Isonkyrön vanhuksien hoidon parantaminen.

Anonyymi-ap

Ei haju ole kovin hankala asia sielä, ei siihen kuole, mutta tietysti tuo hoitsujen työaikana kännyn kanssa seurustelu ei anna hyvää kuvaa. Sielä pitää tehdä sama asia kuin kouluissa, että perustetaan kännyköille parkki, työssäolon ajaksi.

Sitten pahempi jutska on tuo vanhusten laitoshoidossa harjoitettu euthanasia. Asia kielletään Suomessa jyrkästi mutta sitä harrastetaan useassa laitoksessa.

Annetaan unilääke illalla ja tuuletetaan huone kylmäksi ja sitten tulee, niin sanottu "suuri vapahtaja". Eli suomeksi keuhkokuume. Sitkeimmät vanhukset ovat siitä selvinneet useamman kerran mutta lopulta se voittaa.

Jos valvotussa hoidossa tulee antipioteilla hoidettava tulehdus useamman kerran niin tahallisuus ei ole kaukana.

9

1230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lääkkeissä on myös niitä ongelmatapauksia jotka aiheuttavat kovia reaktioita vanhukselle.

      Yksi on eräs antipiootti.

    • Anonyymi

      Eikä vain tuo.

      Kun vanhusta käy hoitaja ns, katsomassa, kurkaa ovelta: Nukkuuu.

      Mutta, ei kaikki todellakaan nuku, vaan todellisuudessa ovat voineet saada aivoinfarttin. Hoitaja vain ei asiasta ota sen kummemmin selvää, pääsee nopeammin toimistonpuolelle rupattelemaan ja räpläämäään kännyään.
      Ikävä kyllä näin kävi ja tämä asukas olisi selvinnyt, jos hoitaja olisi viitsinyt mennä asukkaan viereen katsomaan/ ottamaan selvää nukkuuko vai onko sairauskohtaus menossa.

      Eikä varmasti ole ensimmäinen kerta, saatika viimmeinenkään.

    • Anonyymi

      Ja vanhukset aivan pelkäävät, kun Jouvat sinne.😌

      Yöllä, yököt nukkuvat sohvalla, oma tyyny mukanaan💤💤
      Onhan se ihan hirveetä, kun ei saa nukkua ja yökölläkin alkaa olemaan ikää yhtä paljon, kun hoidokilla.😂🤣

      Mutta, kun velkaa on niin minkäs teet.🤪😝 täytyy ottaa kaikki hyöty irti edes nukkumalla, soittakoot kelloa, kyllä aamu hoitsut sitten kattoo, mitä apua tarvitsivat, jos enää tarvitsevat🤭🤭

      Omaiset, kun ovat tarpeeksi kaukana, niin eivät ne mitään tiedä ja voi aina laittaa hoidokkien höperyyden piikkiin.😱😱
      Että, jos joku asukas toimittaa, tosi on.😮

      • Anonyymi

        Painosta puhumattakaan.🐽🐽🦧🦧


    • Anonyymi

      Tälläisillä pienissä kunnissa työntekijät valitaan:
      Perhepiiristä, sukulais- suhteilla ja tietty jos sattuu olemaan ison maatalon tai jonkin tittelin omistajan muija tai tytär.🤭

      Sitten, työpaikalla voi , valittaa ihan kaikesta päivät pääksytykseen työkavereille.
      Istuksia kahvilla ja märistä ei jaksa, ei kiinnosta.

      Muuten, siellä olevan hoitajan kannattaisi käydä optikolla tai silmälääkärissä, niin näkisi lukea.🤓🤓🤓

    • Anonyymi

      Valittakaa hyvinvointialueen johdolle jos ei meno muutu . Näin ei saa hoito edetä. Vanhus on hoitopaikassa hoitoa tarvitseva .
      Olen monesti miettinyt vanhaa nukkuvaa vanhusta joka ei mistään elämän korresta saa enää kiinni,onko hänelle pääsy taivaan onnelaan perempi kuin kitua samassa sängyssä. Yhdet itkuthan me omaisen edessä itkemme .

    • Anonyymi

      Saa isokyröläiset vanhukset edes hoitoa kotikunnassa. Meillä Laihialla lähetetään vanhukset ruotsinkielisiin kuntiin hoidettavaksi. Nääs, Laihialla suljettu hoitoon soveltuvat rakennukset ja sotealueen päätöksellä ruotsinkieli alueella tarvitaan lisää hoidettavia.

      Maalahdessa kuollut laihialaisia vanhuksia, jopa Pietarsaareen siirretty joitakin. Tulee yli 200 km reissu, jos käy katsomassa. Maalahteen sentään pääsee n. 100 km matkalla.

      Laihian sairaala suljettu, ilmeisesti ei löytynyt ruotsinkielistä henkilökuntaa.

    • Anonyymi

      Kunnassa järjestetään kielikurssi.

    • Anonyymi

      Nyt hallitus kaavailee, että vanhukset pitäisi hoitaa omaiset.🦧

      Niin, omaiset käyvät töissä🙄

      Kyllä varmasti hoitaisivat, jos joku maksaisi 2500e - 3500e/ kk:ssa.
      Perheet niillä omaisillakin on, jotka pitää hoitaa ja ruokkia työnsä lomassa.😬🤪🤪

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4397
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4219
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3394
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe