Paljonko oikeuden määräämä pesänselvittäjä/jakaja laskuttaa? Onko jotain selkeitä prosentteja pesän arvosta?
Pesänselvittäjä ja -jakaja
13
643
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä se laskuttaa semmoset 300 € / h työstään (alveineen). Tämä voi olla pieni osa tai suuri osa pesästä, riippuen pesän arvosta.
- Anonyymi
Oikeusapu otta 200€/h.Laskutus alkaa heti. Jos olet varaton,voit yrittää tulevan varallisuutesi pitää piilossa,varo pienelläkirjoitettua sopimusta oikeuslaitokselle tekemästäsi sopimuksessa.
Alle sadantuhannen euron perintöä ei kannata riitautta,jakaa keskenänne.
- Anonyymi
Pesänjakajien laskutus on ihan erilaista kuin muiden yrittäjien. Ilmoitetaan jokin tuntipalkkiosumma, mutta maksajalle ei tule eriteltyä laskua siitä, mihin työtunteja on käytetty. Kun kysyy työtunneista, uhataan laskuttaa työstä lisää. Jos jonkinlainen työtuntimäärä lopulta saadaan, sekään ei ratkaise asiaa . Kertolasku ei täsmää, koska lain mukaan " lopullinen hinta määräytyy pesän suuruuden mukaan".
Maaseudulla perimämme pientilan perinnönjako maksoi 39 000 €, koska vanhemmillamme oli säästöjä. Yksi osakkaista ei suostunut sovintojakoon ja haki käräjäoikeudesta pesänjakajaa. Hänen mielestään lasku oli suuri, mutta ei häirinnyt häntä, koska lasku maksettiin pesän varoista, ei hänen varoistaan!
Haluan vielä huomauttaa, että meitä oli viisi kuolinpesän osakasta. Yhden, pesänjakajaa hakeneen sukuhaaran osuuden irroittaminen maksoi siis 39 000 €. Me muut muodostimme maatalousyhtymän.- Anonyymi
No maksoihan hän siitä lopulta oman osuutensa pienentymisellä. 39000 jaettuna viidellä on 7800 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No maksoihan hän siitä lopulta oman osuutensa pienentymisellä. 39000 jaettuna viidellä on 7800 euroa.
Onko joskus sattunut, että pesänjakaja on tehnyt virkavirheen/rikoksen, esim esittänyt perättömän lausuman tai jättänyt jonkin oleellisen asian huomioimatta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko joskus sattunut, että pesänjakaja on tehnyt virkavirheen/rikoksen, esim esittänyt perättömän lausuman tai jättänyt jonkin oleellisen asian huomioimatta?
On sattunut montakin kertaa, mutta mitään seuraamusta ei tapahdu.
Pesänjakaja on "pyhä lehmä", kukaan ei uskalla kyseenalaistaa pesänjakajaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On sattunut montakin kertaa, mutta mitään seuraamusta ei tapahdu.
Pesänjakaja on "pyhä lehmä", kukaan ei uskalla kyseenalaistaa pesänjakajaa.Käräjäoikeus päättää.
Pesänjakaja saa tehdä miten haluaa, käräjäoikeuden siunaus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käräjäoikeus päättää.
Pesänjakaja saa tehdä miten haluaa, käräjäoikeuden siunaus.Tarkennus: - siis esim harjoittelija-käräjänotaarin arvio.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käräjäoikeus päättää.
Pesänjakaja saa tehdä miten haluaa, käräjäoikeuden siunaus.Pesänjakaja on "pyhä lehmä".
- Anonyymi
Kenet palkkaatte ? Asianaja alamaailmasta voi nyhtää 500€ tunti .
- Anonyymi
Sopiminen on halvinta eikä pikkuasioista vääntö. Silloin lasku on satasissa ja hakemusmaksu valtiolle 270 euroa.
- Anonyymi
Meillä laskutti 9000 euroa, ja vielä lisää laskuttaa varmaan saman, yksi sairas pesässä lähettää postia jatkuvasti sille, 60 euroa posti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709