On se vaan hyvä olla raitis mies

Anonyymi-ap

Kokemusta on alkoholista eikä se ole tuonut kenellekkään mitään hyvää. Kukaan ei tarvitse alkoholia. Raittius on niin paljon parempaa

14

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se on!

    • Anonyymi

      Ryyppääminen on hyvä harrastus.
      Naisia saa, koska naiset mieluummin rietastelevat viinaan menevän letkeä letkuisen elostelijan kanssa kuin raittiin Tampion, joka kosii joka välissä eikä edes osaa nuolla pimppiä ja perseeseen panna.

    • Anonyymi

      Totta turiset. Raittius tuo myös yllättäviä juttuja. Esim löysin itseni paikallisen marttojen kevätkokouksesta.
      En ollut ainoa MIES.

      -Kylmis

    • Anonyymi

      Useimmiten löydän itseni lääketiedettä opiskelevien nuorten naisten sängystä toki myös huorista.
      Onneksi ei ole
      tarvinnut turvautua Marttoihin. Otan osaa.
      Ymmärrän, että haimatulehduksen jälkeen elämä on eletty. Jäljelle on jäänyt mummojen kanssa kahvin ryystäminen ja virsien joikaaminen. Kylmiksen elämä on ollut yhtä kurimusta ja melankoliaa. Viimeiset kuukaudet ja vuodet laulanut virsiä helluntalaisten
      kokouksessa. Eutanasian tulisi olla jokaisen oma valinta.

      • Anonyymi

        Juu Kylmis pitää nykyään todella matalaa profiilia ja käy mummojen kanssa bingossa ja silleen. Sitä se teettää, kun pitkään jatkunut järjetön alkoholinkäyttö lopulta tuhoaa sisäelimet.

        -Luovu ajoissa Ry


    • Anonyymi

      Jep. Aloittaja on oikeassa. Kokemusta on, 39 vuotta enemmän tai vähemmän kännissä, joskus jopa viikkokausia. Vuonna 2010 olin ympäri taas päissään ja tappamassa läheistä ihmistä, kun muut tulivat väliin - onneksi tulivat. Olisin ollut linnassa ihan varmasti.
      Eihän se juominen siihen loppunut. Seuraava tapahtuma oli ihan muutaman viikon päästä, kun aloin lyödä yhtä saunavieraistani.
      Sitten se kyllä loppui. Samalla loppui avioliitto, koska vaimo halusi jatkaa juhlimisia, eikä halunnut jatkaa raitistuneen miehen kanssa. Minulle se sopi oikein hyvin. Hänellä on aika heikko itsetunto, kuten alkoholisteilla aina on, ja alkoholi maistuu. Ei ollut harvinaista, että hän humalassa kehui mieskokemuksillaan. Juopuneena hän alkoi usein muutenkin tahallaan ärsyttää minua ja sai minut hermostumaan.

      Nyt siitä on n. 12 vuotta. Vain se, joka on juonut järkensä ja saanut sen takaisin kun on lopettanut juomisen, voi tietää kuinka hyvää voi olla alkoholiton elämä.

    • Siinä n 25 vuotta meni alkoholia runsaasti. Lähinnä keskikaljaa kittasin, työni hoidin mutta kunnossa ei ollut aina kehumista. Alkoholin käytön lopettamisen jälkeen maistuu ruokakin enemmässä määrin ja elämä tuntuu paljon paremmalta. Kohta vuosi mennyt ilman tippaakaan.

    • Anonyymi

      Lause”jokainen joka on juonut järkensä ja saanut sen takaisin”
      Aivot kieltämättä pystyvät muodostamaan uusia säikeitä tiedon kululle alkon tuhottua entisiä,
      mutta useimmiten nämä uudet säikeet toimivat kuin skitsofreenikolla. Alkon aiheuttama aivovamma ei sellaisenaan palaudu. Voidaan hyvin kysyä mihin ryypiskelevä Jeppe hävisi raittiin Jepen ollessa erilainen ja muistinsa vajavainen.Vastaus Jeppe kuoli.
      Raitistuneen kannattaa ensin tehdä selväksi, että hönestä ei ole työelämään vaan ainoastaan esim.puhtaanapitolaitoksen siivoojaksi.
      Eutanasia olisi kaikille paras hoitomuoto liittyen juoppojen ihmepelastumisiin.

      • Anonyymi

        niskalaukaus on paras vaihtoehto


      • Anonyymi

        Voi, kyllä niitä pelastumisiakin tapahtuu, ei se mikään ihme ole.
        Tuntemani ex-juopot eivät ole muuttuneet skitsofreenikoiksi, jotkut pärjäävät oikein hyvin.
        Kaikki eivät tietenkään enää työelämään ole palanneet, mutta elävät kuitenkin paljon parempaa elämää, ja paljon paremmassa kunnossa, kuin aikana jolloin joivat runsaasti.


    • Anonyymi

      Ongelma ei suinkaan ole ruoka vaan se kuinka paljon on lautasella. Katsokaa vaikka taivaan lintuja.

      • Anonyymi

        Sen taivaan linnun voi ampua ja asetella lautaselle.

        -Eräs ratkaisu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen taivaan linnun voi ampua ja asetella lautaselle.

        -Eräs ratkaisu

        Nimet tiedetään ja on valmiina jos jotain sattuu.


    • Anonyymi

      Kuka sai raitistuun?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      97
      1150
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      978
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      91
      729
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      596
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe