Valtion VoIP -palvelin ?

Anonyymi-ap

Valtio ilmeisesti käyttää sisäisessä puheluliikenteessään VoIP -teknologiaa.

JOS jostain saisi tietoonsa Valtion VoIP -palvelimen tiedot, niin valtion virastoihin pystyisi soittamaan ilmaiseksi millä tahansa VoIP -teknologiaa tukevalla ohjelmalla, joko Android -puhelimella ns. sovelluspuheluna tai tietokoneella.

Toki tietokoneen osalta edellytys on äänikortti ja kuulokemikrofoni tai sitten erillinen mikrofoni ja tietokoneen kaiuttimien käyttö (jolloin äänenvoimakkuutta ei voi nostaaa kovin korkeaksi, koska muuten kaiuttimista kuuluvan äänen vuotaminen mikrofoniin aiheuttaa ns. akustisen takaisinkytkennän, mistä seuraa voimakas vinkuva häiriöääni).

Parhaiten tähän soveltuva ohjelma on Linphone.

Jos sinulla on aidolla julkisella IP -osoitteella oleva internetliittymä, ja joko palomuuria ei ole tai palomuurin asetuksia on muokattu niin, että VoIP -puhelut pääsevät läpi, silloin myös Ekiga saattaa toimia. Mutta jos internet -yhteys on sellainen, jossa on NAT -osoitteenmuunnoksia tai jossa palomuuriin ei ole erikseen sallitttu VoIP -puheluita, silloin Linphonen toimivuus on Ekigaa parempi.

Asiaan liittyvä lainmuutos, joka tulee voimaan 31.12.2023:

"Lain sähköisen viestinnän palveluista 65 §:n muutoksen tullessa voimaan 31.12.2023 soittaminen valtakunnallisiin tilaajanumeroihin (entiseltä nimeltään yritysnumerot) saa maksaa enintään paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun (pvm/mpm)."

Ja jälleen kerran lainsäätäjä mokasi (vahingossako vai aivan tarkoituksella?) - Tuossa ei erikseen määritellä sitä, tarkoittaako tuo sitä, että jos asiakkaalla on käytössään sellainen liittymä, jossa ns. normaalipuhelut sisältyvät puhepakettiin, niin sisältyvätkö nuo valtakunnalliset tilaajanumerot myös samaan puhepakettiin vai eivät.

Uudessa laissa olisi pitänyt nimenomaan määrätä, että sisältyvät puhepakettiin, jos liittymällä sellainen on.

Muussa tapauksessa syntyy tilanne, jossa liittymällä on jokin tietty hinta "matkapuhelumaksu lankaverkkoon", jota normaalipuheluista ei tarvitse maksaa koskaan, mutta noihin valtakunnallisiin soitettaessa tuo maksu peritään, vain siksi kun sen perimistä ei erikseen laissa ole kielletty.

Mutta:
Jos voisin esim. Linphonella yhdistää suoraan valtion VoIP -palvelimeen, niin silloin en enää tarvitse teleoperaattorin palveluita soittaessani valtion virastoihin, ja silloin operaattori ei voi noista puheluista mitään laskuttaakaan.

Mistä siis voisin saada tietooni tuon valtion VoIP -palvelimen osoitteen, joka siis mahdollistaisi ilmaiset VoIP -puhelut valtion virastoihin ?

Tiedoksi:
1.10.2023 voimaan tullut lainmuutos käytännössä estää ulkomaisten operaattorien VoIP -palveluiden käytön suomioperaattorien törkyveloitusten välttämiseen. Tämä muutos siis johtuu siitä, että 1.10.2023 voimaan tulleen lain mukaan operaattorilla on velvollisuus varmistaa soittajan oikeus suomalaisen liittymänumeron käyttämiseen ennen puhelun yhdistämistä, ja tämä velvollisuus koskee myös sellaista suomalaista operaattoria, joka sopimuksen perusteella välittää ulkomailta tulevaa teleliikennettä Suomen puhelinverkkoon.

Tuon lainmuutoksen virallinen tarkoitus on vähentää ns. haittapuhelinliikennettä, jossa rikolliset soittavat sellaisia puheluita, joissa soittajan numeron näyttö näyttää jonkun sivullisen puhelinnumeron, joka taho siis ei liity rikolliseen toimintaan mitenkään, vaan kyse on puhelinnumeron luvattomasta ja oikeudettomasta käytöstä.

1.10.2023 voimaan tullut lainmuutos siis estää nuo haittapuhelut, mutta samalla se estää eräiden ulkomaisten operaattorien suomalaisella soittajan numerolla välitettävät VoIP -puhelut.

Veikkaanpa, että suomioperaattorit ottavat tämän jo voimaantulleen lainmuutoksen ilolla vastaan, koska se lopettaa paitsi rikollisen toiminnan, niin se lopettaa samalla myös ulkomaisen kilpailun Suomeen suuntautuvassa teleliikenteessä.

1

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        114
        4422
      2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

        Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
        Maailman menoa
        57
        2528
      3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        79
        1657
      4. Kyllä mä suren

        Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
        Ikävä
        6
        1113
      5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

        Miten suhtautuisit minuun, mies?
        Ikävä
        66
        854
      6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

        Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
        Ähtäri
        21
        843
      7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

        Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
        Ikävä
        118
        823
      8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

        kuka rakastaa ja ketä ?
        Ikävä
        39
        802
      9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

        En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
        Ikävä
        50
        789
      10. Tiedät sen

        Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
        Ikävä
        62
        768
      Aihe