Itävalta rakentaa uudelleen Hitlerin talon natsien pyhiinvaeltajien takia

Anonyymi-ap

Fuhrerin käskyn mukaan. Itävalta rakentaa uudelleen Hitlerin talon natsien pyhiinvaeltajien takia


Itävallan viranomaiset ovat ilmoittaneet Adolf Hitlerin entisen kodin jälleenrakennustöiden alkamisesta Braunaun kaupungissa. Kuten hallitus selitti, rakennukseen tulee poliisiasema, koska siitä on tullut uusnatsien pyhiinvaelluspaikka. Ironista on, että tämä on juuri sitä, mitä Hitler halusi - yhdessä haastattelustaan ​​hän myönsi, että hän haluaisi sijoittaa hallinnollisia rakenteita entiseen kotiinsa.

Jälleenrakennustyöt on jo aloitettu. Itävaltalaisen televisiokanavan Orfin mukaan niiden arvioitu valmistumispäivä on vuoden 2026 ensimmäinen neljännes. He aikovat käyttää 20 miljoonaa euroa jälleenrakennukseen.

Itävallan hallitus teki päätöksen talon uudelleen rakentamisesta jo vuonna 2019. Maassa käytiin kuitenkin vilkasta keskustelua rakennuksen tulevaisuudesta.

Adolf Hitler Itävallassa.
Hirviön sisaren tapaus. Miksi Hitlerin sukulaiset välttävät uusnatseja

Johtaja Günter Schweiger muisteli, että vuonna 1939 annetussa haastattelussa Adolf Hitler sanoi, että hän haluaisi muuttaa entisestä kodistaan ​​piirin johdon toimiston ja käyttää sitä hallinnollisiin tarkoituksiin. Näin ollen Itävallan viranomaisten päätös vastaa entisen saksalaisen führerin toiveita.

"Adolf Hitlerin persoonallisuutta ympäröivän kultin ja mytologian, jonka ovat luoneet äärioikeistolaiset, jotka matkustavat erityisesti Braunauhun vieraillakseen hänen syntymäpaikassaan, on loputtava ikuisesti", sisäministeriö vastasi, Le Monde raportoi.

"Poliisin tulevan rakennuksen käytön tulee osoittaa selvästi, ettei siitä koskaan tule kansallissosialismin muistomerkkiä", lisäsi Itävallan sisäministeri Wolfgang Peschorn Deutche Wellen haastattelussa.

Hitlerin talo on suuri rakennus, jonka seinät on peitetty keltaisella maalilla. Se sijaitsee Braunaun keskustassa, pienessä 17 000 asukkaan itävaltalaiskaupungissa Saksan rajalla.

Hitler puhuu Wienissä 15. maaliskuuta 1938
Balladi Anschlussista. Oliko Itävalta natsismin ensimmäinen uhri?
Lisätietoja
Hitler syntyi vuonna 1889 ja asui itävaltalaisessa talossa elämänsä kolme ensimmäistä vuotta. Hänen isänsä oli tullivirkailija, joten perhe muutti pois. Kun Hitler tuli valtaan Saksassa, natsit ostivat talon vuonna 1938. Seitsemän vuotta diktaattorin kuoleman jälkeen, vuonna 1952, rakennus palautettiin entisille omistajilleen - Pommerin perheelle.

Viranomaiset suunnittelivat talon purkamista, koska se toimii uusnatsien pyhiinvaelluspaikkana.

Sen tilalle oli tarkoitus rakentaa uusi rakennus. Hallitus kuitenkin hylkäsi tämän ajatuksen.

Vuonna 2016 viranomaiset takavarikoivat rakennuksen valtion omistukseen. Hänen entinen omistajansa Gerlinde Pommer vastusti. Mutta hänelle myönnettiin ensin 1,5 miljoonan euron korvaus, jonka jälkeen Itävallan taloussyyttäjä kiisti tämän summan. Omistajalle annettiin 810 tuhatta euroa.

Viime vuosina rakennuksessa on toiminut liittovaltion elämäntukiyhdistys Lebenshilfe. Tiloja käytettiin vammaisten keskuksena. Taloa vastapäätä on sodan ja fasismin vastainen muistokivi.

1

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persut ei oo vie saanut Leninin puistoa muutettua Hitlerin puistoksi . Misä ny natsipride järjestetään ??

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      75
      2643
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2078
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2027
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      56
      1763
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      153
      1576
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1256
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      66
      944
    8. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      72
      943
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      918
    Aihe