tyttö poikien pukuhuoneessa uima-altaassa

Olin uima-altaassa, jossa olin lopettanut uinnin, Menen pukuhuoneeseen ja siellä on 8-vuotias tyttö, joka kylpee alasti isänsä kanssa. onko normaalia? Onko teillä samoja kokemuksia?
224145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Monesti nuoret lapset on toisen vanhemman kanssa suihkussa, esim tyttö isän kanssa tai poika äidin kanssa uimahallissa.

Äänestä

voitko kertoa lisää? suihkuttavatko he niinkuin pitää? alasti?

Äänestä
  • Alasti ja pesi hyvin tarkkaan tyttöä...joka kohdan..

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Alasti ja pesi hyvin tarkkaan tyttöä...joka kohdan..

    Tarkoitatko että myöskin jalkovälistä?.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Alasti ja pesi hyvin tarkkaan tyttöä...joka kohdan..

    Tämähän on sinun märkä uni, ei oikeasti pessyt lasta vaan lapsi peseytyi ihan itse.

    Jotkut lapset ovat niin arkoja etteivät halua mennä yksin toiselle puolelle peseytymään, vanhemman läsnäolo tekee olon turvalliseksi. Saunoohan perheet kodeissakin yhdessä, lapset vanhempien mukana. Kyllä se lapsi jossain vaiheessa lopettaa yhteissaunomiset ihan luontojaan. Ainakin meillä.

    Joku halusi taas laittaa provokaatiota, että päästään mollaamaan tuota käytäntöä. Olen satavarma, että muutaman vuoden päästä tyttö ei halua suihkuun isän kanssa.

    Äänestä

Olen myöskin toisinaan huomannut että miesten puolella on isä ja tytär yhdessä. Minua ei asia haittaa, joskus vaan tytär on jo hieman alkanut kehittyä. Pienet tisun alut on ollut näkyvissä.

Äänestä
  • kuinka vanhoja he olivat?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    kuinka vanhoja he olivat?

    Varmaan päälle 10v jonkun matkaa

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Varmaan päälle 10v jonkun matkaa

    Eivätkö yhtään olleet ujona tms?

    Äänestä

  • Se on just parasta! Mut jos käyttävät uima-asuja, niin ei käy!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eivätkö yhtään olleet ujona tms?

    Ei varmaa jos tykkää esitellä kehitystään tai jos ei vaan oo tajunnu/ei kiinnosta

    Äänestä

näin kerran isän ja tyttären noin 6/7-vuotiaat ja veljen noin 12-vuotiaana miesten pukuhuoneessa

1Äänestä

kävin suihkussa alasti uima-altaan jälkeen ja isä tuli suihkuun noin 8-vuotiaan tyttärensä kanssa hän sanoi hänelle, että hänen ei tarvitse riisua pukuaan. Minä ja kaikki muut pojat olimme nolostuneet

Äänestä

Kävin uimahallissa. siellä oli 10-vuotias poika (uimapuvussa) äitinsä kanssa (joka oli alasti) eikä hän käskenyt häntä riisumaan sitä. onko se okei?! tyttö 15v

Äänestä
  • Olisit käskenyt pojan äitiä riisumaan pojan uimahousut. Niitä ei saa pitää suihkussa eikä saunassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Olisit käskenyt pojan äitiä riisumaan pojan uimahousut. Niitä ei saa pitää suihkussa eikä saunassa.

    Tuo on pedofiliaa.

    Äänestä

Olen 23-vuotias, riisuudun juuri alasti. pienet tytöt eivät minua haittaa. Minulla on sääntö, jos siellä on 8-vuotias tyttö ja hän noudattaa sääntöjä ja käy alasti suihkussa, kuten oletat, en soita uima-altaan hengenpelastajalle. vaikka ne olisivatkin sääntöjen mukaan liian vanhoja

Äänestä

Ollessani uimahallissa samaan aikaan saunatiloissa oli kaksi noin 7-8 -vuotiasta poikaa. Molemmat peittelivät käsillään pippeleitään, jotteivat ne näkyisi. Mielestäni pojat olivat liian vanhoja naistenpuolelle kun kerran vielä niin hävelisäästi käyttäytyivät.

Äänestä

Itse olin vielä 7 vuotiaana miesten puolella. Kyllähän niitä miehiä se vaikutti vähän ahdistavan, mutta olin lapsi enkä sillon vielä katsellut miesten kehoja sillä silmällä. Voisi tuohon antaa jonkun ikärajan esim juuri se 10 vuotta. Varsinkin jos lapset eivät osaa itse uida, on heitä valvottava ihan kokoajan. Ja uimisen opettelu on tosi tärkeää. En minä osaisi vaivautua 8 tai 10 vuotiaasta lapsesta. Aikuiset naiset ja miehet ahdistaa, koska he katselevat ja häiritsevät uimahalleissa seksuaalisesti. Lapset eivät ole koskaan tehneet niin.

Äänestä
  • No kai uimataidoton lapsi kuitenkin osaa peseytyä ja saunoa itsekseen?
    Ja kun en itse ole ainakaan kuullut, että kukaan olisi hukkunut suihkuun....
    Ja jos taas vaikka 9v lasta jostain syystä ahdistaa käydä yksin uimahallin pesutiloissa, niin ei ehkä ole sitten syytä aloittaa vielä uimahalliharrastusta.

    Äänestä

Olin uima-altaalla, menin riisumaan uimahousut ja laitoin ne kaappiin, kun tulin takaisin suihkuun, siellä oli isä ja tyttö, noin 9-vuotias. Olin hieman peloissani, mutta isäni sanoi hänelle jotain ja hän riisui vaatteensa ja kylpesi alasti, samoin isäni. Joten otin pyyhkeeni pois ja pesen heidän vierellään. Onko teillä ollut vastaavia tilanteita?

Äänestä

On olemassa idiootteja vanhempia jotka eivät ymmärrä miesten ja naisten puolen eroja. Jo 9 vuotiaana osasin mennä yksin miesten puolelle, ehkä nykyisin lapset ovat niin jälkeen jäänneitä, että tarvitsevat vanhempiaan auttamaan.
Voi sen "uimareissun" järjestää toisin vai onko se niin tärkeää "lapselle vai vanhemmalle" ettei muuta järjestelyä ei ole olemassa.
Sanokaa avoimesti, että taas on jälkeen jäänneitä paikalla jotka eivät osaa lukea.
Uimahalleissa on säännöt ja siinä ei ole poikkeusta lasten kohdalla, joten järjestäkää käyntinne sen mukaan. Yksinhuoltajien on turha marista, teillä on sukulaisia.
Mitä tärkeää tekemistä on lapsella uimahallissa, että on pakko ottaa mukaan?
En myöskään ymmärrä "vaippaikäisten" uimahalli käyntejä, onko sen tarkoitus testata vaippojen pitävyyttä? Onko vanhemmat halukkaita maksamaan jos vaipoista vuotavat paskat altaaseen?
ps Tämä 9 vuotiaana johtuu siitä, ettei paikkakunnalla ollut aikaisemmin uimahallia ja tutustuminen uimahalliin tapahtui täysin ilman äitiä tai isää. Osasin uida jo 4v joten äidin ohjeet uimahalliin olivat, että käyttäydy "kuin mies". Joku haluaa tietysti kritisoida 4v uimataitoa, vastaan siihen nyt heti, suoritin 4v "uimamerkin" 25m uimisesta ja seuraavana kesänä oli vuorossa 50m ja se jatkui kunnes kaikki "uimamerkit" oli suoritettu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olin uima-altaassa, jossa olin lopettanut uinnin, Menen pukuhuoneeseen ja siellä on 8-vuotias tyttö, joka kylpee alasti isänsä kanssa. onko normaalia? Onko teillä samoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu