Tyytyväinen pörssisähköön.

Anonyymi-ap

On ollut huvittavaa nähdä kuinka pörssisähkön notkahdukset aiheuttavat lehdistön aggressiivisen kampanjan kuinka pitäisi olla kiinteä sopimus. Tästä syystä joillakin on viime joululta aivan käsittämättömän kalliit sopimukset. Eikä viime joulu ole ollut ainoa kerta kun näin käy.

Ei tästä ollut pitkä aika kun 2 ydinvoimalaa oli huollossa ja piuhat Norjaan ja Ruotsiin pois käytöstä, niin kaiken maailman huijari ammattilaiset lehtien sivuilla mainostivat kiinteää sopimusta.

Itse olen ollut tämän vuoden pörssisähköllä ja taas tänään oli oikein iloinen päivä pestä pyykkiä ja tehdä ruokaa kun sähkön hinta oli negatiivinen sen verran, että se kattoi jopa siirtomaksun. Ei ole ollut liian vaikeaa vilkaista kerran päivässä pörssin hinta ja ajoittaa omaa käyttöä sen mukaan.

Oli pakko myös vilkaista mitä esim. Helen tarjoaa sopimushinnoissa. 2 vuoden kiinteä hinta 9,59 c/kWh tai toistaiseksi voimassaoleva perussähkö 19,12 c/kWh.
Pörssisähkö on ollut 28 vrk keskiarvolla 1,64 c/kWh, joten en oikein tiedä miksi kukaan lähtisi maksamaan noita muita lukuja. Tuokin luku on reilusti yläkanttiin, koska en itse käytä sähköä kalleimpina tunteina (noin kello 9 aikaan arkiaamulla) koska olen töissä silloin.

20

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuoden 2022 toteutunut sähköpörssin spot-keskihinta oli 18,81 c/kWh +esi, Lumme Energian marginaali 0.49 snt/kWh = 19,3 snt/kWh

    • Anonyymi

      Pörssisähkön voimalat on veronmaksajien rahoilla rakennettu....

    • Anonyymi

      Tuulisähkö olis hyvä mutta mitä tehdä tyynellä säällä.
      Pörssisähkö kait tehdään ylijäämistä, mikä lie laatu.

      • Anonyymi

        Pörssisähkö on ihan samanlaatuista sähköä kuin kaikki muukin.


    • Anonyymi

      Kovat kaikilla on pörssisähkö ja. Sähköyhtiöt valittaa huonosta tuloksesta....näin tulee käymään..jollain kepulikonstilla on hinnat saatava ylös..

      • Anonyymi

        Sossunelätille tiedoksi: pörssihinta on sähkön oikea hinta.

        Tappioita tuli vanhoista kiinteähintaisista (4-5 c/kWh) sopimuksista, kun piti ostaa sähköä pahimmillaan 50+ c/kWh ja myydä em. hinnalla. Ainakin 1 yhtiö ehtikin kaatua näihin tappioihin. Osalle sallittiin omankäden oikeus eli hintojen nosto sopimuksesta piittaamatta. Outo veto... periaatteessa kelvottomia sopimiksia tehtailevien yhtiöiden kuuluukin kuolla pois, mutta näkyy sähköyhtiöt olevat samaa sarjaa pankkien kanssa ... joku yksittäistapaus voidaan päästää konkkaan, mutta useampaa ei -> veronmaksajilla on aina piikki auki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sossunelätille tiedoksi: pörssihinta on sähkön oikea hinta.

        Tappioita tuli vanhoista kiinteähintaisista (4-5 c/kWh) sopimuksista, kun piti ostaa sähköä pahimmillaan 50 c/kWh ja myydä em. hinnalla. Ainakin 1 yhtiö ehtikin kaatua näihin tappioihin. Osalle sallittiin omankäden oikeus eli hintojen nosto sopimuksesta piittaamatta. Outo veto... periaatteessa kelvottomia sopimiksia tehtailevien yhtiöiden kuuluukin kuolla pois, mutta näkyy sähköyhtiöt olevat samaa sarjaa pankkien kanssa ... joku yksittäistapaus voidaan päästää konkkaan, mutta useampaa ei -> veronmaksajilla on aina piikki auki.

        Montako voimalaa nousee pystyyn jos valtio jättää tukematta....ei yhtään....sehän tässä on hassua että valtio tukee aurinko ja tuulivoimaloita veronmaksajien rahoilla ja siis verorahoilla tuettua sähköä myydään ylihintaan..sähköporvarit kerää hillot purkkiin mummojen ja pappojen tililtä...esim nyt on saanut hyvät valtion tuet aurinkovoimaloihin yrityksille.


    • Anonyymi

      Nyt on hyvä keulia, kun on vielä suht lauhaa = ei ole kulutus tapissa ja on piisannut tuulta ja sadetta = tuuli ja vesivoimaa on tuotettu puoliväkisin (= sähkön hinta mennyt välillä negatiiviseksi).

      On tässä silti hetkittäin saatu tauluun 30+ c/kWh lukemiakin, välillä myös arki-iltaisin. Kun tulee pakkasia, niin korkeita hintoja alkaa esiintyä säännöllisemmin. Kovin kylmällä säällä niitä on jo vaikeampi vältellä. Toisaiseksi on ollut vielä suht helppoa siirrellä kulutusta pois kalliilta tunneilta, jolloin keskihinnan on tosiaan saanut melkein nollaan.

    • Anonyymi

      Tämä koko pörssisähkö on aivan perseestä, juuri naapuri kehui kuinka oli ostanut yli 1000kwh energiaa alle kolmella kympillä. Latailee autojensa akkuja öisin ian paskaa keinottelua se. Rahaa olisi vaikka muille jakaa mutta vetää ne halvimmat tunnit aina täydellä teholla ja me eläkeläiset maksamma koko ajan säköstä yli 10cm/kwh

      • Anonyymi

        Naapurisi ei näy ymmärtävän että sähkön hinta ei ole pelkkä energia ilman perusmaksua. Lisäksi hintaan sisältyy siirto perusmaksuineen ja vero.


    • Anonyymi

      Pörssisähkö on aina halvin pidemmällä juoksulla,mutta suomalaiset on niin lampaita ja urpoja että säikähtää jos hinta käy viikon 30centtii kwh.Sitte käydään hakee se Helenin 15-20centin määräaikainen 24 kk ja ohhoijaa.

      • Anonyymi

        Minulla oli kesä-heinäkuun sähkön kokonaishinta 24 senttiä/kWh josta energia perusmaksuineen 6 ja siirto + verot 18 senttiä. Omakotitalo.


      • Anonyymi

        Kerroppa miksi pörssisähköä tuetaan verorahoilla.?. Mielestäni se on verokassasta ryöstämistä...osa huuhtoo pilluaaan paljussa halvalla ja osa kalliilla sähköllä.


    • Anonyymi

      Pörssisähkö on useimmille ollut aina edullista, silloinkin kun sai 4,2 senttiä kolovattitunti 2 v sopimuksia.

    • Anonyymi

      Nyt on niin ilmaista pörssisähkö että piti ostaa rakennuslämmittimiä puhaltamaan asuntoon 10 kwh järeet puhaltimet,

      • Anonyymi

        Minkä tehoiset, kWh on energia ei teho.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä tehoiset, kWh on energia ei teho.

        10000 antaa energiaa


    • Anonyymi

      Jep laitetaan vaan kaikki pörssisähkö niin sähköyhtiön johtajat saavat miettiä miten saadaan kassavirtaa isommaksi...eihän muuten ole hyvä johtaja jos tulos pienentyy..

      • Anonyymi

        Eihän heidän tarvi kuin keinotella pörssisähkön hinnalla. Pari ydinvoimalaa huoltoon niin hinta nousee heti.


    • Anonyymi

      Sähkö on nyt halpaa. Kannattaa juoksuttaa sitä vaikka hangelle.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe