Aviopuolison sulkeminen pois perinnöstä/lahjasta

Anonyymi-ap

Jos haluaa antaa lapselleen ennakkoperintönä tai lahjana esim. metsäkiinteistön, voi siinä yhteydessä sulkea pois lapsen aviopuolison oikeuden ko. omaisuuteen. Mutta miten sitten, jos tehdään kauppa lapsen kanssa, silloinhan tälläistä ei voine tehdä ?
Miten viime mainitussa tapauksessa aviopuolison oikeuden voi sitten poistaa ?

8

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avioehdolla.

    • Lahjakirjassa tai lahjanluonteissa kauppakirjassa voidaan niin ikään määrätä, että lahjansaajan aviopuolisolla tai tulevilla aviopuolisoilla ei ole avio-oikeutta lahjoitettuun omaisuuteen.

      • Anonyymi

        Lahjanluonteisessa kaupassa tuo tietenkin koskeen vain sitä osuutta, mikä on lahjaa.


    • Anonyymi

      Tarkoittaako lahjaluonteinen kauppakirja siis , että myy metsän laselleen. Ei kai siinä voi sulkea aviopuolisoa pois, niinkuin lahjakirjassa.?

    • Lahjanluonteisesta kaupasta on kyse silloin, kun omaisuuden kauppahinta on vähemmän kuin omaisuuden käypä arvo eli omaisuus myydään alhaisemmalla hinnalla kuin sen käypä arvo on.

      Jos ostat omaisuutta ja maksamasi kauppahinta on enintään 75 % (3/4) omaisuuden käyvästä arvosta, kyseessä on lahjanluonteinen kauppa ja voit joutua maksamaan lahjaveroa. Lahjanluonteisessa kaupassa lahjan arvo on omaisuuden käyvän arvon ja siitä maksetun kauppahinnan välinen erotus.

      Toisinsanoen lahjaluontoinen kauppakirja johonka ehto että aviopuolisolla ei ole avio-oikeutta lahjana saatuun omaisuuteen.

      • Suosittelen että konsultoit vartin verran lakimiestä asian tiimoilta.


    • Tilannetta voidaan havainnollistaa seuraavalla esimerkillä: A:n vanhemmat haluavat myydä hänelle perinteisesti suvussa kulkeneen elinkeino-omaisuuden. Kaupan kohteen käyväksi arvoksi on arvioitu 150 000 euroa. A:n vanhemmat myyvät hänelle omaisuuden hintaan 100 00 euroa ja liittävät kauppakirjaan ehdon, jolla A:n puolison B:n avio-oikeus kaupan kohteeseen suljetaan pois. Ehto on pätevä vain lahjanluonteisen 50 000 euron hinnanalennuksen osalta. Tältä osin A:n vanhemmat voivat sulkea B:n avio-oikeuden pois. B:n avio-oikeutta A:n kaupassa ostamaan omaisuuteen ei kuitenkaan voida täysin poissulkea. Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla omaisuutta avio-oikeuden ulkopuolelle myös tämän lahjanluonteisen 50 000 euron osalta.

      • Anonyymi

        "Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla omaisuutta avio-oikeuden ulkopuolelle myös tämän lahjanluonteisen 50 000 euron osalta."

        Keskinäisessä suhteessaan puolisot voivat rajata avioehdolla avio-oikeuden ulkopuolelle koko kiinteistön siitä riippumatta, mikä sen arvo on.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      112
      5160
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      129
      2806
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2517
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2255
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      442
      2223
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      178
      1677
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      116
      1359
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1182
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      996
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      82
      940
    Aihe