Jos haluaa antaa lapselleen ennakkoperintönä tai lahjana esim. metsäkiinteistön, voi siinä yhteydessä sulkea pois lapsen aviopuolison oikeuden ko. omaisuuteen. Mutta miten sitten, jos tehdään kauppa lapsen kanssa, silloinhan tälläistä ei voine tehdä ?
Miten viime mainitussa tapauksessa aviopuolison oikeuden voi sitten poistaa ?
Aviopuolison sulkeminen pois perinnöstä/lahjasta
8
544
Vastaukset
- Anonyymi
Avioehdolla.
Lahjakirjassa tai lahjanluonteissa kauppakirjassa voidaan niin ikään määrätä, että lahjansaajan aviopuolisolla tai tulevilla aviopuolisoilla ei ole avio-oikeutta lahjoitettuun omaisuuteen.
- Anonyymi
Lahjanluonteisessa kaupassa tuo tietenkin koskeen vain sitä osuutta, mikä on lahjaa.
- Anonyymi
Tarkoittaako lahjaluonteinen kauppakirja siis , että myy metsän laselleen. Ei kai siinä voi sulkea aviopuolisoa pois, niinkuin lahjakirjassa.?
Lahjanluonteisesta kaupasta on kyse silloin, kun omaisuuden kauppahinta on vähemmän kuin omaisuuden käypä arvo eli omaisuus myydään alhaisemmalla hinnalla kuin sen käypä arvo on.
Jos ostat omaisuutta ja maksamasi kauppahinta on enintään 75 % (3/4) omaisuuden käyvästä arvosta, kyseessä on lahjanluonteinen kauppa ja voit joutua maksamaan lahjaveroa. Lahjanluonteisessa kaupassa lahjan arvo on omaisuuden käyvän arvon ja siitä maksetun kauppahinnan välinen erotus.
Toisinsanoen lahjaluontoinen kauppakirja johonka ehto että aviopuolisolla ei ole avio-oikeutta lahjana saatuun omaisuuteen.Tilannetta voidaan havainnollistaa seuraavalla esimerkillä: A:n vanhemmat haluavat myydä hänelle perinteisesti suvussa kulkeneen elinkeino-omaisuuden. Kaupan kohteen käyväksi arvoksi on arvioitu 150 000 euroa. A:n vanhemmat myyvät hänelle omaisuuden hintaan 100 00 euroa ja liittävät kauppakirjaan ehdon, jolla A:n puolison B:n avio-oikeus kaupan kohteeseen suljetaan pois. Ehto on pätevä vain lahjanluonteisen 50 000 euron hinnanalennuksen osalta. Tältä osin A:n vanhemmat voivat sulkea B:n avio-oikeuden pois. B:n avio-oikeutta A:n kaupassa ostamaan omaisuuteen ei kuitenkaan voida täysin poissulkea. Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla omaisuutta avio-oikeuden ulkopuolelle myös tämän lahjanluonteisen 50 000 euron osalta.
- Anonyymi
"Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla omaisuutta avio-oikeuden ulkopuolelle myös tämän lahjanluonteisen 50 000 euron osalta."
Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla avio-oikeuden ulkopuolelle koko kiinteistön siitä riippumatta, mikä sen arvo on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774452Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112393- 1711570
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431476- 1221336
- 1151247
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721179Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81156- 661105
- 35956