Koska olet viimeksi tarkistanut, onko tietojasi kuten salasanasi vaarantunut esimerkiksi tietovuodossa? Siihen ei mene paljoa aikaa. Tietoturvayhtiö F-Securen kyberuhkatiedustelupäällikkö Laura Kankaala kertoo, miten sinun kannattaa toimia. IS Digitoday täydensi ohjeita paikoin.
- Tarkista säännöllisesti, ovatko tietosi vaarantuneet käyttämällä ilmaisia verkkotyökaluja, kuten F-Securen ID Theft Checker tai maailmalla tunnettu ja hyvämaineinen Have I Been Pwned.
https://www.f-secure.com/fi/identity-theft-checker
https://haveibeenpwned.com/
- F-Secure lupaa tarkistuksen kestävän alle 5 minuuttia. Työkalu ei kerää tai tallenna tarkastettuja sähköposteja. Myös australialaisen tietoturva-asiantuntija Troy Huntin Have I Been Pwned on turvallinen ja nopea. Sinne syötetään sähköpostiosoite, mutta myös haku salasanan perusteella onnistuu.
- Mikäli palvelut ilmoittavat tietojasi vuotaneen, vaihda salasana kaikkiin lueteltuihin verkkopalveluihin. Käytä hyvää salasanahallintaohjelmaa vahvojen henkilökohtaisten salasanojen luomiseen ja suosi kaksivaiheista tunnistautumista aina kun mahdollista.
- Ota yhteyttä vuotoraportissa ilmeneviin yrityksiin ja palveluihin, etenkin jos kyseessä ovat luotto- tai pankkikorttitiedot.
Näin tarkistat, ovatko tietosi vuotaneet nettiin
6
335
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle on tullut operaattorilta ilmoitus tästä ja olen testannut. Tuli ilmoitus että ei ole vuotaneet.
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180450706
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Poika tarkisti päivitti koneeni jokunen aika jo sitten.En ole some instagram.en F.B. En omakanta,en maisa. Pankki tunuksista luovuin jo 13 vuotta sitten.Sujuvasti nopeasti S-pankki maksaa perusmaksuni suoravelotuksena .En tilaa netti mitään.Eläkeläisenä on aikaa tehdä ostoksia Pääkaupuni seutu livenä.Metro vie sujuvasti nopeasti eri kauppakeskukset.Aina Espooseen asti.Tarkaan luen ihan kaikki mainolehdet paperiset. Jos tarve nistä ja edulisia menen ostksille. Halitsen rahan käytön ahaa ostoja ei tule.Pakko halita kun asuu yksin vuokralla tuloina vain oma työeläke.Ei apuna leskeneläke,tai miehen rahoja.Ei eds perintörahoja.Naisen työ eläke samasta työstä on pienempi aina ollut kuin palkkakin aika ollut.Kun nainen.Oneksi se tai on tuleville sukupoliville jo muttunut?
- Anonyymi
Voivat ne tiedot esim. jonkun tietomurron takia kuitenkin valua nettiin. Näinhän kävi Vastaamon tietomurrossa. Murtautuja poimi yrityksen asiakastiedot. Asiakkaan tekemiset eivät siis vaikuttaneet asiaan, vaan asiakkuus yrityksen kanssa, jonka tietoihin päästiin käsiksi, vaikutti.
- Anonyymi
Turhaa tarkistella, kyllä asia ilmenee jos aihetta on.
- Anonyymi
joo nämä siilasmaan jutut ovat tietty markkinointia
puhelinnumeroaan ei kannata tunkea joka putkeen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.6734529Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o202205- 1021376
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos181231- 711168
Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!
Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia123999Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel66998Jos saan sinut elämääni
niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo75925Kun Zele jenkeissä kävi
Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi255884- 65876