No tuleeko sitä Halpaa Bensaa persut ? !

Voisitteko jo kertoa ?! Ja ei mitään kiemurtelua ja selittelyä kiitos.. Niin ja miksi petitte suomen köyhät ? Sanoitte että köyhiltä ei voi eikä saa leikata , meille se ei käy. ( purra sanoi ) Petitte bensa asiassa, ja petitte suomen köyhät ja vähävaraiset.. Yrittäkää edes korjata huonot ja surkeat päätöksenne. Ja tuo köyhien pettäminen on kyl . .Kamala ja katala teko.
3982793
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 398

Vanhimmat

On tullu jo Kärkkäisellä kymmenkunta senttiä halavempaa ko muilla asemilla.

Äänestä
  • pelon ilmapiiri on paras hinnoittelu,

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    pelon ilmapiiri on paras hinnoittelu,

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    1Äänestä

  • 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Älä poika läpätä

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Älä poika läpätä

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Älä poika läpätä

    Totta läpättää.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    PetturiPurra on EK, n surkea sätkynukke.

    1Äänestä

  • Anonyymi00104 kirjoitti:

    PetturiPurra on EK, n surkea sätkynukke.

    Jep, Petturipurra toistaa sitä EK, mantraa ja propagandaa. . .

    Äänestä

  • Anonyymi00077 kirjoitti:

    Totta läpättää.

    Jep, aloittaja puhuu asiaa ja totta.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    BENSA 60 CENTTIÄ HALVEMPAA KUN VUOSI SITTEN. REVI SIITTÄ.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    pelon ilmapiiri on paras hinnoittelu,

    EDUSKUNTALÄHETYS 10.10. Areenasta kol 12.00. !!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Älä poika kitise sielä mee töihin vassapoju

    Äänestä

  • Anonyymi00104 kirjoitti:

    PetturiPurra on EK, n surkea sätkynukke.

    Hyshyss poika

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    BENSA 60 CENTTIÄ HALVEMPAA KUN VUOSI SITTEN. REVI SIITTÄ.

    Jos hallituksen vaihtuessa dieselin hinta oli 1,91e ja ennen vaaleja luvataan alennusta niin kyllähän se hinta mistä alennus lasketaan on 1,91e . Kyllä sen Toweri Peltokankaan pitäs tulla kertomaan mitä lupas tai ainakin matematiikan numeronsa (ehkä apukoulussa saatu).

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    PURRA JA ORPO OVAT MOLLEMMAT SUUREMMANLUOKAN HUIJJAREITA KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN HUOJASIVAT ÄÄNESTÄIJÄ . SIIS ÄÄNIÄ KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN KALASTIVAT ÄÄNIÄ

    Äänestä

  • Anonyymi00138 kirjoitti:

    Hyshyss poika

    Eduskunta ainut työpaikka jossa saa valehdella ja loistaa poissaolollaan ja silti palkka juoksee, pienituloisilta ja köyhiltä leikataan ja hyvä-tuloisille annetaan verokevennyksiä voi Taivas miten on julmaa ja säälimätöntä porukkaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00117 kirjoitti:

    Jep, Petturipurra toistaa sitä EK, mantraa ja propagandaa. . .

    En diggaa Purraa, mutta eiköhän ne pääpettäjät olleet ne kaksi nuorta ja ylimielistä persunulikkaa, jotka pääsivät eduskuntaan lupaamalla poistaa polttoaineveron kokonaan. Nyt ilmoittavat tukevansa suoraselkäisesti hallituksen leikkauspoltiikkaa, eivätkä lupaa äänestää eduskunnnassa bensaveron poiston puolesta, vaikka itse hääräsivät kokoon sitä vaativaa aderessia eduskunnalle! SE oli äänestäjien pettämistä jos mikä. Tyhmiä eivät tietenkään tässä tapauksessa olleet bensaveron poistamista luvanneet, vaan siihen uskovat ilmeisesti kokemattomat, nuoret äänestäjät.

    1Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    BENSA 60 CENTTIÄ HALVEMPAA KUN VUOSI SITTEN. REVI SIITTÄ.

    Bensasta en tiedä, mutta dieseli on kyllä tuon verran kalliimpaa. Revi siitä.

    Äänestä

  • Yksi tekijä bensan hintaan, sekä haitallinen vaikutus kymmeniin ja taas kymmeniin muihin asioihin:

    Asian täyteen ymmärtämiseen kokonaisuudessaan ei riitä lyhyt selvitys. Siksi Suomen median ja tietysti muidenkin pitää malttaa lukea asioiden todellisen puolen tuntevien ammattilaisten analyysejä.

    Suomen ja EU-maiden lehdistöllä ja tv-kanavilla ei ole ollut mahdollisuutta kertoa asioita oikein, koska media USA:ssa ja Britanniassa on Yhdysvaltojen presidentin Joe Bidenin ja hänen sotaa Eurooppaan haluavien neokonservatiivien, neokonistien ohjauksessa. Näitä ovat mm. Victoria Nuland, Tony Blinken, Jake Sullivan sekä poliittiset kenraalit, jotka kaikki valehtelevat median edessä.

    NIINISTÖN MOKA

    Tultaessa presidentinvaaleihin - 2012 ja 2018 ja 2024 - Kokoomus-Niinistö-lähtöisesti vuodesta 2008 tapahtui NATO-petoksen hivutus läpi aiheettomasti pelottelemalla suomalaisia. Ennen Niinistön petoksen läpivientiä ei ollut vihollisuutta Venäjään, eikä monia haitallisia seurannaisvaikutuksia.

    Suomella on nyt NATO:sta seuraavia monia monia ongelmia Niinistön mokan tähden.

    NATO on suurissa vaikeuksissa, eikä Suomi tarvitse sitä.

    ANALYYSIT

    Aihe on monimutkainen kertoa muuten kuin pitkästi ammattilaisten analyysejä lukemalla.

    Diplomaattisten suhteiden ja luottamuksen palauttaminen ja lähtö pois NATO:sta korjaa tilanteen sekä Suomen että muiden EU-maiden kannalta. Erityisesti EU:n suurin talous SAKSA hyötyy siitä, että USA-NATO lähtee sekä Ukrainasta että Suomesta.

    VIHAISET IHMISET

    SAKSASSA ihmiset ovat vihaisia korkeiden hintojen vuoksi ja ovat järjestäneet suuria mielenosoutuksia.

    USA:n neokonistit ja NATO:n Jens Stoltenbergin Norja räjäytti vuonna 2022 saksalaisen Nord Stream kaasuyhtiön neljästä putkesta kolme. Yksi räjähde ei toiminut.

    Nord Streamista Saksa olisi saanut edullista kaasua. Hinnat nousivat, jolloin kilpailukyky markkinoilla kärsii. Kylmät talvet ovat kova paikka saksalaisille, koska ne lisäävät halvan energian tarvetta.

    Saksan teollisuus ja kotitaloudet ovat vaikeuksissa. Puhutaan deindustrialisaatiosta.

    Energiakriisiin joutuneet maailman öljymarkkinat tarvitsevat edullista Venäjän öljyä.

    ANALYYSEJÄ

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/17378984/lapin-yliopiston-nollatutkijoilla-ei-analyysia-sodasta

    Äänestä

  • Niinistön (kok.) NATO:sta on erittäin paljon haittaa Euroopalle ja Suomelle.

    Niinistö ja Ruotsi peittelevät asioita.

    NORD STREAM

    New York Times kutsui sitä "mysteeriksi", mutta USA toteutti salaisen merioperaation, joka pidettiin salassa — tähän saakka:

    Substack How America Took Out The Nord Stream Pipeline

    8.2.2023

    https://seymourhersh.substack.com/p/how-america-took-out-the-nord-stream

    Lyhennetysti

    "Yhdysvaltain laivaston sukellus- ja pelastuskeskus sijaitsee yhtä hämärässä paikassa kuin sen nimikin — alhaalla, joka oli aikoinaan maantie Panama Cityn maaseudulla, joka on nykyään nouseva lomakaupunki Floridan lounaisosassa, 70 mailia Alabaman rajalta etelään.".

    "Keskus on vuosikymmeniä kouluttanut erittäin päteviä syvänmeren sukeltajia, jotka ovat aikoinaan toimineet amerikkalaisissa sotilasyksiköissä eri puolilla maailmaa, ja jotka kykenevät teknisiin sukelluksiin sekä hyviin tarkoituksiin — C4-räjähteiden käyttämiseen satamien ja rantojen puhdistamiseen roskista ja räjähtämättömistä taisteluvälineistä — että pahoihin tarkoituksiin, kuten ulkomaisten öljynporauslauttojen räjäyttelyyn, vedenalaisten voimalaitosten imuventtiilien pilaamiseen ja tärkeiden laivakanavien sulkujen tuhoutumiseen. Panama Cityn keskus, jossa on Amerikan toiseksi suurin sisäuima-allas, oli täydellinen paikka rekrytoida parhaat ja hiljaisimmat sukelluskoulun suorittaneet, jotka tekivät viime kesänä menestyksekkäästi sen, mitä heille oli annettu lupa tehdä 260 metriä Itämeren pinnan alla.".

    "Norja oli yksi Naton alkuperäisistä allekirjoittajista vuonna 1949, kylmän sodan alkuaikoina. Nykyään Naton ylipäällikkönä toimii Jens Stoltenberg, vannoutunut antikommunisti, joka toimi Norjan pääministerinä kahdeksan vuotta ennen siirtymistään Naton korkeaan virkaan Yhdysvaltain tuella vuonna 2014.".

    "Lähteen mukaan "koko tämän juonittelun ajan" jotkut CIA:ssa ja ulkoministeriössä työskentelevät sanoivat: "Älkää tehkö tätä". Se on typerää ja siitä tulee poliittinen painajainen, jos se tulee julki."".

    "Norja oli täydellinen paikka operaation tukikohdaksi.".

    "Norjan laivasto löysi nopeasti oikean paikan Itämeren matalista vesistä muutaman meripeninkulman päässä Tanskan Bornholmin saaresta."

    "Kesäkuussa 2022 laivaston sukeltajat, jotka toimivat laajalti julkisuutta saaneen keskikesän Nato-harjoituksen, BALTOPS 22:n, suojissa, asensivat kauko-ohjattavat räjähteet, jotka kolme kuukautta myöhemmin tuhosivat kolme neljästä Nord Stream -putkilinjasta, kertoo operaatiosuunnittelusta suoraan tietävä lähde.".

    ▪︎ "Amerikan pelot olivat todellisia: Saksa ja muu Länsi-Eurooppa [kotitaloudet ja teollisuus, mm. BASF] tulisivat riippuvaisiksi Venäjän toimittamasta edullisesta maakaasusta, mikä vähentäisi Euroopan riippuvuutta Amerikasta.".

    "Washingtonissa ei ollut selvää, mikä oli Saksan vastanimitetyn liittokanslerin Olaf Scholzin kanta. Kuukausia aiemmin, Afganistanin kaatumisen jälkeen, Scholtz oli Prahassa pitämässään puheessa tukenut julkisesti Ranskan presidentin Emmanuel Macronin kehotusta itsenäisempään eurooppalaiseen ulkopolitiikkaan, mikä viittaa selvästi siihen, että hän ei olisi yhtä riippuvainen Washingtonista ja sen oikukkaista toimista.".

    ▪︎ "Se, mitä seuraavaksi tapahtui, oli tyrmäävää. Helmikuun 7. päivänä, alle kolme viikkoa ennen Venäjän väistämättömältä näyttävää hyökkäystä Ukrainaan, Biden tapasi Valkoisen talon toimistossaan Saksan liittokanslerin Olaf Scholzin, joka oli nyt, pienen horjahduksen jälkeen, vahvasti Yhdysvaltain puolella. Seuraavassa lehdistötilaisuudessa Biden sanoi uhmakkaasti:

    — "Jos Venäjä hyökkää, Nord Stream 2:ta ei enää tule. Me lopetamme sen.". [Joulukuussa 2021 Niinistö-Biden-Stoltenberg provosoivat Venäjää]

    "Hiljattain VICTORIA NULAND [joka oli Ukrainassa järjestämässä vallankaappausta helmikuussa 2014 ja sanoi tuolloin: "Fuck the EU"] ilmaisi tyytyväisyytensä uusimman putkilinjan tuhoutumiseen. Tammikuun lopulla hän sanoi senaatin ulkosuhteiden komitean kuulemistilaisuudessa senaattori Ted Cruzille:

    — "Kuten tekin, minä ja uskoakseni myös hallinto olemme hyvin tyytyväisiä siihen, että Nord Stream 2 on nyt, kuten haluatte sanoa, metalliromu meren pohjassa." Nuland sanoi, että "Nord Stream 2 on nyt metalliromu meren pohjassa".

    Hershin lähteellä oli paljon katu-uskottavampi näkemys Bidenin päätöksestä sabotoida yli 1500 mailia Gazpromin putkea talven lähestyessä. Hän sanoi presidentistä puhuessaan:

    — "Minun on myönnettävä, että Bidenillä on munaa. Hän sanoi tekevänsä sen, ja hän teki sen."

