Holiday Clubin kautta ollut myynnissä jo kolme vuotta, ei mene kaupaksi tai eivät myy sitä aktiivisesti. Lomaosake on Saimaan kylpylässä.
Velkaa on edelleen useampi tuhat euroa jäljellä. Käyttöä ei lomaosakkeelle enää ole puolison kuoltua, eikä ole varaa maksaa vuosittaisia vastikkeita.
Miten tästä pääsee irti???? Ei mitenkään???
Miten pääsee lomaosakkeesta irti?
9
1144
Vastaukset
- Anonyymi
Et mitenkään. Testamenttaa se jollekin suvun ulkopuolelle ettei jää perillisten vaivoiksi.
- Anonyymi
Ei mitenkään kuten ne osakkeen hankkineetkaan eivät ole päässeet eroon tyhmyydestään.
- Anonyymi
Hankalaa niistä tuntuu olevan eroon päästä, etenkin jos on sitä velkaa edelleen jäljellä. Muutoin sen voisi yrittää jollekin uunolle myydä vaikka eurolla.
Ihmettelen, että ihmiset näitä ostaa. Käytännössä arvottomia lomaosakkeita jopa viisinumeroisilla summilla. - Anonyymi
Itsellämme on myös Holiday club osake, ja on kyllä elämämme suurin virheostos, oli myös vuoden verran myynnissä Holiday clubilla mutta myynti ei varmaankaan ollut kovin aktiivista. Varsinainen ongelmajäte koko lomaosake, kustannukset ovat kyllä tähän lomamuotoon kalliit kun 2-30000 ostat osuuden viikon lomaan ja maksat sen lisäksi hoitovastiketta n300 euroa per vuosi. Tuolla pelkästään ostohinnasta oli tehnyt monta luxusmatkaa. Hullu kun on ollut ja ostanut tollasen ongelmajätteen.
- Anonyymi
Joo, ei ole helppoa myydä, ja kun itsellä ei ole käyttöä, niin aika hukkaan heitettyä rahaa. Siskon jäämistöstä nyt kahta osaketta kolmatta vuotta kaupattu, tänä syksynä sentään tyttö ja vävypoika olivat Saariselällä, ei mennyt ihan hukkaan. Josko itse ensi syksynä... Vaan kun on oma mökkikin, niin ei noi paljoa kiinnosta.
- Anonyymi
Saimaa lomauttaa henkilökuntaa. Eiköhän Saimaan ja koko HC:n elo ala olemaan loppusuoralla. Ei kukaan tommosia osta nykyään, ei edes ilman huoli. Vastikkeet on kovat ja remonttien yms. myötä nousevat vaan.
- Anonyymi
Ihmettelen, miten edelleen ihmiset antavat höynäyttää itseään näihin Katinkullan jne lomaosakkeisiin?
Niistä ei pääse eroon, kuin valtavalla tappiolla, jos sittenkään. Ne myös periytyvät perillisille kiusaksi. Ei monikaan nykynuori halua mitään lomaosaketta itselleen edes perintönä, josta sitten joutuu vastikkeita maksamaan. - Anonyymi
Lapinniemen osakkeita myydään huutokaupat. Com melko hyvällä hinnalla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 126788