Linnoissa Herrojen...

Anonyymi-ap

Vankiloitakin rahvaan kielessä linnoiksi kutsutaan. Eikä näköjään suotta: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009839349.html
Eipä ihme, että rikollisuus rehottaa ja linnat ovat jatkuvasti täynnä! Palkintona ilmainen täys-ylöspito, terveydenhoito ja ties mitä! Ja loistoasunto, mihin ei rehellisellä työllä ole koskaan mitään mahdollisuutta. Kaukana ovat ne ajat ja olot, joilloin Messenius istui Kajaanin linnassa ja joku toinen Oulunlinnassa siinä nykyisen Tähtitornin alla Linnansaaressa. Käykääpä katsomassa, ei ole pääsymaksua! Tosin Oulun linnan tyrmä saattaa olla auki vain kesäisin.
Kuulemma ilmaista koulutustakin saa. Messenius itse oli korkeasti koulutettu, mutta aikansa väärinajattelija. Itse sai kirjoittaa ne pari teosta, jotka joku aika sitten uusintapainettiin. Ja Oulun Tuomiokirkon seinällä roikkuu Messeniuksen muotokuva, vanhin Suomessa lajissaan. Eikä se Tuomiokirkkokaan enää tuomitse kuin väärinajattelijat: taannoin sisäänpääsy Kauneimpia Joululauluja laulamaan oli sallittua vain koronapassilla. Muu rahvas lauloi joululauluja kirkon sisäänkäynnin kohdalla kadun toisella puolella, Franzenin puiston laidassa. Kummassa lienee ollut enemmän laulajia? Kaikenlainen lesbo- ja homosakki sinne Tuomio-Kirkkoon on nykyisin erityisen tervetullutta, ei niitä pervoiluistaan tuomita vaikka Tuomio-kirkko onkin nimenä. Se on sitä uuskieltä aitoon Orwellin malliin.
Mitähän Jeesus sanoisi Oulunkin kirkon nykymenosta?
Ainakin David Wilkerson jo v 1974 ennusti, että kirkoissa tullaan järjestämään tanssiaisia. Oulussa tämä on jo tapahtunut ja ainakin Joensuun Vapaakirkossa. Mistä nyt kuuluu tanssin jytke, sieltä pian nainnin lätke, jatkaa ennustus. Wilkersonin kirjasta "Näky" ja uudemmassa painoksessa "Näky nyt" löytyy lisää.
Ainakin yksi Oulun papeista, se unkarilaisniminen, on julkisesti lehtihaastattelussa ilmoittanut olevansa jumalankieltäjä.

2

207

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene vankilaan, herätys klo 6, sitten saat puuroa ja näkkileipää ja jopa yhden siivun juustoa. Sitten menet pihamaalle töihin haravoimaan, lunta luomaan, rosakia keräämään saat 1,50 € tunti. Voit myös opiskella, saat sitten sen kolmisen euroa päivä. Lounaaksi saat silakka, makkkaraa, hernesoppaa ym, "terveysravintoa. Päivälliseksi melkein samaa, Iltapalaksi voit ottaa leipää muutaman siivun. Ajattelitko illalla lähteä kartsalle kavereita moikkaamaan, ei onnistu klo 21 pitää olla omassa huoneessaan ja hiljaisuus tulee klo 23. Sänkyä ei lämmitä nainen/mies, voit kuorsata rauhassa. Kauppa-auto käy kerran viikossa, jossa on tuplahinnat verrattuna S-markettiin, Pitäsi lähteä "kylille" hoitamaan asioita, minnekään et todellakaan lähde. Alkoholia ja pilveä et todellakaan vetele, kerrankin elimistösi kiittää. Tervetuloa vankilaan, ehkäpä mielesi muuttuu kun pari vuotta hierot persettä penkkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      152
      853
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe