Lentopelko

Anonyymi-ap

Ensi viikolla pitäisi lentää Saksaan, kärsin hirvittävästi lentopelosta, lento on aika lyhyt mutta onko odotettavissa vuoriston vuoksi pahaa kyytiä ? Entä onko lentokone pienempi noin lyhyellä lennolla?
Asiallisia vastauksia kiitos

8

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyt lento Saksaan ei kulje minkää vuoriston yli.

      Lentokone todennäköisesti Airbussin A320-sarjaa tai esim Finnairin Embraer joka hieman Airbussia pienempi.

      Lentäminen on liikennemuodoista turvallisin. Suurin riski joutu lentomatkalla onnettomuuteen on maamatkat lentokentälle ja pois.

      Turbulenssi ei ole lentokoneelle millään lailla vaarallinen, se on vähän kuin painauma maantiellä missä linja-autokin hieman heilahtaa. Tuuli ja tuulenpuuskat ovat nekin vaarattomia mutta voivat toki lentokonetta jonkin verran heiluttaa laskussa. Lentäjät ovat koulutettuja lentämään kaikissa olosuhteissa.

      Lopuksi. Suomessa Finnairille sattunut viimeksi 60-luvulla kuolemaan johtanut lento-onnettomuus joten tämänkin perusteella lentäminen erittäin turvallista.

      • Anonyymi

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.

        Joo, ei. Siinähän voi nousta pytyltä kera ripulin huussin kattoon ja hätäpäissään imaista herkut väärään kurkkuun ja tukehtua sinne. Jos ei sitä ennen ole katkaissut niskaansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.

        Aina kannattaa pitää istuinvyö kiinni mutta toki kovassa turbulenssissa on riski loukata itseään. Mutta itse lentokoneelle turbulenssi ei ole vaarallinen.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍑 ­­N­y­­­m­­f­o­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18049949V

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Nou hätä. Kone lentää hitaasti ja matalalla.

      • Anonyymi

        Mitä hitaammin ja mitä matalemmalla kone lentää, sen vaarallisempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä hitaammin ja mitä matalemmalla kone lentää, sen vaarallisempi.

        Pelko pois Rosmarie!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5941
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4795
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2473
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      44
      2108
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1469
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe