Mitä saa rakentaa kiinteistölle, jolla ei ole rakennuspaikkaa?

Anonyymi-ap

Mitä saa rakentaa ranta-alueeseen ja maa- ja metsätalousalueeseen kuuluvalle kiinteistölle, jolla ei ole asemakaavan, rakennuskaavan, eikä minkään muunkaan kaavan mukaista rakennuspaikkaa? Eli mitä alueelle saa tehdä sellaista, mikä ei ole rakennus? Koirankopin tai leikkimökin alle 5 m2? Tai laavun, kodan, kammin, kömmelin, linnunpöntön? saako alla 5m2 asuntovaunun pysäköidä sinne?

ja kiinteistöhän on kooltaan alle 1000 m2, joten rakennuspaikkaahan sinne ei saa mitenkään.

7

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään mikä ei ole rakennus! Eli kaikkea muuta hauskaa. Voit käyttää varastoalueena ja kerätä kaikkea roinaa täyteen. Kuten metalliromua, autoja, koneita, traktoreita ym. Voit myös kestosäilyttää asuntovaunua, tai talovaunua tms. ja käyttää piilopirttinä, panokämppänä tms. kunhan vaunu pysyy siirrettävänä eikä sille ilmesty infrastruktuuria. Voit myös tuoda merikontteja ja käyttää irtotavaran säilytyspaikkana. Tai mitä vaan vain mielikuvitus on rajana!

      • Anonyymi

        Eli nyt herää kysymys siitä mikä sitten on rakennus. Jos laittaa 5m2 leikkimökin alle jeesuksenvanhat puusukset, niin onko se sitten reki?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli nyt herää kysymys siitä mikä sitten on rakennus. Jos laittaa 5m2 leikkimökin alle jeesuksenvanhat puusukset, niin onko se sitten reki?

        Ei ainakaan rakennus


    • Anonyymi

      Mikä on sellainen aloitus missä ei ole oikeaa asiaa kuten tässä tapauksessa ?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Odottaako tämäkin aloittaja rakennuslupaa täältä Suomi24:ltä vai oliko tällä aloituksella muukin pointti ?

    • Anonyymi

      Luulen, että rakennusvirastossa on paljon asiantuntemusta vastaamaan kaikkiin näihin kysymyksiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      20
      1574
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      868
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    Aihe