Elämme vaikeita talodellisia aikoja ja leikattava on paljon. Opettajien kesäloma-ajalta palkka pois ja lomautukset kesäksi. Lomautukset voi hoitaa lukuvuoden alusta ja lopusta molemmista pari viikkoa.
Opettajat lomautettava
19
441
Vastaukset
- Anonyymi
Opettajien kesälomasta hyvin voi käyttää lomautukseen esim. kuukauden.
- Anonyymi
Justoikein .työläisistä orjii .
- Anonyymi
Lomautettava opettajat on mielestäni keväällä, jolloin numeroarviointi on jo annettu ja keväällä ei parina viimeisenä viikkona tapahdu enää opettamista.
- Anonyymi
Olen opettaja, enkä kuulu liittoon. Vaikka Akava ja opettajat vetoavat siihen, että palkka muodostuu 12 kuukauden ajalta, eikä kesälomaa "varsinaisesti ole" on harhaanjohtavaa. 2,5 KUUKAUDEN LOMAHAN SE ON JA SILLÄ SIISTI.
- Anonyymi
Syyslomaviikko hyvä ajankohta lomautuksille, opetus ei kärsi.
- Anonyymi
Kouluruoka on lopetettava myös, jos se maistuu kakalle.🙄
- Anonyymi
Kouluruoka on oppilaan perustarve, mutta opettajien lomautukseilla pitää hakea sopeutusta talouteen ja sitä kautta resurssia opetukseen.
- Anonyymi
Leikattavaa olisi eduskunnassa vaikka kuin paljon, mutta kukapa se omia etuja siellä leikkaisi.
Sinä huutelet täällä opettajien palkkojen ja lomien leikkauksia.
Mitä huutelisit sitten kun lapsesi ei pääsisi kouluun eikä oppisi mitään eikä saisi opetusta??? Mitä sinä sitten huutelisit??
Sinusta on oikein että opettajilta leikataan, mutta samalla ne koskisivat oppilaita ja pahasti. Sitten olisi sinun syytä pitää suusi kiinni, kun ongelmat näyttäytyvät omissa lapsissasi, itseppä sitä olet halunnut.
Poista sinä ensin oma pakkasi 3 kk, ja huutele sitten vasta. Helppoa narista muista kun omia vikoja ei näe. - Anonyymi
Opetusresursseihin saadaan nimenomaan lisää kun opettajat lomautetaan kesälomalla. Tuolla aiemmin joku kirjoitti, että opettajilla ei edes ole varsinaista kesälomaa, vaan palkka on jaettu 12 kuukaudelle.
- Anonyymi
Kerro että eduskunnassa on 6 kk kesälomaa ja varmasti se sakki siellä saa palkkansa ja etuutensa ja ylimääräistä, sieltä yrität ensin ottaa ja heitä komentaa , eikä kansalaisia.
KUKAANE EI HALUA ETTÄ EDUSKUNTALAISET MAKSELEE, VAAN SINÄ KÄYHÄ IHMINEN.
- Anonyymi
Opettajia on hiukan enemmän kuin kansanedustajia. Kansan edustajien palkan alentaminen esim. 1000 eurolla ei taloutta kohenna, mutta opettajien palkasta 1000 euroa pois ja lomautukset päälle, niin Suomen talous saadaan nousuun.
- Anonyymi
TONNILLA???? hei haloo Heiltä voi ottaa 70 % palkasta ja etuuksita pois ja vielä saavat enempi kuin sairaanhoitaja tai opettaja!!! MIETI SITÄ!!!
On jotenkin kumma että ihminen joka ajaa rallia, pelaa jääkiekkoa, tai istuu juopottelemassa edeuskunnassa, saa kauheita määriä rahaa, mutta ne jotka ovat kaikille ihmisille tarpeellisia työssään, kituvat ja köyhtyvät!
Suomeen pitää saada minimipalkka, joka koskee kaikkia. Samalla myös palkkakatto, työstä riippumatta.
Minimi palkka 4 tonnia ja kattona 9 tonnia. Silloin kaikki olisivat tasavertaisia toisia kohtaa, sitä kun paljon mainostetaan ja halutaan, muttei tehdämitään.
- Anonyymi
Opettajien lomautus tuo resurssia opetukseen.
- Anonyymi
Resurssia tarvitaan ja lomautuksilla sitä saadaan.
- Anonyymi
...eikös vain ollutkin ikävää kun vaativat kouluun siinä kuin toisiakin ... ja vielä olisi pitänyt kotitehtäviäkin ... varsinaisen neropatin ...
- Anonyymi
Leikkauksia tarvitaan nyt ja lomautukset on yksi keino. Opettajien lomautukset toimeen.
- Anonyymi
Pisa tutkimukset julki ja opetuksen tason heikkeneminen on nähtävissä. Opettajien virat määräaikaisiksi, jotta tehoa saadaan opetukseen lisää.
- Anonyymi
Lomautukset ok, myös määräaikaistaminen viroille ehdottoman hyvä, jotka lonkkaa vetävät eikä voi potkia pois virasta. Kolmen vuoden soppari ja jos opetuksen taso laskee, ei uusita sopimusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1387627Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.282928Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3261789Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422681475Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1151273- 1001159
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371072Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19966Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j20936Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82921