    Kysyttäessä, miksi venäläiset eivät hänen mielestään vastanneet, hän sanoi kyynisesti:

    — "Ehkä he haluavat kyvyn tehdä Bidenille samoja asioita kuin Yhdysvallat teki".

    "Se oli kaunis peitetarina", hän jatkoi. "Sen takana oli salainen operaatio, jossa kentälle sijoitettiin asiantuntijoita ja laitteita, jotka toimivat salaisella signaalilla".

    "Ainoa virhe oli päätös tehdä se."

    Äänestä

  • Anonyymi00152 kirjoitti:

    En diggaa Purraa, mutta eiköhän ne pääpettäjät olleet ne kaksi nuorta ja ylimielistä persunulikkaa, jotka pääsivät eduskuntaan lupaamalla poistaa polttoaineveron kokonaan. Nyt ilmoittavat tukevansa suoraselkäisesti hallituksen leikkauspoltiikkaa, eivätkä lupaa äänestää eduskunnnassa bensaveron poiston puolesta, vaikka itse hääräsivät kokoon sitä vaativaa aderessia eduskunnalle! SE oli äänestäjien pettämistä jos mikä. Tyhmiä eivät tietenkään tässä tapauksessa olleet bensaveron poistamista luvanneet, vaan siihen uskovat ilmeisesti kokemattomat, nuoret äänestäjät.

    Persu pettää aina.

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Jos sinulle on bensa liian kallista niin kävele sitten

    Äänestä

  • Anonyymi00104 kirjoitti:

    PetturiPurra on EK, n surkea sätkynukke.

    Ja sinä olet sosiaalihuollon sätkynukke

    Äänestä

  • Anonyymi00209 kirjoitti:

    Jos sinulle on bensa liian kallista niin kävele sitten

    PS laittaa äänestäjänsä kävelemään.

    1Äänestä

  • Anonyymi00210 kirjoitti:

    Ja sinä olet sosiaalihuollon sätkynukke

    Persujen piti huolehtia siitä, ettei kenenkään tarvi olla sosiaalihuollon sätkynukke, mutta pettivät siinäkin.

    Äänestä

  • Ei auta kun kaikki muut kallistuu kymmenkertaisesti

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Älä poika läpätä

    Mitä persu duunaa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00077 kirjoitti:

    Totta läpättää.

    Niin tekee.

    Äänestä

  • Anonyymi00104 kirjoitti:

    PetturiPurra on EK, n surkea sätkynukke.

    Pahempi kuin Orpo. Sillä kokoomus ei ole koskaan pettänyt yleensä hyvätuloisia äänestäjiään. Persut on esittäneet olevansa pienituloisten turva. Miten kävikään ?

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    BENSA 60 CENTTIÄ HALVEMPAA KUN VUOSI SITTEN. REVI SIITTÄ.

    Älä valehtele. Mutta oli miten oli kaikki muu nousee ainakin kymmenkertaisesti. Maailmassa on myös muuta kuin bensa. Esimerkiksi asuminen ,syöminen ,lääkkeet ynnä muut jotka nousee moninkertaisesti. Huuda vaikka kurkkusi verille.

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Älä poika kitise sielä mee töihin vassapoju

    Mene sinä persujuntti.

    Äänestä

  • louhija kirjoitti:

    Jos hallituksen vaihtuessa dieselin hinta oli 1,91e ja ennen vaaleja luvataan alennusta niin kyllähän se hinta mistä alennus lasketaan on 1,91e . Kyllä sen Toweri Peltokankaan pitäs tulla kertomaan mitä lupas tai ainakin matematiikan numeronsa (ehkä apukoulussa saatu).

    Eihän ne kukaan osaa laskea eikä puhua totta.

    Äänestä

  • Anonyymi00146 kirjoitti:

    PURRA JA ORPO OVAT MOLLEMMAT SUUREMMANLUOKAN HUIJJAREITA KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN HUOJASIVAT ÄÄNESTÄIJÄ . SIIS ÄÄNIÄ KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN KALASTIVAT ÄÄNIÄ

    Aivan.

    Äänestä

  • Anonyymi00152 kirjoitti:

    En diggaa Purraa, mutta eiköhän ne pääpettäjät olleet ne kaksi nuorta ja ylimielistä persunulikkaa, jotka pääsivät eduskuntaan lupaamalla poistaa polttoaineveron kokonaan. Nyt ilmoittavat tukevansa suoraselkäisesti hallituksen leikkauspoltiikkaa, eivätkä lupaa äänestää eduskunnnassa bensaveron poiston puolesta, vaikka itse hääräsivät kokoon sitä vaativaa aderessia eduskunnalle! SE oli äänestäjien pettämistä jos mikä. Tyhmiä eivät tietenkään tässä tapauksessa olleet bensaveron poistamista luvanneet, vaan siihen uskovat ilmeisesti kokemattomat, nuoret äänestäjät.

    Tarkoitat niitä homopoikia joita sateenkaarinuoret persuissa äänesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00209 kirjoitti:

    Jos sinulle on bensa liian kallista niin kävele sitten

    Te persuthan sitä alennusta vaaditte Peltokankaan johdolla. Mitä saatanaa sekoilet ?

    Äänestä

  • Anonyymi00210 kirjoitti:

    Ja sinä olet sosiaalihuollon sätkynukke

    Koetahan rauhoittua. Et tiedä minusta mitään.minä tiedän Purran vehkeilyt. Koska kuulin ja linkistä näen vieläkin Purranlupaukset jotka meni roskikseen heti vaalien jälkeen. Tiedät sen itsekin jos seuraat muutakin kuin seiskaa.siinäkin tapauksessa sen tammikuussa ja lisää sitten keväällä huomaat.

    Äänestä

  • Anonyymi00213 kirjoitti:

    Persujen piti huolehtia siitä, ettei kenenkään tarvi olla sosiaalihuollon sätkynukke, mutta pettivät siinäkin.

    Aivan

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Älääs poika valita tääl oot sä iha kunnos hei? oon huolisain sust

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jep. Pelkkää huijausta oli persujen bensa puheet. ja nolo oli se purran petos köyhiä kohtaan, suorastaan häpeällinen..

    Tehän voitte muuttaa takaisin sinne venäjälle ?

    Äänestä

  • Anonyymi00147 kirjoitti:

    Eduskunta ainut työpaikka jossa saa valehdella ja loistaa poissaolollaan ja silti palkka juoksee, pienituloisilta ja köyhiltä leikataan ja hyvä-tuloisille annetaan verokevennyksiä voi Taivas miten on julmaa ja säälimätöntä porukkaa.

    Eduskunnassa ei makseta palkkaa kansanedustajille, vaan palkkiota , eivät siis ole palkansaajia ei tilivelvollisia suunsoittajille . Tosin jos ei vaaleissa äänet riitä niin työ loppuu ?

    Äänestä

  • persut ei ole siihen asiaan mitenkään vaikuttaneet maailman markkinahinnat ovat laskeneet öljyn osalta vai määrääkä persut öljyn maailman markkinoista jos tuo hakkarainen eu-ssa on ollut asialla

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    BENSA 60 CENTTIÄ HALVEMPAA KUN VUOSI SITTEN. REVI SIITTÄ.

    siihen ei persut ole mitenkään vaikuttaneet

    Äänestä

  • Anonyymi00146 kirjoitti:

    PURRA JA ORPO OVAT MOLLEMMAT SUUREMMANLUOKAN HUIJJAREITA KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN HUOJASIVAT ÄÄNESTÄIJÄ . SIIS ÄÄNIÄ KATTEETTOMILLA VAALILUPAUKSILLAAN KALASTIVAT ÄÄNIÄ

    nyt vain leikataan menoja ja lisää otetaan velkaa ja herroile suuremmat vero alennukset

    Äänestä

  • Anonyymi00173 kirjoitti:

    Yksi tekijä bensan hintaan, sekä haitallinen vaikutus kymmeniin ja taas kymmeniin muihin asioihin:

    Asian täyteen ymmärtämiseen kokonaisuudessaan ei riitä lyhyt selvitys. Siksi Suomen median ja tietysti muidenkin pitää malttaa lukea asioiden todellisen puolen tuntevien ammattilaisten analyysejä.

    Suomen ja EU-maiden lehdistöllä ja tv-kanavilla ei ole ollut mahdollisuutta kertoa asioita oikein, koska media USA:ssa ja Britanniassa on Yhdysvaltojen presidentin Joe Bidenin ja hänen sotaa Eurooppaan haluavien neokonservatiivien, neokonistien ohjauksessa. Näitä ovat mm. Victoria Nuland, Tony Blinken, Jake Sullivan sekä poliittiset kenraalit, jotka kaikki valehtelevat median edessä.

    NIINISTÖN MOKA

    Tultaessa presidentinvaaleihin - 2012 ja 2018 ja 2024 - Kokoomus-Niinistö-lähtöisesti vuodesta 2008 tapahtui NATO-petoksen hivutus läpi aiheettomasti pelottelemalla suomalaisia. Ennen Niinistön petoksen läpivientiä ei ollut vihollisuutta Venäjään, eikä monia haitallisia seurannaisvaikutuksia.

    Suomella on nyt NATO:sta seuraavia monia monia ongelmia Niinistön mokan tähden.

    NATO on suurissa vaikeuksissa, eikä Suomi tarvitse sitä.

    ANALYYSIT

    Aihe on monimutkainen kertoa muuten kuin pitkästi ammattilaisten analyysejä lukemalla.

    Diplomaattisten suhteiden ja luottamuksen palauttaminen ja lähtö pois NATO:sta korjaa tilanteen sekä Suomen että muiden EU-maiden kannalta. Erityisesti EU:n suurin talous SAKSA hyötyy siitä, että USA-NATO lähtee sekä Ukrainasta että Suomesta.

    VIHAISET IHMISET

    SAKSASSA ihmiset ovat vihaisia korkeiden hintojen vuoksi ja ovat järjestäneet suuria mielenosoutuksia.

    USA:n neokonistit ja NATO:n Jens Stoltenbergin Norja räjäytti vuonna 2022 saksalaisen Nord Stream kaasuyhtiön neljästä putkesta kolme. Yksi räjähde ei toiminut.

    Nord Streamista Saksa olisi saanut edullista kaasua. Hinnat nousivat, jolloin kilpailukyky markkinoilla kärsii. Kylmät talvet ovat kova paikka saksalaisille, koska ne lisäävät halvan energian tarvetta.

    Saksan teollisuus ja kotitaloudet ovat vaikeuksissa. Puhutaan deindustrialisaatiosta.

    Energiakriisiin joutuneet maailman öljymarkkinat tarvitsevat edullista Venäjän öljyä.

    ANALYYSEJÄ

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/17378984/lapin-yliopiston-nollatutkijoilla-ei-analyysia-sodasta

    venäjäälä suuremmat öljytulot nyt kuin ennen ukrainan sotaa

    Äänestä

  • Anonyymi00307 kirjoitti:

    Tehän voitte muuttaa takaisin sinne venäjälle ?

    juhan nuo muuttaa suomalaiset takaisin ameriikastakin

    Äänestä

Isot ja taitavat ovat persujen puheet.. Ovelia ja kansaa kosiskelevia ovat. Mutta kun pitäisi lunastaa teoiksi.. ei tuu mitään. Kallista on bensa yhä.. tosi kallista !!

1Äänestä
  • Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    1Äänestä

  • Niin sulle kelan elätille 🦍

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    Ihan sama äänestä vaikka äitiäsi homo

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niin sulle kelan elätille 🦍

    Tyhmä persu se kirjoittelee omiaan. Persuissa on 30% köyhiä ja Kelan asiakkaita. Persujen kannatus on pudonnut. Se se vasta tekee hyvää petturi persuille. Turhaan täällä v-let. Oletko äkkirikastunut petturi persu. Toivotaan, että Karma vielä kostaa sinulle köyhien nälvimisestä. Purran koulussa olet varmaan ollut.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    Ännestä sinä sossun elätti vaan punikki demareita hahahaa

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Tyhmä persu se kirjoittelee omiaan. Persuissa on 30% köyhiä ja Kelan asiakkaita. Persujen kannatus on pudonnut. Se se vasta tekee hyvää petturi persuille. Turhaan täällä v-let. Oletko äkkirikastunut petturi persu. Toivotaan, että Karma vielä kostaa sinulle köyhien nälvimisestä. Purran koulussa olet varmaan ollut.

    Rauhoituppas punikki poika siellä nyt hyshyss

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Rauhoituppas punikki poika siellä nyt hyshyss

    Älä inise.

    Äänestä

  • Ja kaikki muu elämä kallistuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    No persuja ei kohta äänestä kuin Niuvanniemen potilaat.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niin sulle kelan elätille 🦍

    Mikäs elätti sinä olet ? Kelan elätti ,kunhan leikkaukset puree.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Tyhmä persu se kirjoittelee omiaan. Persuissa on 30% köyhiä ja Kelan asiakkaita. Persujen kannatus on pudonnut. Se se vasta tekee hyvää petturi persuille. Turhaan täällä v-let. Oletko äkkirikastunut petturi persu. Toivotaan, että Karma vielä kostaa sinulle köyhien nälvimisestä. Purran koulussa olet varmaan ollut.

    Persut itkee vielä verta.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Ännestä sinä sossun elätti vaan punikki demareita hahahaa

    Voi pientä.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Rauhoituppas punikki poika siellä nyt hyshyss

    Mikäs nyt heittää persu elätti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    Niinhän sinä olet aikaisemminkin vasemmistoa äänestänyt.

    Äänestä

  • Kalliimpaa oli pari viikkoa sitten Italiassa. Pettivätkö italian persut vaalilupaukset??

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niin sulle kelan elätille 🦍

    Yhteiskunnan suurempia elättejä ovat Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kansanedustajat ja ministerit, hitto ministerin palkka on 18.500 kuukaudessa ja ateria etu 1200 euroa kuukaudessa hitto pienituloiset eivät saa kuurikaan enenpää palkkaa kuukaudessa, puhumattakaan sitten tyttömistä . Hävetkää jos osaatte

    Äänestä

  • Anonyymi00150 kirjoitti:

    Yhteiskunnan suurempia elättejä ovat Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kansanedustajat ja ministerit, hitto ministerin palkka on 18.500 kuukaudessa ja ateria etu 1200 euroa kuukaudessa hitto pienituloiset eivät saa kuurikaan enenpää palkkaa kuukaudessa, puhumattakaan sitten tyttömistä . Hävetkää jos osaatte

    Kirjoitusvirhe piti lukea juurikaan

    Äänestä

  • Anonyymi00079 kirjoitti:

    No persuja ei kohta äänestä kuin Niuvanniemen potilaat.

    Ei kai sielläkään niin sekaisin olla ?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Makkaraa tarjoovat toreilla kuten muutkin, puheet on viä isommat ja lupailut.. pettivät. No minä äänestän jatkossa Vasemmistoliittoa ne ei oo köyhää pettäneet. Ainoo joka köyhää viä puolustaa..

    Hyvä. Kävihän Niikko hakemassa ruokajonostakin hakemassa torille eväät teltalleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niin sulle kelan elätille 🦍

    Koetahan kusipää rauhoittua.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Tyhmä persu se kirjoittelee omiaan. Persuissa on 30% köyhiä ja Kelan asiakkaita. Persujen kannatus on pudonnut. Se se vasta tekee hyvää petturi persuille. Turhaan täällä v-let. Oletko äkkirikastunut petturi persu. Toivotaan, että Karma vielä kostaa sinulle köyhien nälvimisestä. Purran koulussa olet varmaan ollut.

    Aivan. Toivon että jää jouluksi auton alle ja halvaantuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Rauhoituppas punikki poika siellä nyt hyshyss

    Menehän nyt persu jäähtymään. Johan sulla sormi puutuu kun kokoajan naputat. Ihan yksin yrität jäpittää.

    Äänestä

  • Anonyymi00079 kirjoitti:

    No persuja ei kohta äänestä kuin Niuvanniemen potilaat.

    Näin Onneksi käy.

    Äänestä

  • Anonyymi00150 kirjoitti:

    Yhteiskunnan suurempia elättejä ovat Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kansanedustajat ja ministerit, hitto ministerin palkka on 18.500 kuukaudessa ja ateria etu 1200 euroa kuukaudessa hitto pienituloiset eivät saa kuurikaan enenpää palkkaa kuukaudessa, puhumattakaan sitten tyttömistä . Hävetkää jos osaatte

    Ja Purra antoi eduskunnan puuhakerholle paksun nipun seteleitä kun ei heillä taida mistään riittää harrastuksiin rahaa. Ne otetaan lapsilta iloisesti leikaten.

    Äänestä

Ja pelkästään köyhiltä leikkaavat. Pelkästään köyhiltä ! tämä ei ole oikein millään tavalla. Ei reilua eikä tasapuolista.. Rikkaat pumppaavat etuja ja helpotuksia.. ja köyhät pettivät. Ne kirotut Juudaat..

Äänestä
  • Ei taida itku auttaa markkinoilla , ainaskaan foorumeilla . Ikävä ettei nykyisin edes liitoilla ole halua puolustaa tavan kansaa kunnolla , tiedä sitten keiden pitäisi toimia asian suhteen.

    Äänestä

  • Meille ei köyhin leikkaukset käy sanoi Purra. Tuo karjakko.

    Äänestä

  • Anonyymi00087 kirjoitti:

    Meille ei köyhin leikkaukset käy sanoi Purra. Tuo karjakko.

    Niin sanoi. Linkki löytyy kyllä. Persut voisi etsiä sen.

    Äänestä

Eipä näy halpaa bensaa. Persutoreilla tarjoiltiin populistibensaa ja harhautettiin äänestäjiä.

Äänestä
  • On ihan halpaa mutta sulle perseaukiselle kallista voi voi

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    On ihan halpaa mutta sulle perseaukiselle kallista voi voi

    Vastaa persaukinen petturi persu vai äkkirikastunut moukka. On hyvä, että persujen kannatus se vaan laskee viikko toisensa jälkeen. Ja ihan persujen oma vika. Valheella on yleensä lyhyet jäljet. ETTÄ, VOI VOI!

    Äänestä

  • Ja Niikon varastettua makkaraa.

    Äänestä

  • Se oli todella hirvittävää. Mutta se oli kyllä persujen tyhmyyttä kun he eivät ottaneet huomioon muuta taloutta. Ja sitä että elämässä ei bensa ole ainoa eikä missään tapauksessa kymmenen tärkeimmän joukossakaan. Sille annettiin ihan älytön arvo. Ihmisen on asuttava syötävä ,saatava hoitoa,koulutusta ynnä muuta ,jotka taatusti ovat tärkeimpiä. Sitä paitsi on erittäin paljon ihmisiä jotka kulkee julkisilla ja joilla ei ole autoa. Junat on täynnä ,linkit on täynnä ym.ihmiset on yhä sairaampia ,väestö vanhenee,masennus on jo kansansairaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    On ihan halpaa mutta sulle perseaukiselle kallista voi voi

    Ja silti te perdut valititte ja valitatte edelleen.

    Äänestä

Nyt hyvä ja suora aloitus. Jättäkää kiemurtelut juudaspersut.

Äänestä
  • Kiemurtelu on persujen juttu.

    Äänestä

Älkää olko idiootteja…Suomessa ei ole ikinä halpaa bensaa…ja hintakin tulee moninkertaistumaan ennenkuin se loppuu…

Äänestä
  • No ne oli sitten idiootteja, nuo persut, kun halpaa bensaa lupasivat. Voi kauhistus! Idiootteja hallituksessa!!!!

    Äänestä

  • Todennäköisesti kallistuu kun öljymaat alkavat kiristää raakaöljyn hintaa
    Kyllä persujenkin olisi se pitänyt tietää.

    Äänestä

Persut lupasi halpaa bensaa. Tästä vedätyksestä persut joutuu tilille. Kannatus hiipuu, hiipuu, hiipuu, hiipuu, hiipuu......
Kyllä kansa muistaa tämän petkutuksen ja piiiiiiitkääääään.

Äänestä
  • Ketä tietää?

    Äänestä

  • ..kansa ei kyl muista..ei ainakaan tarpeeksi hyvin/pitkään.. ..autovero ehkä esimerkkinä.. ..stanan sontiaiset..väliaikaisuus voisi loppua jo mut ei..siksi kun ihminen nyt vaan on ahne itsekäs sontiainen..kaikki ovat tilaisuuden ollessa hyvä/oikea. ..ei varsinaisesti heidän vikansa vaan menee pahasti keskeneräisen evoluution piikkiin, mutta pääsyy siihen miksi en juurikaan äänestä…vituix menee vaikka kuka valittaisiin…

    Äänestä

  • Muisti se soiniakin kansa ja tiputti maanpinnalle.mutta nyt sitten luotti populisteihin purra ja h aho. Ja työtätekemätön putkonen. Junaili teille köyhille ansan ja jälleen astuitte persun p..askaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00074 kirjoitti:

    Muisti se soiniakin kansa ja tiputti maanpinnalle.mutta nyt sitten luotti populisteihin purra ja h aho. Ja työtätekemätön putkonen. Junaili teille köyhille ansan ja jälleen astuitte persun p..askaan.

    Niin astuivat. Valitettavasti myös muut pienituloiset kärsii.

    Äänestä

  • Ikävä kansan muisti on lyhyt. Kyllä ne taas persujakin äänestävät, jos ei puoluetta sitä ennen kielletä.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ketä tietää?

    Mikä on ketä tietää ?

    Äänestä

  • Anonyymi00074 kirjoitti:

    Muisti se soiniakin kansa ja tiputti maanpinnalle.mutta nyt sitten luotti populisteihin purra ja h aho. Ja työtätekemätön putkonen. Junaili teille köyhille ansan ja jälleen astuitte persun p..askaan.

    Niin siinä kävi.

    Äänestä

  • Anonyymi00154 kirjoitti:

    Ikävä kansan muisti on lyhyt. Kyllä ne taas persujakin äänestävät, jos ei puoluetta sitä ennen kielletä.

    No ei ainakaan jytkyn lailla. Varakkaat persut äänestää ,sillä hehän saavat edut.

    Äänestä

Tänne tehty keskustelualoitus, että bensan hinnan korotus peruttu. Huh heijaa, mitä populismia. Bensan hinnanalennuslupaus yritetään vääntää bensan hinnankokrotuksen perumiseksi. Persu pettää aina.

Äänestä
  • Haluatko sinä kalliimpaa bensaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Haluatko sinä kalliimpaa bensaa?

    pensa on halpaa,vetaa vaikka kossupulloon,nytkin kävit alkossa ostamassa kossua,kysyikkö edes mitä maksaa et varmasti,ja valitat pensasta

    Äänestä

  • Ja takin käännön Suomen mestareitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    pensa on halpaa,vetaa vaikka kossupulloon,nytkin kävit alkossa ostamassa kossua,kysyikkö edes mitä maksaa et varmasti,ja valitat pensasta

    Käyppäs selittämässä se bensamaurille, joka sönkkäsi sotevaaleissa miten on kallista bensaa vaikka hinta oli alle 2 euroa.

    Äänestä

  • Aivan.

    Äänestä

  • Aivan. Voiko olla naurettavampaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Haluatko sinä kalliimpaa bensaa?

    Haluatko sinä kalliimpaa asumista ym
    Kaikki kallistuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    pensa on halpaa,vetaa vaikka kossupulloon,nytkin kävit alkossa ostamassa kossua,kysyikkö edes mitä maksaa et varmasti,ja valitat pensasta

    Kyllä näillä valittajille viinaan raha riittää. Siitä edestä monet lapset menee nälässä nukkumaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Käyppäs selittämässä se bensamaurille, joka sönkkäsi sotevaaleissa miten on kallista bensaa vaikka hinta oli alle 2 euroa.

    Mauri on Mauri Mauri saa mennä

    Äänestä

Ostakaa homot polkupyörä! Jos yhtään viittis uutisia seurata niin tietäis että pumppuhinta olis jo korkeempi ilman persuja. Ei suomi ole mikään maailmannapa joka sanelee öljyntuottajamaille ehdot. Mutta jos ei peräkammaris näy muuta kun pornoo vanhalta videolta niin uli uli🤯🤯

Äänestä
  • Höpö, höpö! Höpöjä puhut. Vai korkeempi ilman persuja 🤣 Vai näin se pyörretty lupaus yritetään vääntää. Tyypillistä persupopulismia. Kansaan ei kyllä uppoo.

    Äänestä

  • Punikki vassareilla on aina jotain valittamista kun PerusSuomalaiset ovat vallassa,ja vaikka polttoaineen hintaa lasketaan 50cnt siltiki ne valittais kaikesta,Olisiko sittenkin pitänyt olla vain hiljakseen kaikista helpotuksista mm polttoaineen hinnan alennuksista ehkäpä demarit olis nyt hiljaa jos oltaisiin luvattu että nostetaan polttoaineenn hintaa 3e litra sitten nerotat varmaan olisivat hiljaa

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Punikki vassareilla on aina jotain valittamista kun PerusSuomalaiset ovat vallassa,ja vaikka polttoaineen hintaa lasketaan 50cnt siltiki ne valittais kaikesta,Olisiko sittenkin pitänyt olla vain hiljakseen kaikista helpotuksista mm polttoaineen hinnan alennuksista ehkäpä demarit olis nyt hiljaa jos oltaisiin luvattu että nostetaan polttoaineenn hintaa 3e litra sitten nerotat varmaan olisivat hiljaa

    Persut ovat valittaneet kalliista bensasta vuosia putkeen, nyt kun PS on hallituksessa, ei hinta tule alenemaan yhtään, joten miksi persut nyt lopettaisivat valittamisensa?

    Äänestä

  • Hahhahhhaaaaa

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Höpö, höpö! Höpöjä puhut. Vai korkeempi ilman persuja 🤣 Vai näin se pyörretty lupaus yritetään vääntää. Tyypillistä persupopulismia. Kansaan ei kyllä uppoo.

    Ei uppoa muuta kuin persuihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Punikki vassareilla on aina jotain valittamista kun PerusSuomalaiset ovat vallassa,ja vaikka polttoaineen hintaa lasketaan 50cnt siltiki ne valittais kaikesta,Olisiko sittenkin pitänyt olla vain hiljakseen kaikista helpotuksista mm polttoaineen hinnan alennuksista ehkäpä demarit olis nyt hiljaa jos oltaisiin luvattu että nostetaan polttoaineenn hintaa 3e litra sitten nerotat varmaan olisivat hiljaa

    Voi tuota persulogiikkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Persut ovat valittaneet kalliista bensasta vuosia putkeen, nyt kun PS on hallituksessa, ei hinta tule alenemaan yhtään, joten miksi persut nyt lopettaisivat valittamisensa?

    Persu näkee bensan litrahinnassa kakkosen ykköseksi niiden persulasien vääristävän vaikutuksen vuoksi, ja toteaa että Riikka pelasti meidät : )

    Äänestä

  • Niinkös se nyt onkin? Suomi ei olekaan maailmannapa, joka sanelee öljyntuottajamaille ehdot? Ja minä kun olen muistavinani, että Marinin hallituksen aikana polttoaineen kallis hinta oli vain ja ainosastaan Suomesta ja Suomen hallituksesta kiinni. No, Siperia on jo näemmä opettanut ja nyt ei kallis hinta ole hallituksen vaan maailman markkinoiden vika. Kallis on pumppuhinta persuista huolimatta!

    Äänestä

  • Anonyymi00155 kirjoitti:

    Niinkös se nyt onkin? Suomi ei olekaan maailmannapa, joka sanelee öljyntuottajamaille ehdot? Ja minä kun olen muistavinani, että Marinin hallituksen aikana polttoaineen kallis hinta oli vain ja ainosastaan Suomesta ja Suomen hallituksesta kiinni. No, Siperia on jo näemmä opettanut ja nyt ei kallis hinta ole hallituksen vaan maailman markkinoiden vika. Kallis on pumppuhinta persuista huolimatta!

    Ei Marin oo enää ministeri. Kyllä se persujen Purra, jonka pitää lunastaa bensalupauksensa.
    Persuilla hätä ja yrittävät kätkeytyä edellisen hallituksen helmojen taakse ja kaiken maailman markkinoiden selän taskse. Suoraselkäisyydestä ei merkkiäkään. Senkin pelkurit ja juudakset. Hyi hitto!

    Äänestä

  • Anonyymi00164 kirjoitti:

    Ei Marin oo enää ministeri. Kyllä se persujen Purra, jonka pitää lunastaa bensalupauksensa.
    Persuilla hätä ja yrittävät kätkeytyä edellisen hallituksen helmojen taakse ja kaiken maailman markkinoiden selän taskse. Suoraselkäisyydestä ei merkkiäkään. Senkin pelkurit ja juudakset. Hyi hitto!

    Älä vassaripoju jauha pskaa

    Äänestä

  • Anonyymi00178 kirjoitti:

    Älä vassaripoju jauha pskaa

    Kuvitteleeko persu oikeasti, että Marin on vieläkin pääministeri?

    Äänestä

  • Hahahahaa. Tuo se vasta naurattaa. Että bensan hinta olisi kalliimpi ilman persuja. Voi saakeli teidän tyhmyyttä. Millä lailla persu alensi hintaa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Höpö, höpö! Höpöjä puhut. Vai korkeempi ilman persuja 🤣 Vai näin se pyörretty lupaus yritetään vääntää. Tyypillistä persupopulismia. Kansaan ei kyllä uppoo.

    Persukansaan. Mitähän persu on tehnyt bensan hinnalle. Haloo persujunti.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Punikki vassareilla on aina jotain valittamista kun PerusSuomalaiset ovat vallassa,ja vaikka polttoaineen hintaa lasketaan 50cnt siltiki ne valittais kaikesta,Olisiko sittenkin pitänyt olla vain hiljakseen kaikista helpotuksista mm polttoaineen hinnan alennuksista ehkäpä demarit olis nyt hiljaa jos oltaisiin luvattu että nostetaan polttoaineenn hintaa 3e litra sitten nerotat varmaan olisivat hiljaa

    No te persuthan aina sotkette kaiken.

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Persut ovat valittaneet kalliista bensasta vuosia putkeen, nyt kun PS on hallituksessa, ei hinta tule alenemaan yhtään, joten miksi persut nyt lopettaisivat valittamisensa?

    Ei osaa lopettaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00178 kirjoitti:

    Älä vassaripoju jauha pskaa

    Nono pikku kirjoitustaidoton pikku persikainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00186 kirjoitti:

    Kuvitteleeko persu oikeasti, että Marin on vieläkin pääministeri?

    Ja määräämässä. Persuilla ei vastuu paina niinkuin ei pesupolitiikoillakaan. Jos joku menee pieleen se on yhä ex hallituksen vika ,jos joku onnistuu se on vain yksin persujen ansiota.

    Äänestä

  • Anonyymi00178 kirjoitti:

    Älä vassaripoju jauha pskaa

    persut onkin sitä äärioikeistoa

    Äänestä

Eipä ollut tänäänkään tankilla hinta laskenut. Kuinkahan kauan tässä vielä pitää odotella ps:n lupauksen toteutumista. Kestää, kestää....

Äänestä
  • Kävikkö Kärkkäisellä?

    Äänestä

  • kävikkö pyörällä kahtoon minkä hintasta on,

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    kävikkö pyörällä kahtoon minkä hintasta on,

    Puhelimen sovelluksesta näkee.Kärkkäinen halvin.

    Äänestä

  • Valivali vassari poika kävele jos ei ole varaa ostaa bensaa siihen kotteroon

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Valivali vassari poika kävele jos ei ole varaa ostaa bensaa siihen kotteroon

    Persuthan sitä halvempaa bensaa ovat vaatineet eikä vasurit, eli persut kävelkööt kun ei enään ole varaa tankata.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Persuthan sitä halvempaa bensaa ovat vaatineet eikä vasurit, eli persut kävelkööt kun ei enään ole varaa tankata.

    Rauhoituppas poika siellä

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Valivali vassari poika kävele jos ei ole varaa ostaa bensaa siihen kotteroon

    Sinähän persu siitä bensan hinnasta vöyhkäät.

    Äänestä

  • Ja kyllä kestää. Mutta kaiken nousu aiotaan panna heti voimaan ,ja keväällä lisää. Siinä ei vatuloida.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Kävikkö Kärkkäisellä?

    En, enkä käy.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Valivali vassari poika kävele jos ei ole varaa ostaa bensaa siihen kotteroon

    Te persuthan hinnasta valitatte.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Persuthan sitä halvempaa bensaa ovat vaatineet eikä vasurit, eli persut kävelkööt kun ei enään ole varaa tankata.

    Niin juuri. Eipä ole muilta puolueilta juurikaan valituksia kuulunut.persuille se on ruokaa ja kaikkea muuta tärkeämpää.

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Rauhoituppas poika siellä

    Et muuta persu osaa sanoa. Voivoi.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Puhelimen sovelluksesta näkee.Kärkkäinen halvin.

    pitääkö kaikkien suomalaisten ajaa kärkkäiselle

    Äänestä

Vain tyhmä uskoo vaalilupauksia ja jopa äänestää niiden perusteella.

Äänestä
  • Kiva kun kerroit, eli persujen vaalilupaukset ovat valhetta, Perussuomalaiset pettävät aina.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Kiva kun kerroit, eli persujen vaalilupaukset ovat valhetta, Perussuomalaiset pettävät aina.

    Kaikkien vaalilupaukset ovat pelkkää unelmahöttöä.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Kaikkien vaalilupaukset ovat pelkkää unelmahöttöä.

    Orpo lupasi veroalen ja toteutti sen, vaikkei siihen ole edes varaa, persut valehtelivat.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Kiva kun kerroit, eli persujen vaalilupaukset ovat valhetta, Perussuomalaiset pettävät aina.

    Niimpä se puolue pitäisikin kieltää.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Orpo lupasi veroalen ja toteutti sen, vaikkei siihen ole edes varaa, persut valehtelivat.

    saihan veroalen ainakin hyväpalkkaiset ja rikkaat

    Äänestä

Populustibensaa se vain olikin.

Äänestä
  • Ahneita hädässä olevien hyväksikäyttäjiä, sitähän persut ovat tuolla köyhiltä ei leikata hokemallaan.

    Äänestä

  • No niimpä.

    Äänestä

Vastaa ny persu ilman kiemurtelua, että tuleeko sitä halpaa bensaa?

Äänestä
  • No vastaan sitte. Aja Kärkkäiselle siellä on 10c halvempaa kuin muilla. Siinä on se ala.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    No vastaan sitte. Aja Kärkkäiselle siellä on 10c halvempaa kuin muilla. Siinä on se ala.

    Kallista se on Kärkkäisenkin bensa, eikä se siitä muuksi muutu vaikka olisi vähän halvempaa mitä naapurissa.

    Äänestä

  • Tänään tankkasin 95e bensiiniä 1.87e ltr onko kallista vassari poju hä

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Tänään tankkasin 95e bensiiniä 1.87e ltr onko kallista vassari poju hä

    Vain köyhät persut tankkaa 95e:tä ja kysyppäs persuilta onko kallista, veikkaan että on.

    Äänestä

  • No ei tule, jos ma sen suoraan sanon! Mutta päästiinhään hallitukseen ja puhemiehen paikalle! Ei huono saavutus ollenkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    No vastaan sitte. Aja Kärkkäiselle siellä on 10c halvempaa kuin muilla. Siinä on se ala.

    Kuinka kaukaa ajoit. Menikö 50 senttiä ja sait 10 senttiä takaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Kallista se on Kärkkäisenkin bensa, eikä se siitä muuksi muutu vaikka olisi vähän halvempaa mitä naapurissa.

    Ja kun moni pönttö ajaa sinne kilometri kaupalla. Onko sinne ajettava matka ilmainen ?

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Tänään tankkasin 95e bensiiniä 1.87e ltr onko kallista vassari poju hä

    Olet sitten ainoa. Onnea persupoju.

    Äänestä

  • Anonyymi00156 kirjoitti:

    No ei tule, jos ma sen suoraan sanon! Mutta päästiinhään hallitukseen ja puhemiehen paikalle! Ei huono saavutus ollenkaan.

    Eipä niin. Ja nyt siitä sitten saamme maksaa kaikki. Vauvoista vaareihin.

    Äänestä

Perrrsua kiinnostaa vain hillotolppa .soini ensin ja hallapurra sitten molemmst puhui paskaa

Äänestä
  • marinia kiinnostia hillotolppa , ei persuja,

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    marinia kiinnostia hillotolppa , ei persuja,

    Marin ei ole hallituksessa, persut ovat, tosin pääsivät mukaan huijaamalla kansaa.

    Äänestä

  • Kyllä. Hirveä oli hinku.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    marinia kiinnostia hillotolppa , ei persuja,

    Vai ei persuja kiinnostanut. Väkisin työntyivät ? Voi sentään. Nyt ne varmaan sitten ihan mielellään eroavat ? Eiks niin persikka ?

    Äänestä

Ole sinä vassaripoju hiljaa ja kävele jos ei ole varaa ostaa bensaa

Äänestä
  • Persut ovat valittaneet bensan hinnasta vuosia putkeen eikä vassarit, vassarit ymmärtävät miksi hinta on mikä on. Vassarithan ne saa aina syyn niskaan kaikista veroista, ja bensaverosta persut ovat valittaneet koko ajan kun möykkäävät bensan hinnasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Persut ovat valittaneet bensan hinnasta vuosia putkeen eikä vassarit, vassarit ymmärtävät miksi hinta on mikä on. Vassarithan ne saa aina syyn niskaan kaikista veroista, ja bensaverosta persut ovat valittaneet koko ajan kun möykkäävät bensan hinnasta.

    Äläpäs poikataas uhriudu:) noin te punavassarit aina teette te osaatte kyllä uhriutua taitavasti täytyy myöntää.Marinin johtma hallitus tekin Suomerlle pohjoismaidensuurimmat velat mutta sehän ei teitä demareita haitannu yhtään mutta heti kun PerusSuomalaiset ja kokoomus ovat hallituksessa niin sieltähän teidän napanöyhtien on oppositiosta nyt helppo kiljua

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Äläpäs poikataas uhriudu:) noin te punavassarit aina teette te osaatte kyllä uhriutua taitavasti täytyy myöntää.Marinin johtma hallitus tekin Suomerlle pohjoismaidensuurimmat velat mutta sehän ei teitä demareita haitannu yhtään mutta heti kun PerusSuomalaiset ja kokoomus ovat hallituksessa niin sieltähän teidän napanöyhtien on oppositiosta nyt helppo kiljua

    Jopas kääntyi persujen takki bensan hinnan kanssakin heti kun hallituspaikka varmistui, eli täyttä kusetusta neljä vuotta putkeen koko vouhkaaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Äläpäs poikataas uhriudu:) noin te punavassarit aina teette te osaatte kyllä uhriutua taitavasti täytyy myöntää.Marinin johtma hallitus tekin Suomerlle pohjoismaidensuurimmat velat mutta sehän ei teitä demareita haitannu yhtään mutta heti kun PerusSuomalaiset ja kokoomus ovat hallituksessa niin sieltähän teidän napanöyhtien on oppositiosta nyt helppo kiljua

    Eikä velanotto vähentynyt yhtään... Alkajaisiksi rahoititte rikkaitten veroalen ottamalla 10 miljardia lisää velkaa . Ja velka lisääntyy rajummin kuin Marinin aikaan tulevina vuosina.

