Lentopelko

Anonyymi-ap

Ensi viikolla pitäisi lentää Saksaan, kärsin hirvittävästi lentopelosta, lento on aika lyhyt mutta onko odotettavissa vuoriston vuoksi pahaa kyytiä ? Entä onko lentokone pienempi noin lyhyellä lennolla?
Asiallisia vastauksia kiitos

8

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyt lento Saksaan ei kulje minkää vuoriston yli.

      Lentokone todennäköisesti Airbussin A320-sarjaa tai esim Finnairin Embraer joka hieman Airbussia pienempi.

      Lentäminen on liikennemuodoista turvallisin. Suurin riski joutu lentomatkalla onnettomuuteen on maamatkat lentokentälle ja pois.

      Turbulenssi ei ole lentokoneelle millään lailla vaarallinen, se on vähän kuin painauma maantiellä missä linja-autokin hieman heilahtaa. Tuuli ja tuulenpuuskat ovat nekin vaarattomia mutta voivat toki lentokonetta jonkin verran heiluttaa laskussa. Lentäjät ovat koulutettuja lentämään kaikissa olosuhteissa.

      Lopuksi. Suomessa Finnairille sattunut viimeksi 60-luvulla kuolemaan johtanut lento-onnettomuus joten tämänkin perusteella lentäminen erittäin turvallista.

      • Anonyymi

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.

        Joo, ei. Siinähän voi nousta pytyltä kera ripulin huussin kattoon ja hätäpäissään imaista herkut väärään kurkkuun ja tukehtua sinne. Jos ei sitä ennen ole katkaissut niskaansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turbulenssi ei todellakaan ole riskitön juttu.

        Aina kannattaa pitää istuinvyö kiinni mutta toki kovassa turbulenssissa on riski loukata itseään. Mutta itse lentokoneelle turbulenssi ei ole vaarallinen.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍑 ­­N­y­­­m­­f­o­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18049949V

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Nou hätä. Kone lentää hitaasti ja matalalla.

      • Anonyymi

        Mitä hitaammin ja mitä matalemmalla kone lentää, sen vaarallisempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä hitaammin ja mitä matalemmalla kone lentää, sen vaarallisempi.

        Pelko pois Rosmarie!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2151
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      1992
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1920
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      386
      1645
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe