VAASAN hovioikeus on palauttanut murhajutun uuteen käsittelyyn käräjäoikeuteen, koska ensimmäisessä käsittelyssä toinen lautamiehistä nukkui osan ajasta.
Murhasyytettä käsiteltiin Pohjanmaan käräjäoikeudessa alkukesästä tuomarin ja kahden lautamiehen kokoonpanossa. Kyse oli tapauksesta, jossa mies oli ammuttu kuoliaaksi kerrostalon pihalla Kokkolassa huhtikuussa. Yksi mies tuomittiin murhasta elinkautiseen ja toinen avunannosta kymmenen vuoden vankeuteen.
Syytetyt valittivat hovioikeuteen ja vaativat uutta käräjäkäsittelyä, koska heidän mukaansa toinen lautamiehistä oli ollut "heikossa kunnossa" ja nukkunut suurimman osan pääkäsittelystä.
Syytetyt osallistuivat pääkäsittelyyn avustajineen videoyhteydellä, joten he eivät nähneet lautamiestä eivätkä voineet puuttua tilanteeseen. He kertoivat, että lautamiehen nukkuminen oli tullut ilmi vasta pääkäsittelyn jälkeen. Tosin heidän mukaansa myös käsittelyn aikana oli kuulunut "kuorsausta muistuttava ääni", jonka he epäilivät liittyvän nukkuneeseen lautamieheen.
KÄRÄJÄOIKEUDEN antaman selvityksen mukaan pääkäsittely oli aloitettu puheenjohtajan ja kahden lautamiehen kokoonpanossa, mutta sitten toiselle lautamiehistä oli tullut este. Esteen perusteena oli nukkuminen tai nukahtaminen käsittelyssä. Asia oli lopulta ratkaistu vain puheenjohtajan ja yhden lautamiehen kokoonpanolla.
Syyttäjä vastusti asian palauttamista käräjäoikeuteen. Hänen mukaansa lautamiehellä oli välillä silmät kiinni ja välillä tämä nojasi kasvojaan käteensä. Syyttäjä ei kuitenkaan ollut havainnut lautamiehen kuorsaavan.
Hovioikeus katsoi, että lautamiehen nukkuminen vaaransi merkittävällä tavalla oikeudenkäyntiin osallistuvien henkilöiden oikeusturvaa sekä myös yleistä luottamusta tuomioistuimeen. Hovioikeuden mukaan asiassa oli tapahtunut menettelyvirhe, kun pääkäsittelyä oli jatkettu selvittämättä tilannetta ja jatkamisen edellytyksiä osallisten kanssa.
Turhia oikeudenkäyntejä karsittava
12
238
Vastaukset
- Anonyymi
Kaalethan pitää vapauttaa,uudelleen käsittelyä varten
- Anonyymi
Kuka tuo lautaukko on??
Ja miksi hän on lautaukko jos ei hereillä pysy??
Vaikuttaa hyvinvointialueen työntekijältä. - Anonyymi
Ihanne tilanne juristeille
Eurot valuvat heidän taskuihinsa ja veronmaksajat kuittaavat.
Ammattituomarit vois päättää nämä selvät asiat jo esitutkintamateriaalin perusteella. - Anonyymi
Ameriikassa ampujalle elinkautinen ilman mahdollisuutta armahdukseen ja kuskille kaksikymmentä vuotta. Vastaavat tuomiot vain maahamme ja törkeistä kuolemanrangaistus. Kyllä vähenee rikokset näillä toimenpiteillä.
- Anonyymi
Rangaistusten koventaminen ei pääsääntöisesti estä rikoksia. Ei siellä ameriikassakaan.
- Anonyymi
Ei tarvi ihmetellä että yhteiskunnalle nämä tulee kalliiksi,kaikki turhat valitukset asioista jotka valittajille ei edes kuulu, pitäisi karsia ja valittajien nimet julkaista..
- Anonyymi
Voi kuuule ihan väärä tuomio .
- Anonyymi
On säälittävää tuomarointia,ketä lue mutta häpeä tuomari ja lautamies!only in kokkola
- Anonyymi
Kyllä tuo lautamies-järjestely on menneisyyttä. Aikanaan hyvä kun käsiteltiin hevosvarkauksia tai naurisvarkauksia. Nykyään aivan turhaa kun lautamiehet eivät yleensäkään ole kartalla käsiteltävistä asioista. No onhan se varmaankin nukuttavaa istua tuntitolkulla kun ei ymmärrä mitään. Lautamiehet pois oikeuskäsittelyistä ja ammattituomarit ainoastaan kehiin, näin on parasta kaikkien oikeusturvan kannalta.
- Anonyymi
Näissä lautamiesistunnoissa ei toteudu se oikeuden puolueettomuus kun lautamiehet on valittu poliittisista puolueista.
Joutaisi tosiaan tämä maallikoiden "oikeudentulkinta" käräjillä historiaan.
- Anonyymi
Hyvin taas copypeistattu mutta se lähde se lähde...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34286521 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12551Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692328- 1791945
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161522Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91371- 1121337
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181791307RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601300Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421207