    Äänestä

  • Sanoit persu tuon jo monta kertaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Persut ovat valittaneet bensan hinnasta vuosia putkeen eikä vassarit, vassarit ymmärtävät miksi hinta on mikä on. Vassarithan ne saa aina syyn niskaan kaikista veroista, ja bensaverosta persut ovat valittaneet koko ajan kun möykkäävät bensan hinnasta.

    Aivan. On se outoa että persuille tärkeintä maailmassa on bensa. Ei mene kodin kustannukset ,ei ruoka ,ei sähkö ,ei perhe,ei mikään sen edelle. 10 senttiä sinne tänne hinnassa saa persuilla paskat housuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Äläpäs poikataas uhriudu:) noin te punavassarit aina teette te osaatte kyllä uhriutua taitavasti täytyy myöntää.Marinin johtma hallitus tekin Suomerlle pohjoismaidensuurimmat velat mutta sehän ei teitä demareita haitannu yhtään mutta heti kun PerusSuomalaiset ja kokoomus ovat hallituksessa niin sieltähän teidän napanöyhtien on oppositiosta nyt helppo kiljua

    Voi kun lapsellista. Orpoåurra ottaa monin verroin velkaa ,kurjistaa pienituloisia ,leikkaa kaikilta paitsi itseltään.

    Äänestä

  • Anonyymi00157 kirjoitti:

    Eikä velanotto vähentynyt yhtään... Alkajaisiksi rahoititte rikkaitten veroalen ottamalla 10 miljardia lisää velkaa . Ja velka lisääntyy rajummin kuin Marinin aikaan tulevina vuosina.

    Näin tekee.

    Äänestä

Persut eivät määritä maailman markkinahintaa tollo!

Äänestä
  • Persujen mielestä Marinin hallitus oli vastuussa bensan hinnasta, eli pudottakoot nyt itse sen hinnan kohtuu tasolle, mutta eipä edes tahtotilaa näy olevan. Hillotolppahan se vain oli kiikarissa persujen koijareilla.

    Äänestä

  • Hei tollo. Olisivat sen sanoneet ennen vaaleja. Ja mites se persut oli ex hallituksen aikana. Tehän määitte että bensan hinta on Marinin vika.

    Äänestä

  • Purra vaan laskemaan bensaveroa niin kyllä hinta laskee.

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Purra vaan laskemaan bensaveroa niin kyllä hinta laskee.

    Purra laskeskelee tilinsä saldoa.

    Äänestä

  • Mutta Marinko määritti persutollo.

    Äänestä

  • Anonyymi00095 kirjoitti:

    Hei tollo. Olisivat sen sanoneet ennen vaaleja. Ja mites se persut oli ex hallituksen aikana. Tehän määitte että bensan hinta on Marinin vika.

    Se oli persujen mielestä Marinin vika nyt se on maailmanmarkkinat.

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Purra vaan laskemaan bensaveroa niin kyllä hinta laskee.

    Ei laske ,ei pysty.

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Purra laskeskelee tilinsä saldoa.

    Juuri näin.

    Äänestä

Tuntuu että kaikki persutkaan ei ole vielä ymmärtäneet tulleensa petetyksi. Hidas aivotoiminta

Äänestä
  • Se on sitä juuri. Heille valkenee sitten tammikuussa kun ne tulee kohdalle. Vaikka jo joka paikassa on kirjoitettu mitkä kaikki nousee. Ja että keväällä sitä " herkkua " tulee lisää.

    Äänestä

Ei tule. Nyt hinnat nousee koska hamas alkoi riehumaan.

Äänestä
  • Nytkö Hamas syypää? Nyt selkärankaa persut ja hinnat alas, muuten persujen kannatus vajoaa tosi alas.

    Äänestä

  • Anonyymi00204 kirjoitti:

    Nytkö Hamas syypää? Nyt selkärankaa persut ja hinnat alas, muuten persujen kannatus vajoaa tosi alas.

    Voi jumnkauta noita persuja.

    Äänestä

Liity persuihin. Persujen jäsenkortilla bensa maksaa 0,50€/litra.

Äänestä
  • Jep, mutta tuo tulee normihinnan päälle, sillä niin urpoja persujen kannattajat ovat, että syytävät vähäiset rahansa PS:lle.

    Äänestä

  • Ei maksa. Turha puhua puppua.

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Jep, mutta tuo tulee normihinnan päälle, sillä niin urpoja persujen kannattajat ovat, että syytävät vähäiset rahansa PS:lle.

    Näin on. Ja ajavat määrättyyn paikkaan vaikka 100n kilometrin päästä.

    Äänestä

Mopoauto-kandanedustajatksan eivät ole aloittamansa kansalaisaloitteen bensa-vero alas takana eduskunnassa.
Mahtavaa takinkääntöä, vai mitä Persut?

Äänestä
  • minä olen persu ei mua ainakaan ole pensalla petetty,ostan niinkuin ennenkin tankki täyteen ja menoksi,sillä sipuli.

    Äänestä

  • Vaikka nämä kaksi pikkupersua tekivät kansalaisaloitteen. Nyt käänsivät kelkkansa. Siis omalle ehdotukselleen. Ei ole polvesta poika parantunut persuilla.

    Äänestä

  • Pienet persujen homopojat käänsi takkinsa.

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    minä olen persu ei mua ainakaan ole pensalla petetty,ostan niinkuin ennenkin tankki täyteen ja menoksi,sillä sipuli.

    Harvinainen persu.

    Äänestä

No kannatus putoo kuukausi kuukaudelta.

Äänestä
  • Se ei meinaa mitään vaikka kannatus putoaa jos tässä maassa saadaan muutosta aikaan, on se ennenkin pudonnut ja noussut taas takaisin, ihan normaalia etenkin kun on pakko leikata vähän jokaiselta.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    Se ei meinaa mitään vaikka kannatus putoaa jos tässä maassa saadaan muutosta aikaan, on se ennenkin pudonnut ja noussut taas takaisin, ihan normaalia etenkin kun on pakko leikata vähän jokaiselta.

    Mitä nyt rikkaille vähän jaellaan, sellaiset pienet neljä miljardia. Paljonkos menee yksityisille terveyspalveluille verovaroja, oliko 0.5mrd?

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    Se ei meinaa mitään vaikka kannatus putoaa jos tässä maassa saadaan muutosta aikaan, on se ennenkin pudonnut ja noussut taas takaisin, ihan normaalia etenkin kun on pakko leikata vähän jokaiselta.

    Ei leikkaa persut varakkaita vaan antavat lisää.

    Äänestä

  • Anonyymi00112 kirjoitti:

    Mitä nyt rikkaille vähän jaellaan, sellaiset pienet neljä miljardia. Paljonkos menee yksityisille terveyspalveluille verovaroja, oliko 0.5mrd?

    Niimpä. Onko nämä palstapersut tosiaan hulluja ,vai esittääkö ne ?

    Äänestä

Jos nämä arhinmäet ois saanu jatkaa ois bensan hinta yli 3 e litra.

Äänestä
  • Ei olisi, mutta asioita olisi alettu laittaa kuntoon, nyt laitetaan myyntikuntoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00113 kirjoitti:

    Ei olisi, mutta asioita olisi alettu laittaa kuntoon, nyt laitetaan myyntikuntoon.

    Aa, neljä vuotta vain lämmiteltiin ja otettiin velkaa. Humoristi oikein.

    Äänestä

  • Anonyymi00113 kirjoitti:

    Ei olisi, mutta asioita olisi alettu laittaa kuntoon, nyt laitetaan myyntikuntoon.

    Niin vielä enempi velkaa, niitähän ei tarvi maksaa takaisin, totesi eräs

    Äänestä

  • Tuo on se mielipuolisin selitys mitä persut on kertoilleet.

    Äänestä

Nyt alkoi Lähi-idässä sota,ja se tarkoittaa,että kun Lähi-Idässä tapellaan,niin Raaka-öljyn maailmanmarkkina hinta nousee. Ja sekin on PERSUJEN syytä. Ei Venäjän,eikä Iranin.

Äänestä
  • Niimpä taas demarit ja vassari isänmaan petturit syyttää PerusS laisia kun lähi-idässä tapellaan ja polttoaineen hinta nousee niinhän se aina menee jos tikkari maksaa kaupassa 5snt enemmän tänä'än sekin on demareitten mielestä PerS laiten syytä tottakai

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Niimpä taas demarit ja vassari isänmaan petturit syyttää PerusS laisia kun lähi-idässä tapellaan ja polttoaineen hinta nousee niinhän se aina menee jos tikkari maksaa kaupassa 5snt enemmän tänä'än sekin on demareitten mielestä PerS laiten syytä tottakai

    Persut uhriutuu jo etukäteen, sillä kukaan ei ole sanonut mitään.

    Äänestä

  • Ei ole persujen syytä. Eikä ollut hinnat Marinin syytä. Vaikka persut yritätte sitä sössöttää. Miksi persut ei ymmärtäneet että kukaan ei laske hintoja jos ei lähtömaassa alene hinnat radikaalisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Niimpä taas demarit ja vassari isänmaan petturit syyttää PerusS laisia kun lähi-idässä tapellaan ja polttoaineen hinta nousee niinhän se aina menee jos tikkari maksaa kaupassa 5snt enemmän tänä'än sekin on demareitten mielestä PerS laiten syytä tottakai

    Ei ole kukaan syyttänyt. Kuvittelet.

    Äänestä

  • Anonyymi00106 kirjoitti:

    Persut uhriutuu jo etukäteen, sillä kukaan ei ole sanonut mitään.

    Älä muuta sano. Voi jestas sentään.

    Äänestä

Marinin vasemmistohallituksen aikana bensa maksoi yli 2,60 euroa.
Nyt bensan hinta kahden euron tietämissä. Eli nyt paljon halvempaa.

Äänestä
  • Niinpä, ahneet myyjät käyttivät Ukrainan sotaa hyväkseen ja tekivät valtavat tilit nostamalla hinnat tappiin, mutta sitähän se oikeistopolitiikka on, eli vapaakauppaa, asiakas maksaa tai on ilman.

    Äänestä

  • Kyllä meillä maksaa enemmän. Ja caukka sulle maksaisi euron ei persuilla ole siihen osaa ei aroaa. Minkäänlaisia päätöksiä hallitus ei ole tehnyt suuntaan eikä toiseen.

    Äänestä

Eli persuna selität että bensa on nyt halpaa?

Työmatkakustannuksista karsitaan, eli kun käyn muualla töissä, niin panee ajattelemaan että miksi en muuta myös muualle. Sitäkö tarkoitit että nyt on halpaa. Voisi joku Persu vastata.

Tiet on huonossa kunnossa ja se vain tiestön kunto huononee, ei parane.

Ja tämä oli vain yksi esimerkki noista persujen vaalilupauksista.

"pienituloisilta ei leikata", no mitenkäs kävi. Noo kalja halpenee sentin pari, mutta lääkkeet kallistuu. Tästähän persut tykkää.

Saahan sitä verohelpotusta. Itse ehkä muutaman kympin nettona joka menee kohonneisiin kustannuksiin, eikä riitäkään.
Isotuloiset muutaman tonnin ja kait ne sijoitetaan kannattavasti.

Äänestä
  • Yhyyy vassaripoika älä itke täälä jatkuvasti sinä elät muuteski valtion piiikkiin

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Yhyyy vassaripoika älä itke täälä jatkuvasti sinä elät muuteski valtion piiikkiin

    Meneppäs itse töihin viemästä tilaa maailmasta.

    Äänestä

  • Ei riitä parin kolmen alennukset mihinkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Yhyyy vassaripoika älä itke täälä jatkuvasti sinä elät muuteski valtion piiikkiin

    Vieläkö persupoika itkestelee. Mene vähän ulos kävelemään. Olet saanut jo niin paljon naurua aikaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00107 kirjoitti:

    Meneppäs itse töihin viemästä tilaa maailmasta.

    Miten se menee kun pensa on kallista ja vituttaa kaikki.

    Äänestä

Ei kai vaan persut nyt syytä nyt lähi-idän tapahtumia, kun eivät saa bensan hintaa laskuun? Ensin yritettiin syyttää kaikkia aikaisempia hallituksia, mutta ei kansa oo tyhmää, että uskoisi moista kusetusta. Se ps:n Purra, joka rahakirstua hallinnoi. Koittskaas persut nyt vaan saada lupauksillenne katetta.

Äänestä
  • Varmasti syyttävät, nuo iskuthan tuli kuin lahjana persuille, ovat nyt varmasti onnellisia kun Lähi-idässäkin tapellaan.

