Kaiuttimista & vahvistimista

Kun en ole mikään nero autohifilaitteista puhuttaessa, ajattelinpa pistää pari kyssäriä tänne.

Tarkoitus olisi ostaa 13 cm:n luokkaa olevat takakaiuttimet. Sonya, Pioneeria ja SPL:ää kävin tsiigailemassa, eikä ainakaan kahden edelämainitun hinnat päätä huimanneet (n. 40-60 €, mm. Sonyn Xplod, Pioneerin E-sarja). Mitä muita suosittelette?

Lisäksi olisi tarkoitus pistää pieni vahvistin niin ikään takakiuttimille, auton alkup. etukaiutinten ollessa varsin vaatimattomat ja auton sisätilan ollessa suhteellisen suuri. 2 x 50? Mikä olisi vahvistimelle optimaalisin sijoituspaikka ja kiinnitysmetodi? ...nimim. ei-ennen-kokemusta-vahvistamisesta kiittää ja kumartaa.
81318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Käyppä katselemassa sellaista kuin sinus live merkkisarjaa. Itselläni ja joillakin kavereilla ollut käytössä ja kokemukset poitiivisia. Sinus livellä on monen kokoisia kajareita ja ovat mielestäni laadukkaita ja lisä plussana muovikartiot ja hyvät tehonkestot. Antavat hyvän rytmin pitkän liikeradan takia sekä kestävät säävaihteluita muovikartionsa ansiosta ja ovat myös hinta laatu suhteessa erinomaisia. Jos kuitenkin tahdot tinkimätöntä laatua, kallistu pioneeriin. Vahvistimeksi riittää vallan mainiosti 2x50W. Tutustu vahvistimissa SPL Dynamiksiin ja autostudioon, ovat hinta laatu suhteessa aina voittaneet muut vahvistimet. Kiinnitä asennuksessa erityis huomio liitoksiin ja riittäviin johdon paksuuksiin. Muista myös maadoitukseen samanpaksuiset johdot, varsinkin akulta runkoon la rungota vahvistimelle. Vahvistimelle väh. 8-16 neliöistä ja kaiuttimille 2,5 neliöistä. Laita kunnon liittimet ja juota liitokset, näillä jopa suurempi merkitys kuin kajareiden ja vahvistinten pikku laatueroilla.

Äänestä

osta graund zeron hydrogen tai plutonium setti et varmaan pety

Äänestä

ei kannata ostaa mitään mikä on halpaa.
mikset ostaisi saman tien nelikanavaista vahvistinta ja subbaria takakonttiin?
nälkä kasvaa (yleensä) aina syödessä ja jälkeenpäin harmittaa kun tuli ostettua se halpa kräpä 2x50 vahvistin (kokemuksesta tiedän). siis pääkajareille riittää kyllä noi tehot mutta unohda kaikki autostudiot, spl prot jne. äänenlaatu on hirveä ja puhti loppuu kesken.
itsekin tuli pelleiltyä romujen kanssa mutta kun satsasin kunnon vehkeisiin niin voi vihdoinkin sanoa että olen tyytyväinen soundiin niin hiljaa kuin lujaakin soitettaessa. (vahvari 500€, subi 400€, pääkajarit 300€)

Äänestä
  • Siksi en osta, koska ei opiskelijan tulot kaikkeen riitä mitä haluaisi. :-)
    Subbaria en ole edes harkinnut, tavalliset kajarit ja vahvari riittää mulle. Mutta kiitos kommentista!

    Äänestä

  • Tiedätkö mitä eroa on Spl Dynamicsillä ja Spl Proolla? Jos et ole vielä tiennyt niin hinta ei ole suhteessa lineaarinen laatuun. Halvalla saa hyvää jos valitsee oikein. Ihmettelen miksi ostat takakaiuttimet? Panosta etupäähän, se on ihan ensimmäinen ohje! Etupään kaiuttimiksi Rainbowt. On halvat mutta laadussa hakkaa todella monet tuplastikin kalliimmat sarjat. Vahvistimeksi vaikka bilteman paremman sarjan pikkuvahvari. Ja se joka sanoo että tuo vahvari on paska koska on biltema merkkinen, niin perkele turpa kiinni ja testeillä todistamaan tämä. Voi olla muuten hieman vaikeaa.

    Kokemusta molemmista ja hyvät on hintaansa nähden! Näillä eväillä jo pääset pitkälle.

    Äänestä

Siitä vahvarin asennus paikasta:
-Älä laita paikkaa jossa joutuu tärinälle alttiiksi.(liitokset eivät kestä )
-Tukevat liitokset
Hyvä paikka esim. takapenkin taakse pultattuna...
itselläni se on siellä..vahvistin pysyy viileänä..koska peräkontissa viileämpää ja tärinääkään ei esiinny.

Äänestä
  • Takapenkin selkänojaa ajatellessa kiinnityspaikaksi kannattaa ottaa huomioon selkänojan valmistus värkki, itellä sattui pieni oho... Ruuvasin Autostudiot selkänojaan ja tuntui varsin tukevalta... 1000Km ajon jälkeen möykyt tippui peräkonttiin ja saivat vammoja... Selkänojan takusta oli pahvia (melkein)

    Äänestä

  • Sähkiäinen kirjoitti:

    Takapenkin selkänojaa ajatellessa kiinnityspaikaksi kannattaa ottaa huomioon selkänojan valmistus värkki, itellä sattui pieni oho... Ruuvasin Autostudiot selkänojaan ja tuntui varsin tukevalta... 1000Km ajon jälkeen möykyt tippui peräkonttiin ja saivat vammoja... Selkänojan takusta oli pahvia (melkein)

    Kyseisessä autossa ei ole monikäyttömahdollisuutta, joten sijoituspaikkana saattaapi olla ihan hyvä. Takapenkin selkänojan ja tavaratilan välissä on polttoainesäiliö, tietenkin pa-säiliön ja penkin välissä on peltiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timo L. kirjoitti:

Kun en ole mikään nero autohifilaitteista puhuttaessa, ajattelinpa pistää pari kyssäriä tänne.

Tarkoitus olisi ostaa 13 cm:n luokkaa olevat takakaiuttimet. Sonya, Pioneeria ja SPL:ää kävin tsiigailemassa, eikä ainakaan kahden edelämainitun hinnat päätä huimanneet (n. 40-60 €, mm. Sonyn Xplod, Pioneerin E-sarja). Mitä muita suosittelette?

Lisäksi olisi tarkoitus pistää pieni vahvistin niin ikään takakiuttimille, auton alkup. etukaiutinten ollessa varsin vaatimattomat ja auton sisätilan ollessa suhteellisen suuri. 2 x 50? Mikä olisi vahvistimelle optimaalisin sijoituspaikka ja kiinnitysmetodi? ...nimim. ei-ennen-kokemusta-vahvistamisesta kiittää ja kumartaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu