Fuhrerin käskyn mukaan. Itävalta rakentaa uudelleen Hitlerin talon natsien pyhiinvaeltajien takia
Itävallan viranomaiset ovat ilmoittaneet Adolf Hitlerin entisen kodin jälleenrakennustöiden alkamisesta Braunaun kaupungissa. Kuten hallitus selitti, rakennukseen tulee poliisiasema, koska siitä on tullut uusnatsien pyhiinvaelluspaikka. Ironista on, että tämä on juuri sitä, mitä Hitler halusi - yhdessä haastattelustaan hän myönsi, että hän haluaisi sijoittaa hallinnollisia rakenteita entiseen kotiinsa.
Jälleenrakennustyöt on jo aloitettu. Itävaltalaisen televisiokanavan Orfin mukaan niiden arvioitu valmistumispäivä on vuoden 2026 ensimmäinen neljännes. He aikovat käyttää 20 miljoonaa euroa jälleenrakennukseen.
Itävallan hallitus teki päätöksen talon uudelleen rakentamisesta jo vuonna 2019. Maassa käytiin kuitenkin vilkasta keskustelua rakennuksen tulevaisuudesta.
Adolf Hitler Itävallassa.
Hirviön sisaren tapaus. Miksi Hitlerin sukulaiset välttävät uusnatseja
Johtaja Günter Schweiger muisteli, että vuonna 1939 annetussa haastattelussa Adolf Hitler sanoi, että hän haluaisi muuttaa entisestä kodistaan piirin johdon toimiston ja käyttää sitä hallinnollisiin tarkoituksiin. Näin ollen Itävallan viranomaisten päätös vastaa entisen saksalaisen führerin toiveita.
"Adolf Hitlerin persoonallisuutta ympäröivän kultin ja mytologian, jonka ovat luoneet äärioikeistolaiset, jotka matkustavat erityisesti Braunauhun vieraillakseen hänen syntymäpaikassaan, on loputtava ikuisesti", sisäministeriö vastasi, Le Monde raportoi.
"Poliisin tulevan rakennuksen käytön tulee osoittaa selvästi, ettei siitä koskaan tule kansallissosialismin muistomerkkiä", lisäsi Itävallan sisäministeri Wolfgang Peschorn Deutche Wellen haastattelussa.
Hitlerin talo on suuri rakennus, jonka seinät on peitetty keltaisella maalilla. Se sijaitsee Braunaun keskustassa, pienessä 17 000 asukkaan itävaltalaiskaupungissa Saksan rajalla.
Hitler puhuu Wienissä 15. maaliskuuta 1938
Balladi Anschlussista. Oliko Itävalta natsismin ensimmäinen uhri?
Lisätietoja
Hitler syntyi vuonna 1889 ja asui itävaltalaisessa talossa elämänsä kolme ensimmäistä vuotta. Hänen isänsä oli tullivirkailija, joten perhe muutti pois. Kun Hitler tuli valtaan Saksassa, natsit ostivat talon vuonna 1938. Seitsemän vuotta diktaattorin kuoleman jälkeen, vuonna 1952, rakennus palautettiin entisille omistajilleen - Pommerin perheelle.
Viranomaiset suunnittelivat talon purkamista, koska se toimii uusnatsien pyhiinvaelluspaikkana.
Sen tilalle oli tarkoitus rakentaa uusi rakennus. Hallitus kuitenkin hylkäsi tämän ajatuksen.
Vuonna 2016 viranomaiset takavarikoivat rakennuksen valtion omistukseen. Hänen entinen omistajansa Gerlinde Pommer vastusti. Mutta hänelle myönnettiin ensin 1,5 miljoonan euron korvaus, jonka jälkeen Itävallan taloussyyttäjä kiisti tämän summan. Omistajalle annettiin 810 tuhatta euroa.
Viime vuosina rakennuksessa on toiminut liittovaltion elämäntukiyhdistys Lebenshilfe. Tiloja käytettiin vammaisten keskuksena. Taloa vastapäätä on sodan ja fasismin vastainen muistokivi.
Itävalta rakentaa uudelleen Hitlerin talon natsien pyhiinvaeltajien takia
Anonyymi-ap
1
323
Vastaukset
- Anonyymi
Persut ei oo vie saanut Leninin puistoa muutettua Hitlerin puistoksi . Misä ny natsipride järjestetään ??
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410511Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418774Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906067Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604268Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut534227Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804070Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503719Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673179Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672955