Auto/skootteri

Kreikka/Hania. En ole koskaan ollut siellä suunnalla. Mitä maksaa auton tai skootterin vuokraus? On kuulemma edullisempaa varata matkatoimiston kautta. Vihjeitä/osoitteita paikallisten pitämistä ravintoloista, laitamilla (ovat varmaan edullisempia). Muitakin vinkkejä on kiva kuulla.
1289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Taisi vuosi sitten olla reilu 100 euroa viikkovuokra skootterista (125 kuutiota). Kaksi vuotta sitten Daewoo Matiz, pikkuauto ilmastoinnilla) oli muistaakseni n. 70 euroa / kolme päivää. Kummatkin keväällä toukokuussa, ennen turistirynnistystä. Vertailun vuoksi nyt toukokuussa Rodoksella 80cc skootteri 6:ksi päiväksi maksoi 80 euroa täysvakuutuksineen (joka muuten oli noin 3.5 euroa/vrk).

Matkatoimisto tarjoaa varsin kalliita vaihtoehtoja, siis Herzin ja Avisin tapaisia. Siihen lankaan ei mielestäni kannata mennä, sillä paikalliset firmat vuokraavat huomattavasti edullisemmin ja tarjoavat parempia diiilejä, jos auton tai skootterin vuokraa päivää pitemmäksi ajaksi. Pääasia katsoa, että saa täysvakuutuksen ja että omavastuu poistuu tai on pieni vahinkotapauksessa.

Ravintoloita Hanian seudulla riittää, eikä yleensä tule pettymyksiä. Jos paikalliset syövät tavernassa, on paikka luultavasti oikein kelvollinen. Sellainen paikka ei ole satamassa eikä varustettu sisäänheittäjillä eikä luottokorttikaan kelpaa! Ja syömäänhän mennään vasta tuossa 22 jälkeen, muuuten ei niitä paikallisia asukkaita pääse tavernoissa näkemään.

Valitettavasti muuten sellaisia Kreikka-oppaiden kuvailemia aitoja tavernoja ei taida enää paljon Haniassa tai turistikohteissa olla vaan pitää mennä kyliin kauemmaksi rannikosta. Mutta kuten sanoin, kreikkalainen ruoka kyllä pääsääntöisesti on hyvää, vaikka joutuisi maksamaan siitä turistilisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ELAM kirjoitti:

Kreikka/Hania. En ole koskaan ollut siellä suunnalla. Mitä maksaa auton tai skootterin vuokraus? On kuulemma edullisempaa varata matkatoimiston kautta. Vihjeitä/osoitteita paikallisten pitämistä ravintoloista, laitamilla (ovat varmaan edullisempia). Muitakin vinkkejä on kiva kuulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu