Osuus kuolinpesässä.

Anonyymi-ap

Olen perimässä osuutta kuolinpesässä. Pesä on riitainen ja aikaansaamaton. Omaisuutta on kiinteistö ja maata. Tuottoa ei ollenkaan. Vain kuluja. Miten tuossa tilanteessa kannattaisi toimia? Haluan vain osuuteni ja unohtaa koko asian ja siirtyä elämässä eteenpäin.

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jakakaa pesä joko sovussa tai sitten haet pesänjakajaa käräjiltä.
      Jakajan palkkio meneekin sitten pesän varoista.

      Suosittelen sopujakoa,tulee halvemmaks.

      • Anonyymi

        Luultavasti sopua ei löydy. Tai paremminkin summia jolla päätöksiä syntyisi. Tai päätöksiä ylipäätään. En aio osallistua pesän ylläpitokustannusten hoitoon. Tarkoittaako se sitten pesänjakajan hankkimista?
        Eli mitä se taas käytännössä tarkoittaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luultavasti sopua ei löydy. Tai paremminkin summia jolla päätöksiä syntyisi. Tai päätöksiä ylipäätään. En aio osallistua pesän ylläpitokustannusten hoitoon. Tarkoittaako se sitten pesänjakajan hankkimista?
        Eli mitä se taas käytännössä tarkoittaa?

        Käytännössä ellet osallistu kuolinpesän välttämättömien kulujen maksamiseen osuuttasi vastaavasti,ne voidan vähentää perintöosuudestasi jakovaiheessa. Siis ei niin että tehdään muitten päätösellä ja kaikki maksaa,vaan kuolinpesässä tehdään vain yksimielisellä päätöksellä.
        Mutta esim jos sähköt halutaan pitää,ja ettei kiinteistöveroja korkojen kanssa makseta,ym normaalit kuluthan kuuluvat osakkaiden yhdessä maksettaviksi.
        Kuolinpesän osuushan ei ole tuossa rahaa,vaan kiinteää omaisuutta. Jaettavana on siis sitä. Jos joku muu osakkaista ostaa osuutesi,pääset pesästä helpolla.
        Pesänjakajaa haetaan käräjäoikeudelta. Pesänjakajaa hakenut osakas vastaa niistä jakajan palkkioista jotka ylittävät kuolinpesän arvon,eli jos pesä on pienempi,kannattaako ottaavriski vai keskustella sopujaosta?


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        💋 ­N­­y­m­f­o­­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18044299c

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5131
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2792
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2629
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2418
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1660
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1560
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1314
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1177
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      9
      1154
    Aihe