500 päivää ansiosidonnaista alkaa olla pian lopussa ja ikäryhmäni 1961 syntyneenä 62 vuotta on ikää, joka vaaditaan lisäpäiviin. Tuleeko tästä soittaa ammattiliittoon, että lisäpäivät alkavat vai tutkivatko he ammattiliitossa lisäpäiväoikeuden? Miten itse teit?
Lisäpäivistä
Anonyymi-ap
11520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Väärä periaate olla koura ojossa.
Japanissa 65-70 vuotiaiden työllisyysaste on 50% ja 70-75 melkein 30%.
Mikset sää muuta sinne Japaniin, jos noin ihannoit tuota maata?
Ehkäpä kirjoittaja kokee paremmaksi edesauttaa ikääntyneiden työllistymistä Suomessa, Japanin tapaan.
Suomessa on kuitenkin hyvät yhteiskunnalliset vaikuttamismahdollisuudet verrattuna esim. moneen sellaiseen maahan, joista Suomeen saapuu pakolaisia.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18046928O
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Et voi tietää kysyjän tilannetta.
Kyllä työttömyyskassa selvittää lisäpäiväoikeuden automaattisesti. Tietysti voit vaikka lähetttämässäsi työttömyysaikana koskevassa ilmoituksessa mainita, että 500 päivää on Täyttymässä tai että selvittäkää lisäpäiväoikeuteeni.jos lähetät työttömyysajan ilmoituksen sähköisesti, lähetä asiasta samalla viesti kassalle. Mut kyllä kassa sen muutenkin selvittää.
Kiitos asiallisesta neuvosta! 😀
Kyllä minun piti itse pyytää tarkistusta lisäpäiväoikeudesta. Kuulun YTK:oon ja aika lähellä päivien täyttymistä vasta sain tiedon.
Itse kysyin YTK:sta lisäpäiväoikeutta, muutama kuukausi ennen kuin 500 pv. täyttyi. Kassasta ilmoitettiin, että lisäpäiväoikeus lasketaan ytk:ssa automaattisesti, kun 500 pv täyttyy, ja niin siellä myös tehtiin. Ei tarvinnu ite kysellä perään. Eikä sitä oikeutta voi kovin paljon ennen 500 pv. täyttymistä laskea.
1990-luvulla eläkeputkeen pääsi jo 53-vuotiaana. Ansiosidonnaisen lisäpäivät jatkuivat vanhuuseläkkeelle asti.
E O K P