    Äänestä

  • Ole sinä vassari poju vaiti

    Äänestä

  • Anonyymi00128 kirjoitti:

    Ole sinä vassari poju vaiti

    Onko sinua kukaan ikinä uskonut missään asiassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00128 kirjoitti:

    Ole sinä vassari poju vaiti

    Persuparalla on iso harmi. Kysy jos Riikka täti antaisi halpaa bensaa mopoosi. Sitten voisit mennä hiekkakuopalle jatkamaan ajoharjoitteluasi : )

    Äänestä

  • Aivan. Marinin aikana ei öljyn hinta oout syy. Nyt on kun ei vaan sitä euron bensaa näy

    Äänestä

  • Anonyymi00108 kirjoitti:

    Varmasti syyttävät, nuo iskuthan tuli kuin lahjana persuille, ovat nyt varmasti onnellisia kun Lähi-idässäkin tapellaan.

    Tottakai.

    Äänestä

  • Anonyymi00128 kirjoitti:

    Ole sinä vassari poju vaiti

    Älä taas. Oletko papukaija ?

    Äänestä

  • Anonyymi00192 kirjoitti:

    Persuparalla on iso harmi. Kysy jos Riikka täti antaisi halpaa bensaa mopoosi. Sitten voisit mennä hiekkakuopalle jatkamaan ajoharjoitteluasi : )

    Niinpä. Ja mukaan kaksi uutta persuhomoåoikaa jotka myös käänsivät pusakkansa oman aloitteen vastaiseksi.

    Äänestä

Ihanaa kuunnella kun vihervassarit ja kepulaiset uli uli uli uli

Äänestä
  • Niinpä, persujen lempipuuhaa on kansan kiusaaminen kaikin keinoin.

    Äänestä

  • Ihanaa kuunnella kun lähitulevaisuudessa työttömät persut ulisevat ja uikuttavat.

    Äänestä

  • Ihanaa nähdä, kun juudas-persujen kannatus tippuu joka mittauksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00115 kirjoitti:

    Niinpä, persujen lempipuuhaa on kansan kiusaaminen kaikin keinoin.

    Aivan. No mutta eihän tuosta vajakista kukaan välitä. On ulinoineen jäänyt lapsen tasolle.

    Äänestä

Mitä väliä sillä on kuinka paljon bensiini maksaa? Tankkaa sen mitä tarvitsee. Uskokaa tai älkää, mutta Riikka Purra on jo ollut tänä aamuna yhteydessä öljyntuottajiin ja toivonut että ne nostaisivat reilusti hintoja. Ihan vain siksi, että punikkinuijat oikein ruikuttaisivat surkeuttaan.

Äänestä
  • Eiköhän ne eniten bensan hinnasta valittaneet ole nämä jotka äänestivät PS:ää, mutta eivätpä taida enään äänestää.

    Äänestä

  • Anonyymi00116 kirjoitti:

    Eiköhän ne eniten bensan hinnasta valittaneet ole nämä jotka äänestivät PS:ää, mutta eivätpä taida enään äänestää.

    Minäpä äänestän ei s e ole Riikka Purran eikä PerusS laisten syy että polttoaineiden hinnat ovat mitä ovat,jospunikkidemut olis vallassa vihreiden kanssa polttoaine maksais varmastiyli 3e l sitte varmaan ei tälläkään sivulla punikkipojut enää kitisisis et sinäkään

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Minäpä äänestän ei s e ole Riikka Purran eikä PerusS laisten syy että polttoaineiden hinnat ovat mitä ovat,jospunikkidemut olis vallassa vihreiden kanssa polttoaine maksais varmastiyli 3e l sitte varmaan ei tälläkään sivulla punikkipojut enää kitisisis et sinäkään

    Persujen toimet bensan hinnassa eivät edes vielä näy, vaan vasta vuodenvaihteen jälkeen, eli eipä maksa yli kolmea euroa litralta. Vuodenvaihteen jälkeen pumppuhinta putoaa käytännössä n. yhden centin litralta, eli pirusti persuilua neljä vuotta putkeen täysin tyjän takia, mitä nyt valtion kassa kevenee n. 170 miljoonaa euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Minäpä äänestän ei s e ole Riikka Purran eikä PerusS laisten syy että polttoaineiden hinnat ovat mitä ovat,jospunikkidemut olis vallassa vihreiden kanssa polttoaine maksais varmastiyli 3e l sitte varmaan ei tälläkään sivulla punikkipojut enää kitisisis et sinäkään

    Niin... kyllä Riikka hoitaa bensan hinnan alas. Ihan varmalla tekee sen.

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Minäpä äänestän ei s e ole Riikka Purran eikä PerusS laisten syy että polttoaineiden hinnat ovat mitä ovat,jospunikkidemut olis vallassa vihreiden kanssa polttoaine maksais varmastiyli 3e l sitte varmaan ei tälläkään sivulla punikkipojut enää kitisisis et sinäkään

    Oho, mikä vale taas.

    Äänestä

  • Hehe. Se onkin sitten persuilla kotteron myynti edessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00116 kirjoitti:

    Eiköhän ne eniten bensan hinnasta valittaneet ole nämä jotka äänestivät PS:ää, mutta eivätpä taida enään äänestää.

    Ei muut valittaneetkaan.ei äänestä. Tekeillä on taas kahtia jakautuminen. Mikähän tulee nimeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Minäpä äänestän ei s e ole Riikka Purran eikä PerusS laisten syy että polttoaineiden hinnat ovat mitä ovat,jospunikkidemut olis vallassa vihreiden kanssa polttoaine maksais varmastiyli 3e l sitte varmaan ei tälläkään sivulla punikkipojut enää kitisisis et sinäkään

    Voi hullua. Voi tosihullua.

    Äänestä

  • Anonyymi00141 kirjoitti:

    Persujen toimet bensan hinnassa eivät edes vielä näy, vaan vasta vuodenvaihteen jälkeen, eli eipä maksa yli kolmea euroa litralta. Vuodenvaihteen jälkeen pumppuhinta putoaa käytännössä n. yhden centin litralta, eli pirusti persuilua neljä vuotta putkeen täysin tyjän takia, mitä nyt valtion kassa kevenee n. 170 miljoonaa euroa.

    Ja kaikki veronmaksajat maksaa alennukset, myös persut ,autottomat mummot ja papat.

    Äänestä

Kerroppas kommari montako kopeekkaa se bensa saa maksaa että se on sinulle halpaa. V.tuttaa nää vikisijät !!.

Äänestä
  • Taitaa itseäsi vituttaa ettei se persujen vaalilupaus toteutunutkaan vaikka sitä vesi kielellä odotit.

    Äänestä

  • Käy kysymässä Venäjältä. Tosin sieltäkin kommunismi kuoli Neuvostoliiton myötä. Koppeekat jäi.

    Äänestä

  • Anonyymi00195 kirjoitti:

    Taitaa itseäsi vituttaa ettei se persujen vaalilupaus toteutunutkaan vaikka sitä vesi kielellä odotit.

    Se vituttaa niitä että hyvä etteivät saa jotain kohtausta.

    Äänestä

ABC VUOSAARI BENSAN HINTA VUOSI SITTEN 2,65 EUROA. TÄNÄÄN 1,95 EUROA LITRA. MIELESTÄNI JONKIN VERRAN HALVEMPAA.

Äänestä
  • Lillukanvarsia. Nyt persut halpaa pököä kehiin. Sen olette kansalle velkaa..

    Äänestä

  • Kas kun ei vuosi sitten 17 euroa. Heh heh

    Äänestä

  • Anonyymi00123 kirjoitti:

    Lillukanvarsia. Nyt persut halpaa pököä kehiin. Sen olette kansalle velkaa..

    Älä jätkä valita sanna marinin johtaman nyyhky hallituksen tekemien velkojen takia maksetaan korkeampaa hintaa polttoaineista jne,jos sulla ei ole varaa niin kävel e poju

    Äänestä

  • Anonyymi00126 kirjoitti:

    Älä jätkä valita sanna marinin johtaman nyyhky hallituksen tekemien velkojen takia maksetaan korkeampaa hintaa polttoaineista jne,jos sulla ei ole varaa niin kävel e poju

    Orpon hallitus tekee vielä enemmän velkaa.

    Äänestä

  • Tänään tankkasin 95e 1.93e ltr

    Äänestä

  • Anonyymi00126 kirjoitti:

    Älä jätkä valita sanna marinin johtaman nyyhky hallituksen tekemien velkojen takia maksetaan korkeampaa hintaa polttoaineista jne,jos sulla ei ole varaa niin kävel e poju

    Talousasioiden "ymmärtäjä" kynäilemässä.

    Äänestä

  • Mitä sitten. Voihan joku myydä alehinnalla mutta hallituksella siihen ei ole osaa ei arpaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00126 kirjoitti:

    Älä jätkä valita sanna marinin johtaman nyyhky hallituksen tekemien velkojen takia maksetaan korkeampaa hintaa polttoaineista jne,jos sulla ei ole varaa niin kävel e poju

    Voi poju. Onko se nyt halvempaa vai kalliimpaa ? Osaatteko päättää ?hallituksen velat ei määrää öljyn ei bensan eikä ,jakelijoitten hintaa. Te persut näköjään tunti tunnilta tulette hullummaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00142 kirjoitti:

    Orpon hallitus tekee vielä enemmän velkaa.

    Niin tekee.

    Äänestä

ai kerkee sauna kohta lamin

Äänestä

Muista katsoo TV:stä Tanssii Tähtien Kanssa.

Äänestä

TV:STÄ tulee TANSSII TÄHTIEN KANSSA. Muista katsoo. Myös uusinnat.

Äänestä
  • Persu puhuu mitä sattuu. Tässä ketjussa vaaditaan bensan hinnan alennusta, jonka persut lupasivat. Tanssikisat eivät kuulu tähän.

    Äänestä

  • Anonyymi00132 kirjoitti:

    Persu puhuu mitä sattuu. Tässä ketjussa vaaditaan bensan hinnan alennusta, jonka persut lupasivat. Tanssikisat eivät kuulu tähän.

    Ketä tietää?

    Äänestä

  • Anonyymi00133 kirjoitti:

    Ketä tietää?

    Erikoisia kommentteja persuilta. Puhuvat puuta-heinää.

    Äänestä

  • tänään huutokauppa keisari aki palsanmäki,ja heli

    Äänestä

  • Anonyymi00139 kirjoitti:

    Erikoisia kommentteja persuilta. Puhuvat puuta-heinää.

    Poika olepas vaiti

    Äänestä

  • Anonyymi00179 kirjoitti:

    Poika olepas vaiti

    Voi kuinka pelottaa. Persu ihan tomerana "pojittelemassa" : )

    Äänestä

  • Anonyymi00133 kirjoitti:

    Ketä tietää?

    Mitä jumputtaa. Kuka tietää on oikea muoto.

    Äänestä

No ei tule kai sä tajuut että PERUSSUOMALAISET ON RIKKAIDEN PUOLELLA JA KALASTELIVAT VAAN ÄÄNIÄ TYHMILTÄ JA KÖYHILTÄ. PS EI TARVITSI OLLA TYHMÄ VAIKKA OLISIKIN KÖYHÄ, TYHMÄÄ ANTAA PERUSSUOMALAISEN NATSIPUOLUEEN KUSETTAA ITSEÄÄN

Äänestä
  • Poika usko noin jos tahdot olet vassarien kultavasikka hahahaa

    Äänestä

Tampereella +65 vuotta täyttäneet saavat 40 % alennusta matkakortin arvolla maksetusta kertalipusta joka päivä kello 9–14, myös viikonloppuisin. Miten on Helsingissä? HSL :n liput

Äänestä
  • venäjä pettänyt suomen kaasuputki poikki,onneksi ei persut katkaissut,

    Äänestä

Muista kattoo TANSSII TÄHTIEN KANSSA- uusinta. Ja Salkkarit.

Äänestä

..voi ristus noitten kanssa .....puolenkymmentä keskenkasvuista tekee aloitusta aloituksen perään palstalle kuin palsatalle ja vastailevat yhtälailla itselleen kuin toisilleenkin ... eikä minkään valtakunnan tolkkua kaikissa aloituksissa , vastauksista nyt puhumattakaan ...

Äänestä
  • Aivan. Mutta saahan näille nauraa.

    Äänestä

MEILLÄ KATSOTAAN MASKED SINGER SUOMI!!

Äänestä

Persut pettää ja pöhisee avuttomia.

Äänestä

Meilläkin katsotaan kaikki MASKED SINGER SUOMI-jaksot! Myös uusinnat!! Se on ihan HIRMU JÄNSKÄ!!

Äänestä
  • 21.00 huutokauppa keisari hyvä on ohjelma

    Äänestä

Onko ylivieskalaisten suosikkipersulla eli Sebulla edes autoa?

Äänestä
  • tuli halpaa 2ekun pinnassa oli että halpaa on,kohta nousee kun lähi itä räjähtää

    Äänestä

Kyllä hallitus alentaa bensan ja dieselin hintaa ensi vuoden alusta. Persut eivät ole pettäneet äänestäjiään.

Äänestä
  • Hah haa , niin varmaan.
    Ensi vuonna bensa on lähempänä 3 euroa kuin kahta ja kaikki muukin kallistuu roimasti.
    Suomi putosi puusta kun kokkare ja persu löivät tyhmät päänsä yhteen.

    Äänestä

Muistakaa katsoo TUTTU JUTTU- Show!! Uusintana!!

Äänestä

No, tuleeko? Ei vastausta. Näin persut toimi myös kyselytunnilla. Kolmesti kysyttiin, mutta ei vastausta. Dipadaapa vaan puhutaan. Populistien tyyliä.

Äänestä
  • kyllä metsolat jo uusintana pitäis näkyä,taivaan tulet alkoi uusintana hyvä juttu

    Äänestä

  • Anonyymi00171 kirjoitti:

    kyllä metsolat jo uusintana pitäis näkyä,taivaan tulet alkoi uusintana hyvä juttu

    Kyllä pottupuuro on hyvää.

    Äänestä

  • Anonyymi00174 kirjoitti:

    Kyllä pottupuuro on hyvää.

    ja ruskia kastikkeella,lisukkeena puolukkaa,

    Äänestä

  • Älä puputa pskaa jatkuvasti jankkaat tällä sivulla samasta asiasta 24vrk mee töihin

    Äänestä

  • Anonyymi00177 kirjoitti:

    Älä puputa pskaa jatkuvasti jankkaat tällä sivulla samasta asiasta 24vrk mee töihin

    Missä bensan hinnan lasku persut?

    Äänestä

Peltoknakaan Teboililla 0.87€!

Äänestä
  • tänään tulee vain uusintaa tvstä, niinkuin tännekin,pensan hintaa .

    Äänestä

  • Demareitten tankilla - 58 c litrallta. Ei pääse persulassa samaan.

    Äänestä

Muista kattoo Tanssii Tähtien Kanssa uusinta jaksot!

Äänestä
  • Paljonko noiden tähtien bensalaskut on, saavatko persuilta alennusta bensasta?

    Äänestä

  • Anonyymi00187 kirjoitti:

    Paljonko noiden tähtien bensalaskut on, saavatko persuilta alennusta bensasta?

    Mene poika hoitoon jauhat tuota samaa pskaa jatkuvasti

    Äänestä

  • Anonyymi00188 kirjoitti:

    Mene poika hoitoon jauhat tuota samaa pskaa jatkuvasti

    Ottaako persua päähän omiensa jaktuvat petokset?

    Äänestä

  • Anonyymi00188 kirjoitti:

    Mene poika hoitoon jauhat tuota samaa pskaa jatkuvasti

    Kunhan ensin neuvot sinne hoitolaan tien. Se kun on itsellesi tuttu paikka.

    Äänestä

  • Anonyymi00199 kirjoitti:

    Kunhan ensin neuvot sinne hoitolaan tien. Se kun on itsellesi tuttu paikka.

    Rauhoitu poika ensin menet Ylivieskaan psykiatrian poliklinikalle sieltä sinut ohajataa oikeaan paikkaan jossa saat hoitoa,olet itsellesi vaaraksi ja muille

    Äänestä

Launtaina tulee taas Masked Singer Suomi uusi jakso! Wau.Makeeta ! Upeeta! Ja en oo muuten poika.Nyt syyllistyit kunnianloukkaukseen,ja haastan sinut käräjille,sillä olen SukupuoliNeutraali Trans-ihminen.Häpeä,sinä tyhmä maalaisjuntti.

Äänestä
  • Haasta sinä vain käräjille ihan vapaasti katsotaan kumpi voittaa:) hahaa

    Äänestä

Persut lupasi alentaa bensan hintaa, no miten on aleneeko? Mutta niinhän lupasi aikoinaan Demarien Ministeri Harakkakin... lupaukset on lupauksia ja niitä Politiikot voi, tuntematta katumusta, rikkoa!

Äänestä

No, tuleeko?

Äänestä

NYT ON HALPAA! Kärkkäisellä 1,87 Litra. Rouva Saarikon aikaan vuosi sitten 2,65 litra. HALPAA ON,JOTEN PISTÄ TURPAVÄRKKI JO KIINNI. JA MENE TÖIHIN.

Äänestä
  • Persupoju, eihän tuo oo halpaa. Nyt on kuitit menny sekaisin sulla, kun katselet vääriä lukuja vuodentakaisesta tai vedät vasn lonkasta lukuja.
    Pydyhän totuudessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00211 kirjoitti:

    Persupoju, eihän tuo oo halpaa. Nyt on kuitit menny sekaisin sulla, kun katselet vääriä lukuja vuodentakaisesta tai vedät vasn lonkasta lukuja.
    Pydyhän totuudessa.

    uusintana Halpa pensa,tänään,

    Äänestä

  • Anonyymi00214 kirjoitti:

    uusintana Halpa pensa,tänään,

    Ei sitä uusintana saa, pitää tankata uutta kun tankki on tyhjä.

    Äänestä

Öljykauppaa käydään dollareissa. Euron kurssi on ollut pitkään heikko yhdysvaltain dollaria vastaan. Joten kun öljy kauppaa käydään saamme eurolla vähemmän öljyä. Tämä vaikuttaa hintaan oleellisesti.

Äänestä
  • Nytkö persut vasta tajusivat polttoaineen hinnoittelusta jotain, vaikka ovat siitä möykänneet neljä vuotta putkeen? Persujen kyvyt hoitaa maan asioita vaikuttavat päivä päivältä aina vain huonommilta ja huonommilta.
    Saas nähdä minkä varjolla yrittävät ratsastaa seuraavissa vaaleissa, köyhien auttaminen, duunareiden puolustaminen ja polttoaineen hinnan alennus on jo koettu käytännössä, kusetusta olivat kaikki.
    Ainoat todelliset tavoitteet persuilla taitaakin olla maahanmuuton estäminen rasistisin perustein ja eroon EU:sta, mutta pitäähän sitä ääniä jotenkin kalastella.

    Äänestä

  • Anonyymi00217 kirjoitti:

    Nytkö persut vasta tajusivat polttoaineen hinnoittelusta jotain, vaikka ovat siitä möykänneet neljä vuotta putkeen? Persujen kyvyt hoitaa maan asioita vaikuttavat päivä päivältä aina vain huonommilta ja huonommilta.
    Saas nähdä minkä varjolla yrittävät ratsastaa seuraavissa vaaleissa, köyhien auttaminen, duunareiden puolustaminen ja polttoaineen hinnan alennus on jo koettu käytännössä, kusetusta olivat kaikki.
    Ainoat todelliset tavoitteet persuilla taitaakin olla maahanmuuton estäminen rasistisin perustein ja eroon EU:sta, mutta pitäähän sitä ääniä jotenkin kalastella.

    uutta suoleen sanoi mummu kun ,ja niin edelleen

    Äänestä

  • Anonyymi00217 kirjoitti:

    Nytkö persut vasta tajusivat polttoaineen hinnoittelusta jotain, vaikka ovat siitä möykänneet neljä vuotta putkeen? Persujen kyvyt hoitaa maan asioita vaikuttavat päivä päivältä aina vain huonommilta ja huonommilta.
    Saas nähdä minkä varjolla yrittävät ratsastaa seuraavissa vaaleissa, köyhien auttaminen, duunareiden puolustaminen ja polttoaineen hinnan alennus on jo koettu käytännössä, kusetusta olivat kaikki.
    Ainoat todelliset tavoitteet persuilla taitaakin olla maahanmuuton estäminen rasistisin perustein ja eroon EU:sta, mutta pitäähän sitä ääniä jotenkin kalastella.

    En ole persu vaan kokoomuslainen. Ei tulisi ikinä mieleenkään äänestään niitä vitun idiootteja perussuomalaisia. Rasistipaskoja!

    Äänestä

  • Anonyymi00219 kirjoitti:

    En ole persu vaan kokoomuslainen. Ei tulisi ikinä mieleenkään äänestään niitä vitun idiootteja perussuomalaisia. Rasistipaskoja!

    Onhan se kokoomus parempi mitä PS, mutta samalla poliittisella linjalla menevät molemmat, kokoomus ei vain öyhötä typeriä, siis kovin paljoa, mitä nyt vasemmiston velanotosta, kuitenkin ottavat itse surutta lisää mielin määrin velkaa aina kun siltä tuntuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00217 kirjoitti:

    Nytkö persut vasta tajusivat polttoaineen hinnoittelusta jotain, vaikka ovat siitä möykänneet neljä vuotta putkeen? Persujen kyvyt hoitaa maan asioita vaikuttavat päivä päivältä aina vain huonommilta ja huonommilta.
    Saas nähdä minkä varjolla yrittävät ratsastaa seuraavissa vaaleissa, köyhien auttaminen, duunareiden puolustaminen ja polttoaineen hinnan alennus on jo koettu käytännössä, kusetusta olivat kaikki.
    Ainoat todelliset tavoitteet persuilla taitaakin olla maahanmuuton estäminen rasistisin perustein ja eroon EU:sta, mutta pitäähän sitä ääniä jotenkin kalastella.

    Persut sitä ja tätä mee poika hoitoon oikeasti sulla on pahasti pääsä vikaa

    Äänestä

  • Anonyymi00247 kirjoitti:

    Persut sitä ja tätä mee poika hoitoon oikeasti sulla on pahasti pääsä vikaa

    Noinhan persut aina lopuksi vastaavat, kun eivät saa jonkun päätä käännettyä omalle kannalleen vaikka kuinka vääntävät.

    Äänestä

MUISTAKAA KATSOO " VAIN ELÄMÄÄ" JAKSOT!! MYÖS UUSINNAT!!

Äänestä
  • just näkyy vasureiden ohjelma miten ilmastoa saastutetaan ovat muka sastuttamassa,

    Äänestä

Nyt se tulee: ELÄMÄNI BIISI!! Muista kattoo TV 1. ELÄMÄNI BIISI !! MUISTA KATSOO!!

Äänestä
  • paska ohjelma,halpaa pensaa pitää saada,ja ilmaisia matkoja niinkuin vasurit nytkin tvssä,

    Äänestä

  • Anonyymi00224 kirjoitti:

    paska ohjelma,halpaa pensaa pitää saada,ja ilmaisia matkoja niinkuin vasurit nytkin tvssä,

    Miksi persut lupasitte halpaa bensaa, jos sitä ei sitten tarttekkaan saada? Ristiriitaista puhetta. Olkaa sananne mittaisia senkin petkuttajat ja laittaa kehiin sitä halpaa polttoainetta.

    Äänestä

"ELÄMÄNI BIISI" ,THAT IS REAL LIFE!!

Äänestä

Missä bensan hinnan aleneminen oikein viipyy???????????? Perskokkareet vastuussa Purra-rouvan johdolla.

Äänestä
  • Rauhoituppas poika onko vähän viikonloppuna jäänyt reseptilääkkeiden otto vähemmälle huomiolle? jauhat tuota samaa skeidaa täällä olen sinusta huolisssani joudun tekemään sinusta poliisille olen huolissani lähimmäoisestä ilmootuksen

    Äänestä

  • Anonyymi00228 kirjoitti:

    Rauhoituppas poika onko vähän viikonloppuna jäänyt reseptilääkkeiden otto vähemmälle huomiolle? jauhat tuota samaa skeidaa täällä olen sinusta huolisssani joudun tekemään sinusta poliisille olen huolissani lähimmäoisestä ilmootuksen

    Ja sinä vastaat samalla skeidalla, eli mikä lääke unohtui, ja pitääkö ilmoittaa äiteelles?

    Äänestä

Purran työkokemus 0v okk 0pv

Äänestä
  • Ketä tietää?

    Äänestä

Muistitko katsoo "ELÄMÄNI BIISI" uusimman jakson? Oli täyttä asiaa!!

Äänestä

Nyt se tulee: TANSSII TÄHTIEN KANSSA !! NYT TV AUKI JOKA MÖKISSÄ!!

Äänestä
  • katsottiin selviytyjät,ovat tätä päivää .rilli pileissä olivat kaljaa oli viiniä,kanakin tapettiin oikeata suomalaista maalais elämää jeee

    Äänestä

  • Anonyymi00234 kirjoitti:

    katsottiin selviytyjät,ovat tätä päivää .rilli pileissä olivat kaljaa oli viiniä,kanakin tapettiin oikeata suomalaista maalais elämää jeee

    Survival meininkiä...Kovia tyyppejä..oikeita kaukopartiomiehiä.

    Äänestä

KÄRKKÄISELLÄ BENSA LITRA 1,88!!! KEPUN VASEMMISTOHALLITUKSEN AIKAAN VUOSI SITTEN 2,55 ..!! NYT ON HALPAAA!!!

Äänestä
  • näkyykö tänään Bonanza pikku joe oli nätti poika

    Äänestä

  • Höpö höpö

    Äänestä

  • Anonyymi00237 kirjoitti:

    Höpö höpö

    Hoss oli iso mies,

    Äänestä

  • Höpö höpö. Eipä ollut vuosi sitten tuo hinta. Ei kannata persu valehdella.

    Äänestä

  • Anonyymi00240 kirjoitti:

    Höpö höpö. Eipä ollut vuosi sitten tuo hinta. Ei kannata persu valehdella.

    hossilla oli valkoinen hevonen,kävikö muuten pensalla vai naftalla,

    Äänestä

Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla.

Äänestä
  • ok suomessa moni muukin elää vielä tänä päivänä sos tuella,mutta kohta loppuu

    Äänestä

  • Anonyymi00243 kirjoitti:

    ok suomessa moni muukin elää vielä tänä päivänä sos tuella,mutta kohta loppuu

    Persutko huolehtii ettei sossussa ole kohta yhtään rahaa vai?

    Äänestä

  • Anonyymi00245 kirjoitti:

    Persutko huolehtii ettei sossussa ole kohta yhtään rahaa vai?

    Sinä poika jaksat jauhaa tuota kulunutta pskaa mee hoitoon

    Äänestä

  • Anonyymi00246 kirjoitti:

    Sinä poika jaksat jauhaa tuota kulunutta pskaa mee hoitoon

    Oletko jo siellä, vai miksi jankutat?

    Äänestä

Soita mulle Sorbas

Äänestä

Petturi - persut eivät tule koskaan lunastamaan lupauksiaan. Turha kansan odottaa.

Äänestä
  • Haittamaahanmuuttoon puututaan, rahoja ei lähetä etelän maille, katujengiväkivaltaan puututaan, varorahoja ei tuhlata työstä kieltäytyjille,sotesotkua selvitellään jne......

    Äänestä

  • Anonyymi00255 kirjoitti:

    Haittamaahanmuuttoon puututaan, rahoja ei lähetä etelän maille, katujengiväkivaltaan puututaan, varorahoja ei tuhlata työstä kieltäytyjille,sotesotkua selvitellään jne......

    Mitäs se haittamaahanmuutto taas olikaan, vai tarkoititko että maahanmuuttajien heitteillejättö lopetetaan? Rahat menee edelleen ulkomaille, luonnollisia monopoleja ei olla purkamassa. Katujengien väkivaltaan on jo puututtu, ja puututaan edelleen. Mitenkäs niitä verovaroja on tähän asti tuhlattu työstä kieltäytyjille? Sote hoidetaan nähtävästi purkamalla koko systeemi, tilalle yksityinen sote, asiakas maksaa voittokatteet, kuten näissä rahastushimmeleissä on aina käytäntönä.

    Äänestä

Tuleeko?

Äänestä

Purra vaan virnuilee, kun eduskunnassa kysellään halvemman bensan perään. Bensa-asia ei enää ole persujen asialistalla.

Äänestä

Oliko persu tarkoitus laskea tällä vaalikaudella vai pitääkö odottaa tulevia hallituksia?

Äänestä
  • EIköhön demarit anna bensaa ilmaiseksi. Heillähän sitä velkarahaa riittää.

    Äänestä

  • Anonyymi00256 kirjoitti:

    EIköhön demarit anna bensaa ilmaiseksi. Heillähän sitä velkarahaa riittää.

    Velkarahaa jaellaan nyt Kokoomuksen ja Perussuomalaisten toimesta, ja sitä rahaa rittää vielä enemmän.

    Äänestä

  • Anonyymi00257 kirjoitti:

    Velkarahaa jaellaan nyt Kokoomuksen ja Perussuomalaisten toimesta, ja sitä rahaa rittää vielä enemmän.

    demarit ei anna muutako amoconin reisinkiä,televisiossa,

    Äänestä

Katos, bensaa ei kulu niin paljoa, kun viina kuskataan kotiin.

Äänestä
  • Persuille siis riittää halpa viina, eipä ole tavoitteet kovin korkealla.

    Äänestä

  • Anonyymi00260 kirjoitti:

    Persuille siis riittää halpa viina, eipä ole tavoitteet kovin korkealla.

    niinkauvan kun rahalla pensaa saapi on halpaa

    Äänestä

  • Anonyymi00262 kirjoitti:

    niinkauvan kun rahalla pensaa saapi on halpaa

    Persut ostaakin kaiken velkarahalla.

    Äänestä

Tyhjyyttään kolisevat perussuomalaisten tynnyrit.

Äänestä

mauri....mauri... En viitti edes isolla kirjaimella tuommosta nimeä kirjottaa.
.

Äänestä
  • Mee poju töihin ulisemasta

    Äänestä

Persu pettää aina.

Äänestä
  • niinkuin saarikko ja keskusta

    Äänestä

  • Anonyymi00268 kirjoitti:

    niinkuin saarikko ja keskusta

    Vielä pahemmin.

    Äänestä

Mutta missä on mauri ja kootut selitykset.

Äänestä

NYT ON HALPAA BENSAA!! KÄRKKÄISELLÄ 1,77SNT/ltr !! Jos Rouva Saarikon Punahuuli hallitus olisi jatkanut, vuoden vaihteessa tulisi voimaan se " Toveri Sipilän" jakeluvelvoite,mikä nostaisi litra hintaa jopa 60 snt/litralta. Riikka Purran hallitus pani jakeluvelvoitteen jäihin,ja nyt Bensalitra REILUSTI alle kahden Euron!! Nyt Kiireesti Tankkaamaan!! Halpaa Bensaa !!

Äänestä
  • Persut ne vain jaksavat ratsastaa bensan hinnalla, vaikka persujen vaikutus pumppuhinnassa tulee olemaan vuodenvaihteessa yksi surkea sentti litraa kohden, jakeluvelvoitettakaan ei poistettu, sitä vain siirrettiin. Vuodenvaihteen jälkeen kun tankkaat 100 litraa, säästät yhden euron, persut ovat vähästä onnellisia, riittää kun mamut häädetään pois ja bensan hintaa pudotetaan sentillä litraa kohden.

    Äänestä

Kärkkäisellä tosiaan Ylivieskan ja Suomen halvinta pensaa ja mäntytien nesteellä Ylivieskan ja Suomen kalleinta..

Äänestä
  • Kummassakin näkkyy riittävän tankkaajia,.Ei kaikki aja aina sen halvimman perässä.

    Äänestä

  • Onko Kärkkäisellä asiakaskato, kun pitää bensalla houkutella väkeä paikalle?

    Äänestä

  • Anonyymi00276 kirjoitti:

    Onko Kärkkäisellä asiakaskato, kun pitää bensalla houkutella väkeä paikalle?

    Eipä näytä olevan ko parkkipaikka päivisin lähes aina täysi.

    Äänestä

  • Anonyymi00277 kirjoitti:

    Eipä näytä olevan ko parkkipaikka päivisin lähes aina täysi.

    Sitä se halpa bensa tekee.

    Äänestä

  • Anonyymi00279 kirjoitti:

    Sitä se halpa bensa tekee.

    ei voi olla halpaa pensaa kun persut hallituksessa

    Äänestä

Niin oli. Muutaman sentin alet ei korvaa alkuunkaan satojen eurojen lisämaksuja lääkkeissä ,lääkärimaksuissa ,asumiskustannuksissa liikenteen lippujen hinnoissa ,työmatkojen kallistumisesta. Tämä on alkua. Keväällä sitten lisää. Etsikääpä persut klikki kossa Purra sanoo Näin sanasta sanaan " kokoomus haluaa leikata köyhiltä ,meille se ei käy "

Äänestä
  • siinä joku vasuri kommari tai sossun elätti valittaa mene töihin,

    Äänestä

  • Anonyymi00294 kirjoitti:

    siinä joku vasuri kommari tai sossun elätti valittaa mene töihin,

    Mene persu tankille.

    Äänestä

Rauhoituppas pelle sielä halpaa polttoainetta tulee kun sinäki menet töihin etkä täälä valita

Äänestä

Kyllä täällä pk-seudulla on alkuviikosta 95 1,80 korvilla halvenpaa kuin viherpunaisten aikana ? Nyt on vielä maailman hinnat nousussa. Se että maalaisliiton bensaasemat rokottaa ylihintaa, ei ole hallituksen vika, ne sentään yrittää tehdä jotain. Näillä vasemmisto tytöillä oli eri mielipiteet.

Äänestä

Nyt KommunistiKepuja ottaa oikeesti päähän ,kun BENSA ON OIKEESTI HALPAA!!

Äänestä
  • Halpaa? Kallistahan tuo näkyy oleva, se oli kallista jo silloin kun ylitti 1,5€:n rajan litralta.

    Äänestä

Vihervasurit pensa on nyt halpaa. Potuttaako älykääpiöitä? Vasurit voi keskittyä Pisa tulosten arviointiin---koulutus sekaisin vasurien tollouden johdosta ja köyhät ei kouluttaudu parempiin ammatteihin. Vasurit petti köyhät huutamalla työvoimapulaa...missä on ne SDP:N työpaikat köyhille nyt?

Äänestä
  • Persuilla ei ole mitään tekemistä tämän päivän bensan hinnan kanssa, persujen ale astuu voimaan vasta vuodenvaihteessa, hinta halpenee hulppeat 1 sentti litraa kohden.

    Äänestä

Ihanaa, no sitä. Säilynee kevääseen lähdevesikanisterissa kun autoakaan ei enää ole.

Äänestä

Jo sannan sopimia korotuksia on jäänyt tekemättä 0.60 € L . Joten aloituksen tekijä voi lakkoilla huoletta .

Äänestä
  • Marinin hallituksen sopimat korotukset siirrettiin jo edellisen hallituksen toimesta, samoin teki Orpon hallitus, eli korotukset eivät jää tekemättä, ne tulevat voimaan vain myöhemmin.

    Äänestä

HALPAA BENSIINIÄ
SEKIN ON JO HYVÄ, ETTEI BENSIININ HINTA NOUSISI.
SANNA MARIN LAITTOI POLITIIKALLAAN KAIKKI HINNAT KYMMENIEN, JOPA SATOJEN PROSENTTIEN NOUSUUN, JOKA JATKUU, EIKÄ SITÄ VOIDA PYSÄYTTÄÄ MILLÄÄN.
MARINI VELKA JA VELAT KASVAVAT KORKOMENOJA MILJARDEJA VUODESSA.
VALTION VELKA PAISUU, KUIN PULLATAIKINA.

Äänestä
  • Äläpä valehtele, nyt on persujen aika ottaa vastuu tekemisistään, eikä piilotella Marinin selän takana ulisemassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00401 kirjoitti:

    Äläpä valehtele, nyt on persujen aika ottaa vastuu tekemisistään, eikä piilotella Marinin selän takana ulisemassa.

    KUN TARpeeksi saadaan aivopestyjä sähköauton omistajia,niin pensan hinta tippuu roimasti,koska eienään ne saastuta sitten niin paljon,kun aletaan tutkiin kuin paljon sähköauto tuo kustannuksia oikeasti,

    Äänestä

Olematta orpo tai purra niin oli jo mittarissa alle 2 €/l.. laskenut n. 10 %

Äänestä
  • Onhan tuota kauppiailla varaa pudottaa välillä hintaa, kun ovat keinotekoisesti kupanneet asiakkaitaan nostamalla joka keskiviikkoaamuna hinnat tappiin.

    Äänestä

Rouva Saarikon PunaKaarti hallituksen hinnankorotukset vuodenvaihteessa olisivat NOSTANEET BENSANLITRA HINNAN 3 EUROO. ROUVA SAARIKON PUNAKAARTI hallituksen suunnittelemat HINNANKOROTUKSET ON NYT PERUTTU!! Ottaako Sosialistia nyt "Pattiin"?

Äänestä
  • Ei ole peruttu vaan siirretty, eli ei onnistunut persut siinäkään.

    Äänestä

Marinin ja ohisalon mainingit ois nostaneet bensan 5 €/l ja rahat jaettu ulkomaille ja metät jätetty "luonnollistumaan".. siellä ois jouduttu ryteiköissä konttaamaan kun ei olisi vara millään liikkua.. mietippä sitä..

Äänestä
  • No nytkö se on jo 5€/l, muutama tunti sitten se oli vielä 3€/l, miten se noin pomppasi? Bensa-persut ovat kyllä naurettavia, bensa-Mauri se kaikista noloin.

    Äänestä

  • Anonyymi00407 kirjoitti:

    No nytkö se on jo 5€/l, muutama tunti sitten se oli vielä 3€/l, miten se noin pomppasi? Bensa-persut ovat kyllä naurettavia, bensa-Mauri se kaikista noloin.

    pensa on niinkauvan halpaa kun autolla rällätään turhaan,

    Äänestä

  • Anonyymi00408 kirjoitti:

    pensa on niinkauvan halpaa kun autolla rällätään turhaan,

    Ja siitä syystäkö töissä käyvien tulee maksaa? Persut koittavat piiloutua jo rällääjien selän taakse.

    Äänestä

vaan onse halapaa juntipuijissa..

Äänestä

No ohan se 60 c halvempaa mitä pahimmillaan oli viherpunikki hallituksen aikaan.

Äänestä

Mene nyt ÄÄLIÖ tankkaamaan. Se on nyt HALPAA.

Äänestä

Aloittajan matematiikka ei ilmeisesti ole hääppöinen😁

Äänestä

Joo on jo 1.749 Kärkkäisellä.

Äänestä
  • KALLISTA kommarin mielestä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voisitteko jo kertoa ?! Ja ei mitään kiemurtelua ja selittelyä kiitos.. Niin ja miksi petitte suomen köyhät ? Sanoitte että köyhiltä ei voi eikä saa leikata , meille se ei käy. ( purra sanoi ) Petitte bensa asiassa, ja petitte suomen köyhät ja vähävaraiset.. Yrittäkää edes korjata huonot ja surkeat päätöksenne. Ja tuo köyhien pettäminen on kyl . .Kamala ja katala teko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu