vaivaa koirista?

minä

äitini ei halua meille koiraa koska siitä on liikaa vaivaa.. onko koirista oikeasti paljon vaivaa? minusta ei ole. Tietenkin pitää mennä lenkille sen kanssa ja leikkiä, mutta se on ihan mukavaa.

4

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuinka vanha olet? Minä olen 12 vuotias tyttö.

      Riippuu mikä lasketaan vaivaksi. Pentuna niillä ainakin pitää olla koko ajan seuraa kunnes yksin oppivat olemaan. Pennut ulvovat ensimmäiset yöt ja niitten vierellä pitää olla. Heti aamulla kun se herää (myös viikonloppuisin) se pitää viedä ulos tai paperille. Heti siis. ja ruuan jälkeen. Yöllä se sitten herää luultavasti. On niistä silleen aika paljonkin vaivaa, mutta jos sille aikaa olet valmis antamaan.. niin.. tosin tarvitset silti apua äidiltäsi/isältäsi taloudellisissa ja muissa menoissa.. sillä aikaa kun olet koulussa sillä pitää myös olla (pentuna) seuraa.. Meillä on koiranpentu, ja olen varma, että se oli hyvä valinta.

      P.S Voit myös sanoa äidillesi, että on tieteellisesti todistettu koiran edistävän psyykkistä hyvinvointia.

    • Koirakko

      haluat lähteä kavereiden kanssa ulos, et pääsekään, kun on lenkitettävä koira. Ja lenkitys on suoritettava 3 - 4 kertaa vuorokaudessa seuraavat 12 - 14 vuotta. Siitä ei voi luistaa vaikka olisi mitä. Ei auta 39 asteen kuume ja räkätauti ja kamala ilma, mentävä on. Kesällä haluat uimarannalle. Ei käy. Koiria ei voi viedä sinne.
      Ruokaa on oltava, vettä aina tarjolla, rokotukset yms. hoidettava. Juoksuinen narttu on vahdittava, ettei se lähde ja karkaa "miehiin". Turkki hoidettava, kynnet leikattava...
      Vastuu on se isoin asia, mikä siinä painaa. Koira ei voi valita isäntiään ja emäntiään, ne on annettuja sille.
      Ja viimeiseksi mutta ei vähimpänä: koira on koulutettava.

    • Marion.T

      koira vaatii niin paljon muutakin kuin vain leikkimistä ja lenkkeilyä.
      Oma tyttäreni halusi koiran 10 vuotiaana, ja koska meillä aina on ollut koiria, niin annoin hänelle periksi ja sovimme että hän myös koiran hoitaa.

      Kun pentu tuli taloon, aina siihen asti kun tyttö 19 vuotiaana muutti pois kotoa, ja koira jäi meille, tyttäreni hoiti - ulkoilutti - ruokki - harjasi- ja harrasti koiran kanssa kaiken vapaa-aikansa. Koiraa en kuitenkaan hänelle antanut kerrostaloon yksin olemaan, koska tytär opiskeli ja samalla kävi työssä, niin katsoin että koira joutuisi olemaan liikaa yksin, siksi se sai jäädä meille asumaan lopuksi ikäänsä. Koira eli 14 vuotiaaksi ja oli hyvin koulutettu ja upea ystävä. Rotu oli Dalmatialainen.

      Joten on myös niitä nuoria jotka pystyvät tähän vaativaan työhön. Tytär kouluttaa nyt pelastuskoiria ja olen minäkin siinä hommassa mukana ollut - mielenkiintoinen juttu.

      Mutta ellet ole aivan varma viitsitkö lähteä joka päivä sateella ja myrskyllä lenkille, kouluttaa koirasi kunnolla, harjata, leikata kynsiä, leikkiä, siivota tukuittain koirankarvoja, nousta keskellä yötä ulkoiluttamaan koiraa joka on syönyt jotakin sopimatonta ja on ruikulla, ja sitten siivota kakkaläjiiä ja niitä kivoja heinäpalleroita joita se oksentaa, kun syö heinää ulkona niin harkitse tarkkaan haluatko todella koiran.

      Jos olet sen valmis tekemään niin olet koirasi ansainnut, ja koira on uskollinen ja hyvä toveri -seuraavat 10-15 vuotta, jonka jälkeen sinun on myös huolehdittava koirasi lopetuksesta, kun se sairastuu tai tulee niin raihnaiseksi ettei ole enää järkeä pitkittää sen kärsimyksiä. Myös se kuuluu tehtävääsi koiran omistajana.
      Onnea kuitenkin jos päädyt koiran ottamaan :))
      Koira opettaa myös paljon omistajalleen.

    • RealismiKannattaa

      Vanha ketju, mutta voin kertoa koirasta olevan vaivaa..miettikää muutaman kerran te lapset. Aikuiset käyvät töissä..maksavat laskut, tekevät ruuat ja hoitavat perheen lainat. Siinä on ihan tarpeeksi tehtävää ja kulua aikuiselle. Teidän lasten ei tarvitse vielä näitä asioita miettiä. Koira on kaikkiea muutakin kuin ihana..ruuat, ne haisevat, haukkuvat ja karvaa lähtee. Aikuinen on vastuussa jos koira joutuu eläinlääkäriin. Saattaa helposti olla 500 euron tikki. Lapset eivät tätä ymmärrä koska eivät pyöritä perheen taloutta ja herää töihin aamulla. Vaikka koirat ovat minustakin ihania.. niin en ota sellaista koska yllämainitut seikat painavat tarpeeksi..eli aiheuttavat tarpeeksi ongelmia arkeen eivätkä vain "hyviä asioita", mitä te muksut toitotatte tietämättänne totuutta. Äkkiä 12 vuotias on baareissa ravaava 18-vuotias aikuinen ja perheen lemmikit eivät eivät enää kiinnostakkaan..ne jäävät vanhempien hoteille. Kiitos kakaroiden mankumisen jos vanhemmat eivät ole tarpeeksi tiukkoja ja realistisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      33
      5231
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      144
      2455
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      145
      2153
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1957
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1820
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1327
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      176
      1144
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      985
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      314
      894
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      830
    Aihe