Valtion VoIP -palvelin ?

Anonyymi-ap

Valtio ilmeisesti käyttää sisäisessä puheluliikenteessään VoIP -teknologiaa.

JOS jostain saisi tietoonsa Valtion VoIP -palvelimen tiedot, niin valtion virastoihin pystyisi soittamaan ilmaiseksi millä tahansa VoIP -teknologiaa tukevalla ohjelmalla, joko Android -puhelimella ns. sovelluspuheluna tai tietokoneella.

Toki tietokoneen osalta edellytys on äänikortti ja kuulokemikrofoni tai sitten erillinen mikrofoni ja tietokoneen kaiuttimien käyttö (jolloin äänenvoimakkuutta ei voi nostaaa kovin korkeaksi, koska muuten kaiuttimista kuuluvan äänen vuotaminen mikrofoniin aiheuttaa ns. akustisen takaisinkytkennän, mistä seuraa voimakas vinkuva häiriöääni).

Parhaiten tähän soveltuva ohjelma on Linphone.

Jos sinulla on aidolla julkisella IP -osoitteella oleva internetliittymä, ja joko palomuuria ei ole tai palomuurin asetuksia on muokattu niin, että VoIP -puhelut pääsevät läpi, silloin myös Ekiga saattaa toimia. Mutta jos internet -yhteys on sellainen, jossa on NAT -osoitteenmuunnoksia tai jossa palomuuriin ei ole erikseen sallitttu VoIP -puheluita, silloin Linphonen toimivuus on Ekigaa parempi.

Asiaan liittyvä lainmuutos, joka tulee voimaan 31.12.2023:

"Lain sähköisen viestinnän palveluista 65 §:n muutoksen tullessa voimaan 31.12.2023 soittaminen valtakunnallisiin tilaajanumeroihin (entiseltä nimeltään yritysnumerot) saa maksaa enintään paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun (pvm/mpm)."

Ja jälleen kerran lainsäätäjä mokasi (vahingossako vai aivan tarkoituksella?) - Tuossa ei erikseen määritellä sitä, tarkoittaako tuo sitä, että jos asiakkaalla on käytössään sellainen liittymä, jossa ns. normaalipuhelut sisältyvät puhepakettiin, niin sisältyvätkö nuo valtakunnalliset tilaajanumerot myös samaan puhepakettiin vai eivät.

Uudessa laissa olisi pitänyt nimenomaan määrätä, että sisältyvät puhepakettiin, jos liittymällä sellainen on.

Muussa tapauksessa syntyy tilanne, jossa liittymällä on jokin tietty hinta "matkapuhelumaksu lankaverkkoon", jota normaalipuheluista ei tarvitse maksaa koskaan, mutta noihin valtakunnallisiin soitettaessa tuo maksu peritään, vain siksi kun sen perimistä ei erikseen laissa ole kielletty.

Mutta:
Jos voisin esim. Linphonella yhdistää suoraan valtion VoIP -palvelimeen, niin silloin en enää tarvitse teleoperaattorin palveluita soittaessani valtion virastoihin, ja silloin operaattori ei voi noista puheluista mitään laskuttaakaan.

Mistä siis voisin saada tietooni tuon valtion VoIP -palvelimen osoitteen, joka siis mahdollistaisi ilmaiset VoIP -puhelut valtion virastoihin ?

Tiedoksi:
1.10.2023 voimaan tullut lainmuutos käytännössä estää ulkomaisten operaattorien VoIP -palveluiden käytön suomioperaattorien törkyveloitusten välttämiseen. Tämä muutos siis johtuu siitä, että 1.10.2023 voimaan tulleen lain mukaan operaattorilla on velvollisuus varmistaa soittajan oikeus suomalaisen liittymänumeron käyttämiseen ennen puhelun yhdistämistä, ja tämä velvollisuus koskee myös sellaista suomalaista operaattoria, joka sopimuksen perusteella välittää ulkomailta tulevaa teleliikennettä Suomen puhelinverkkoon.

Tuon lainmuutoksen virallinen tarkoitus on vähentää ns. haittapuhelinliikennettä, jossa rikolliset soittavat sellaisia puheluita, joissa soittajan numeron näyttö näyttää jonkun sivullisen puhelinnumeron, joka taho siis ei liity rikolliseen toimintaan mitenkään, vaan kyse on puhelinnumeron luvattomasta ja oikeudettomasta käytöstä.

1.10.2023 voimaan tullut lainmuutos siis estää nuo haittapuhelut, mutta samalla se estää eräiden ulkomaisten operaattorien suomalaisella soittajan numerolla välitettävät VoIP -puhelut.

Veikkaanpa, että suomioperaattorit ottavat tämän jo voimaantulleen lainmuutoksen ilolla vastaan, koska se lopettaa paitsi rikollisen toiminnan, niin se lopettaa samalla myös ulkomaisen kilpailun Suomeen suuntautuvassa teleliikenteessä.

1

535

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi et halua kaivattusi

        kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
        Ikävä
        121
        1094
      2. 65
        1003
      3. Carunan hinnat

        Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
        Maailman menoa
        93
        773
      4. Koetko vielä et

        Olen elämäsi rakkaus?
        Ikävä
        77
        743
      5. Joko uskallat.

        Huomenna nähdään.
        Ikävä
        41
        675
      6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

        Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
        Hyrynsalmi
        36
        649
      7. Oletko tullut siihen

        Tulokseen ettet saa minua
        Ikävä
        67
        604
      8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

        Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
        Lieksa
        28
        576
      9. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

        ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
        Ikävä
        22
        572
      10. Mitä luulet

        Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
        Ikävä
        37
        498
      Aihe