Isonkyrön vanhuksien hoidon parantaminen.

Anonyymi-ap

Ei haju ole kovin hankala asia sielä, ei siihen kuole, mutta tietysti tuo hoitsujen työaikana kännyn kanssa seurustelu ei anna hyvää kuvaa. Sielä pitää tehdä sama asia kuin kouluissa, että perustetaan kännyköille parkki, työssäolon ajaksi.

Sitten pahempi jutska on tuo vanhusten laitoshoidossa harjoitettu euthanasia. Asia kielletään Suomessa jyrkästi mutta sitä harrastetaan useassa laitoksessa.

Annetaan unilääke illalla ja tuuletetaan huone kylmäksi ja sitten tulee, niin sanottu "suuri vapahtaja". Eli suomeksi keuhkokuume. Sitkeimmät vanhukset ovat siitä selvinneet useamman kerran mutta lopulta se voittaa.

Jos valvotussa hoidossa tulee antipioteilla hoidettava tulehdus useamman kerran niin tahallisuus ei ole kaukana.

9

1372

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lääkkeissä on myös niitä ongelmatapauksia jotka aiheuttavat kovia reaktioita vanhukselle.

      Yksi on eräs antipiootti.

    • Anonyymi

      Eikä vain tuo.

      Kun vanhusta käy hoitaja ns, katsomassa, kurkaa ovelta: Nukkuuu.

      Mutta, ei kaikki todellakaan nuku, vaan todellisuudessa ovat voineet saada aivoinfarttin. Hoitaja vain ei asiasta ota sen kummemmin selvää, pääsee nopeammin toimistonpuolelle rupattelemaan ja räpläämäään kännyään.
      Ikävä kyllä näin kävi ja tämä asukas olisi selvinnyt, jos hoitaja olisi viitsinyt mennä asukkaan viereen katsomaan/ ottamaan selvää nukkuuko vai onko sairauskohtaus menossa.

      Eikä varmasti ole ensimmäinen kerta, saatika viimmeinenkään.

    • Anonyymi

      Ja vanhukset aivan pelkäävät, kun Jouvat sinne.😌

      Yöllä, yököt nukkuvat sohvalla, oma tyyny mukanaan💤💤
      Onhan se ihan hirveetä, kun ei saa nukkua ja yökölläkin alkaa olemaan ikää yhtä paljon, kun hoidokilla.😂🤣

      Mutta, kun velkaa on niin minkäs teet.🤪😝 täytyy ottaa kaikki hyöty irti edes nukkumalla, soittakoot kelloa, kyllä aamu hoitsut sitten kattoo, mitä apua tarvitsivat, jos enää tarvitsevat🤭🤭

      Omaiset, kun ovat tarpeeksi kaukana, niin eivät ne mitään tiedä ja voi aina laittaa hoidokkien höperyyden piikkiin.😱😱
      Että, jos joku asukas toimittaa, tosi on.😮

      • Anonyymi

        Painosta puhumattakaan.🐽🐽🦧🦧


    • Anonyymi

      Tälläisillä pienissä kunnissa työntekijät valitaan:
      Perhepiiristä, sukulais- suhteilla ja tietty jos sattuu olemaan ison maatalon tai jonkin tittelin omistajan muija tai tytär.🤭

      Sitten, työpaikalla voi , valittaa ihan kaikesta päivät pääksytykseen työkavereille.
      Istuksia kahvilla ja märistä ei jaksa, ei kiinnosta.

      Muuten, siellä olevan hoitajan kannattaisi käydä optikolla tai silmälääkärissä, niin näkisi lukea.🤓🤓🤓

    • Anonyymi

      Valittakaa hyvinvointialueen johdolle jos ei meno muutu . Näin ei saa hoito edetä. Vanhus on hoitopaikassa hoitoa tarvitseva .
      Olen monesti miettinyt vanhaa nukkuvaa vanhusta joka ei mistään elämän korresta saa enää kiinni,onko hänelle pääsy taivaan onnelaan perempi kuin kitua samassa sängyssä. Yhdet itkuthan me omaisen edessä itkemme .

    • Anonyymi

      Saa isokyröläiset vanhukset edes hoitoa kotikunnassa. Meillä Laihialla lähetetään vanhukset ruotsinkielisiin kuntiin hoidettavaksi. Nääs, Laihialla suljettu hoitoon soveltuvat rakennukset ja sotealueen päätöksellä ruotsinkieli alueella tarvitaan lisää hoidettavia.

      Maalahdessa kuollut laihialaisia vanhuksia, jopa Pietarsaareen siirretty joitakin. Tulee yli 200 km reissu, jos käy katsomassa. Maalahteen sentään pääsee n. 100 km matkalla.

      Laihian sairaala suljettu, ilmeisesti ei löytynyt ruotsinkielistä henkilökuntaa.

    • Anonyymi

      Kunnassa järjestetään kielikurssi.

    • Anonyymi

      Nyt hallitus kaavailee, että vanhukset pitäisi hoitaa omaiset.🦧

      Niin, omaiset käyvät töissä🙄

      Kyllä varmasti hoitaisivat, jos joku maksaisi 2500e - 3500e/ kk:ssa.
      Perheet niillä omaisillakin on, jotka pitää hoitaa ja ruokkia työnsä lomassa.😬🤪🤪

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe