Vasemmalle puolelle pysäköinti
1.6.2020 voimaan tullut uusi tieliikennelaki sallii pysäköinnin ja pysäyttämisen myös vasemmalle puolelle tietä taajamien kaksisuuntaisilla teillä.
Vasemmalle puolelle tietä saa pysäköidä ainoastaan silloin, kun se ei vaaranna eikä haittaa muita tienkäyttäjiä. Käytä mahdollisuutta harkiten.
Näin sanotaan liikenneturvan sivulla.Tuntuu tuo "Käytä mahdollisuutta harkiten" menneen ihan kuuroille korville.
Vasemmalle puolelle pysäköidään niin uskomattomiin paikkoihin että oksat pois.
Esim. kun käännytään risteyksessä oikealle niin välittömästi on auto pysäköity vasempaan reunaan "väärin päin" joka peittää näkyvyyden ja siitä pitää alkaa
kurkkimaan onko vastaantulijoita.On ollut tilanteita että pitää nousta ulos autosta katsomaan onko vastaan tulevaa liikennettä.
Voihan sen auton pysäköidä siihen samaan paikkaan "oikeinkin päin" peittämään sitä näkyvyyttä.Näihin "oikein päin" näkyvyyttä rajoittamaan pysäköityihin autoihin ei vaan törmää.
Jostakin syystä tämä uusi laki innoittaa pysäköimään laillisesti ja vaarallisesti sen auton.
No - tuo nyt oli vain yksi esimerkki tämän lain toimimattomuudesta.Väylien kunnossapitäjät ovat ihmeissään talvella kun auto on pysäköity vasemmalle
puolelle metrin päähän aurauspenkasta.Metrin päähän sen takia että pitäähän siitä autosta mahtua poistumaan.Auraaja kiittää.
Toinen järjetön ehdotus oli pohjoisessa koiravaljakoiden päästäminen moottorikelkkaurille.Tämä ei tiettävästi sentään mennyt läpi.Suomen päättäjät
esittivät että lapissa koiravaljakot voisivat käyttää moottorikelkkojen ajouria.Tästä oltiin tekemässä todellakin laki.Koiravaljakkoporukat jo tyrmäsivät
suoraan tämän ehdotuksen.Joku tämän hankkeen edustaja totesi TV:ssa "Kyllä tässä oli hyvää tarkoittava esitys kysymyksessä"
Miettikää nyt kun kapealla kelkkauralla mutkan jälkeen kohtaa väylän täyttävä koiravaljakko moottorikelkan kuinka siinä käy.
Tuo vasemmalle pysäköniti pitää perua.
Miten suomessa voi olla päättämässä ihmisiä joilla ei ole tajua edes perusasioista? Miten voi olla?
Yhteiskunta
Anonyymi-ap
2
268
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä järki vasemmalle pysäköintiä on perua? Ei mikään. Sillä siihen on selkeä käyttäjäkuntansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712983
- 462604
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322245- 792158
- 951966
- 321732
- 121546
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171497Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil271308