Nykyiselle resoluutiolla 100% on liian pientä ja 200% liian suurta. Jostain syystä tästä puuttuu 125% ja 150% skaalaustasot. Saisikohan nuo jotenkin lisättyä?
Miten saisi näytölle 125% ja 150% skaalaukset 100% ja 200% lisäksi?
8
235
Vastaukset
- Anonyymi
Cinnamon 5.6.8 siis kyseessä oleva käyttöliittymä.
- Anonyymi
Eri jakeluissa ja eri työpöydissä on erilaisia skaalaus juttuja ja riippuu myös näyttöohjaimmesta.
Ubuntussa normaali skaalaus 100, 125, 150, 175% ja sitten voi valia osa skaalauksen 1% tarkuudella.
Netistä varmaan löytyy, Mintissä se otetaan käyttöön joistain muusta kuin asetukset näyttö. - Anonyymi
Kaalaustarvetta voi poistaa Fonttien kokoa säätämällä, kuvakkieden kokoa säätämällä ym...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaalaustarvetta voi poistaa Fonttien kokoa säätämällä, kuvakkieden kokoa säätämällä ym...
Joo fonttiasetuksista löytyi "text scaling factor", joka vaikutti kuten pitikin. Paneelista piti säätää erikseen. Käynnistysmenun kirjaimet jäi vielä pieniksi, mutta niitä onneksi harvemmin tarvii katsella.
- Anonyymi
FF ainakin painaa ctrl+++++++ isonenee ja ctrl--- pieneneee nollaus jostakin lähinapista.
- Anonyymi
Noita skaalauksia käytetään lähinnä tulostettaessa. Käyttöliittymän piirtäminen vie monin verroin enemmän prosessoritehoja jos niitä alkaa käyttämään, mikä aiheuttaa käyttöliittymään hitautta.
Parempi tapa on säätää ruudun tarkkuutta pienemmäksi jolloin kohteet suurenee itsestään. Jos tarvitsee tarkempaa tilaa voi käyttää kahta monitoria ja raahata tihrusteltavat asiat toiselle ruudulle jossa ne näkyy suurempana.- Anonyymi
↗↘↷↱↯↺↪↗↙ K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i PASKA VALHE - TRÖLLI! WINKURAHIIHULI....
TäysPaska® 💩
"""""""""""""""""""
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 586101
- 615532
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1154169- 543832
- 143775
- 323199
- 632951
- 592826
- 682558
- 471940