Meillä olis tarkotus maalata kusen väriset lakatut kuusipanelikatot. 30 vuotta sitten tehty.Pitääkö pestä ja mitä maalia suosittelette?Valkoseks olis tarkotus vetää.
Panelikaton maslaus
4
323
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki sisälateksit käy. Yleensä kattoihin laitetaan himmeää kattomaalia.
- Anonyymi
Kannattaa pestä, vuosikymmenten saatossa kattoon kertyy melkoisesti likaa. Huomaat varmasti, kun aloitat pesun.
Maalaa vasta talvipakkasilla, jolloin ilman kosteus on mahdollisimman pieni, niin onnistu kerralla (tai siis kahdella perättäisellä maalauskerralla)
Jos maalaat nyt, niin ilman kuivuessa paneelit kutistuvat ja maalaamaton rako tulee näkyviin paneeleiden saumoissa.- Anonyymi
Meillä panelikattoon oli pinttynyt tupakan tervaa,
Heti JYTY pesuainetta 2 rkl 5l vettä teki ihmeitä. Lattiasienellä pyyhkien tuli puhdasta.
- Anonyymi
Maslaus on hankala tehdä. Suosittelen koslausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028192Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885636Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592475Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81445Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa511285