Ihmemaa Karisto

Anonyymi-ap

Siellä jörnitään ja puuskutellaan 700 neliön tonteilla. Lopuksi erotaan ja uidaan Kymijärven Salmonella altaassa. Hankitaan paskatauti ja vittumainen asuntolaina...

15

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin sanottu !

    • Anonyymi

      Sinä yläkerran ukko käyt yöllä minun oventakana ilmoitin sinusta poliisille.

    • Anonyymi

      Vaan 700 neliön tonteilla. Mulla on n 2500 neliön tontti mutta en asukkaan Karistossa, onneksi

    • Anonyymi

      Omakotitalo on omakotitalo vasta kunnon kokoisella puutarhatontilla. Karistossa verhotkin on pidettävä aina kiinni, muuten elät kuin näyteikkunassa. Naapureita pystyy seuraamaan kuin Salkkareita telkasta ihan vaan omista ikkunaruuduista. Lumet pitää viedä autolla jätesäkissä muualle, kun ei ole portinpielissä tilaa. Olemattoman nurmikon leikkuu onnistuu kun vie leikkurin etupihalta olkkarin läpi takapihalle.
      Mutta onneksi siellä asuvien ei ole pakko nyhjöttää kotona, kun on pakko painaa pitkää päivää, joilla tuloilla yrittää pienentää sitä helvatan järjettömän suuruista asuntolainaa.
      Mutta Kariston kaltaiset asumalähiöt ovatkin tarkoitettu niille, joille status ja kuviteltu ylemmyys ja paremmuus ovat elämän arvostuksessa ykkösenä.

      • Anonyymi

        Ja täynnä kotirouva jotka ovat onnettomia tilanteeseen kun äijä painaa töitä että saa maksettua velallisen talon pois.
        Siksi käynkin siellä viihdyttää kotirouvia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja täynnä kotirouva jotka ovat onnettomia tilanteeseen kun äijä painaa töitä että saa maksettua velallisen talon pois.
        Siksi käynkin siellä viihdyttää kotirouvia

        Räätälinkadulla on todella kova kone


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Räätälinkadulla on todella kova kone

        Missä niistä taloista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä niistä taloista

        Rivareissa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rivareissa

        Antaa todella hyvät kyydit


    • Anonyymi

      Netti kiusaajat te ette näköjään tiedä mitä minun valkoisen takin hihassa lukee.Teidän täytyy kysyä mitä luki minun valko sininen paita selässä.Naurataa minua paljon.

      • Anonyymi

        Kerto toki reilusti mitä niissä lukee


    • Anonyymi

      Aloittaja ei varmaan ole käynyt aidosssa ja alkuperäisessä Karistossa, jossa useat ihmiset elelevät usean hehtaarin tonteilla. Laita vaikka google mapsiin Karisto. Jos Karistosta puhutaan niin paikassa on semmoinen tarina, että on aito ja alkuperäinen Karisto ja on sitten Karisto joka oli ennen vanhaan karttamerkinnöillä Kolava. Lahden kaupunki alkoi kaavoittamaan Kolavan aluetta ja muutti koko alueen nimeksi Karisto. Ilmeisesti poisti kaatopaikan hajun nimeämällä kaiken Karistoksi. Esimerkiksi koko Kankaanpäänkatu on ennen ollut Kolavaa. Ennen taloja Kankaanpäänkatu oli täynnä metallirojua ja osana Kolavan kaatopaikkaa ja Kolavanmäen päällä oli suuri lieteallas joka murtui 60-luvulla valuttaen paskaa 20cm kerroksella Kankaanpäänkadulle. Samalla maaperät pilaantui. Nykyään lietealtaan alue ollaan täytetty maalla ja metsää kasvaa jo päällä. Lieteallas sijaitsi nykyisen ajoharjoitteluradan päällä. Ajoharjoittelurata oli ennen vanhaan Leikolan soramonttu. Kankaanpäänkadun nimikin oli ennen vanhaan Hallakorventie. Aito ja alkuperäinen Karisto on sitten eri asia. Ei haise kaatopaikka eikä kuulu Kouvolantien tai nelostien metelit ja on järvenrantatontteja.

      • Anonyymi

        Eli se on ihan paska paikka


    • Anonyymi

      En tiedä sitten kuinka syvältä pilaantuneita maaperiä vaihdettiin talojen kohdalta näitten myytyjen tonttien kohdilla Kankaanpäänkadulla. Jokatapauksessa kaupunki on tätä lietealtaan kohtaloa piilotellut eikä ole nähnyt velvollisuutena ilmoittaa tätä tontteja myydessään. Kolavan metsistä maita ei ainakaan olla vaihdettu. Sieltä en poimisi sieniä tai mustikoita korkeiden bakteeeripitoisuuksien takia.

    • Anonyymi

      Itse asuin aidossa ja alkuperäisessä Karistossa vuosikymmeniä kunnes myin taloni pois. Pienenä poikana seurasin sen aikaisen Hallakorventien lieteallaskatastrofia. Lietteet menivät ojia pitkin Kymijärveen ja tästä alkoi Kymijärven tilanteen heikkeneminen. Kymijärvi on siitä muuttunut parempaan suuntaan, mutta ei se täydellisessä kunnossa tietenkään ole. Tämä tietenkin toimii rasitteena koko järvelle.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      153
      3541
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      11
      3030
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2761
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      51
      2641
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2517
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      49
      2499
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1977
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      137
      1759
    Aihe