Sellaista sitten

Anonyymi-ap

Alkoi pikkusen ketuttaa. Minulla on ollut 2 ala-ikäistä samassa taloudessa. Syksyllä 16 -vuotias lähti opiskelemaan. Minä luonnollisesti joudun maksamaan hänen vuokran 17 vuotiaaksi, kunnes alkaa saamaan opintotukea yms. No joopa joo, tuli kirje missä ilmoitettiin suojaosuuden pienentyneen, koska taloudessa enää yksi alaikäinen. Kyllä saa niin kädestä suuhun mennä seuraavat kuukaudet :( Kiva, kun tälläistä asioita ei huomioida. Onneksi lapsi täyttää keväällä jo 17v.

7

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisko voinut pitää kuitenkin kirjat edelleen kotonaan, voihan sitä olla vuokralla vaikka kymmenessä asunnossa silti.

      • Anonyymi

        Olisi varmaan pitänyt. Ei tullut mieleenkään tuollainen. Ajateltiin, että hänen on helpompi toisella puolella Suomea, jos asuu siellä kirjoilla.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­y­­m­f­­­o­­m­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18048278F

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ratkaisevaa ei ole alaikäisyys vaan lapsen tulot. Lapsi saa olla vaikka 40-vuotias, mutta hänen tulonsa eivät saa ylittää omaa suojaosuuttasi. Minusta näyttäisi myös siltä, ettei lapsen tarvitse asua samassa asunnossa, mutta en ole varma.

      ”Määräajoin maksettavan palkan ulosmittauksessa velallisen suojaosuus on velallisen itsensä osalta 29,52 euroa ja hänen elatuksen varassa olevan puolison, oman lapsen ja puolison lapsen osalta 8,34 euroa päivässä seuraavaan palkan maksupäivään asti. Suojaosuus lasketaan kuukaudessa 30 päivältä.

      Puolisolla tarkoitetaan 1 momentissa aviopuolisoa ja avioliitonomaisissa olosuhteissa elävää. Velallisen elatuksen varassa olevana pidetään henkilöä, jonka saama tulo ei ylitä velallisen itsensä osalta laskettavaa suojaosuutta, ja tällaista lasta siitä riippumatta, osallistuuko myös toinen puoliso hänen elatukseensa. Velallisen maksama elatusapu voidaan ottaa huomioon siten kuin 51, 51 a, 52 ja 53 §:ssä säädetään.

      Suojaosuuden määrä tarkistetaan oikeusministeriön asetuksella. Rahamäärien tarkistamiseen sovelletaan kansaneläkeindeksistä annettua lakia (456/2001). Velallisen itsensä osalta 1 momentissa säädetty suojaosuuden määrä vastaa kansaneläkeindeksin pistelukua 1733. Elatuksen varassa olevan puolison, oman lapsen ja puolison lapsen osalta 1 momentissa säädetty suojaosuuden määrä vastaa kansaneläkeindeksin pistelukua 1674. ”

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705#L4P48

      • Anonyymi

        Jooop...näyttäisi että tuon perusteella ratkaisun on tehnyt kone eikä ihminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jooop...näyttäisi että tuon perusteella ratkaisun on tehnyt kone eikä ihminen.

        Veikkaan että päätöksen teki ulosottomies. Kone ei olisi tehnyt noin tyhmää lakiin perustumatonta päätöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veikkaan että päätöksen teki ulosottomies. Kone ei olisi tehnyt noin tyhmää lakiin perustumatonta päätöstä.

        ...kone tuskin huomioi sitä että alaikäinen on vielä elätettävä vaikka kirjat on muualla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3335
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2525
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      69
      2488
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      83
      2054
    5. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1398
    6. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1258
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1016
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      34
      813
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      798
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      740
    Aihe