiin ja Virallisen lehden kulut päälle. Jokainen lakimiehen lausunto tai käsittelymaksu on satasissa, piankos se maksu suurenee jopa velalliselle miinusmerkkiseksi voitoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Summat on isoja, vaikka uo ei saisikaan kauppoja aikaiseksi. Oma kiinteistöni meni myyntiin velkojeni vuoksi, mutta koska asiallisia tarjouksia ei tullutkaan, ei edes kehnoja, kiinteistö kuluineen palautui takaisin omaan käyttööni. Tästä veivauksesta (kaksi kertaa kolmen vuoden aikana myyntiä kuluineen) maksan nyt sitten pari tonnia ylimääräistä ulosottoon.
Mikään myynti ei ole halpaa, ei oma eikä viranomaisen. Jo pelkästään arviot ja kuntotutkimukset maksavat paljon (muistan oman aikaisemman taloni kuntotutkimuksen olleen parisen tonnia), plus ilmoitukset lehtiin ja Virallisen lehden kulut päälle. Jokainen lakimiehen lausunto tai käsittelymaksu on satasissa, piankos se maksu suurenee jopa velalliselle miinusmerkkiseksi voitoksi.Ymmärrän, minäkin luulin että kun ulosoton kautta, säästän verot ja kulut!!! Olisin myynyt itse jos tiesin tilanteen, ärsyttää kun huono informointi ulosotossa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrän, minäkin luulin että kun ulosoton kautta, säästän verot ja kulut!!! Olisin myynyt itse jos tiesin tilanteen, ärsyttää kun huono informointi ulosotossa!
Miksi ihmeessänä ulosotossa myytäessä pitäisi säästyä veroseuraamuksilta? Ja miksi veronmaksajien pitäisi subventoida tämäkin toimenpide ulosottovelalliselle?
- Anonyymi
Lisäkulut mukaan ilmoituksista hinta nousee!
- Anonyymi
Se on sinun murhees se, kai sulla rahaa on vielä.
- Anonyymi
Peppuaukisten piiritarkastajan taksa on OK?😁
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310543Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433869- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192326- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429