Olisi vanha liesi, joka muuten toimii, mutta uunissa jotakin, kun käryää jos laittaa sähköt päälle. Ilmeisesti sähkövika.
En tarvitse uunia, joten voinko poistaa uunin virransyötön pois päältä, jos vaan irroitan sitä syöttävän vaihejohdon? Vai sekoaako silloin jotakin muutakin?
Liedessä vikaa uunissa
8
501
Vastaukset
- Anonyymi
Perinteisesti yksi vaihe uunille ja kahdella vaiheella kaksi levyä, eli uunin vaiheen voi kytkeä irti kuten suunnittelit.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180611713
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kun ne 3-vaihejohdot ovat L1, L2 ja L3, niin onko merkitystä esim mihin levyihin niistä kukin vaihe menee? Siis voiko mitkä tahansa kaksi vaihetta kytkeä levyihin?
- Anonyymi
Voi jos kiinteistössä ei ole muuta kuormaa liiaksi jonkin vaiheen niskassa.
Usein noissa liesissä tulee yhdyspala mukana jolla kytketään kaikki vaiheet rinnan, jos vanhaan huoneistoon ei tule kuin yksi vaihe. Aina joku ymmärtämättään jättää sen sinne kolmivaihekytkennässä ja ihmettelee sitten miksi menee sulake. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi jos kiinteistössä ei ole muuta kuormaa liiaksi jonkin vaiheen niskassa.
Usein noissa liesissä tulee yhdyspala mukana jolla kytketään kaikki vaiheet rinnan, jos vanhaan huoneistoon ei tule kuin yksi vaihe. Aina joku ymmärtämättään jättää sen sinne kolmivaihekytkennässä ja ihmettelee sitten miksi menee sulake.Miten yhden vaiheen sulake saadaan kestämään, kun samaan aikaan laittaa päälle useampia levyjä ja vieläpä uunin?
Jos oot uuneja korjaillut tai tutustunut niihin, niin mitä mieltä oot siitä että jos uunin laittaa päälle niin sieltä alkaa muutaman min kuluttua tulemaan "sähkövian" tyyppistä hajua? Voisikohan olla kyse siitä, että uunin vastuslangoissa jotakin likaa ja se haisee lämmetessään? Onko tuolla juurikaan mitään syttyvää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten yhden vaiheen sulake saadaan kestämään, kun samaan aikaan laittaa päälle useampia levyjä ja vieläpä uunin?
Jos oot uuneja korjaillut tai tutustunut niihin, niin mitä mieltä oot siitä että jos uunin laittaa päälle niin sieltä alkaa muutaman min kuluttua tulemaan "sähkövian" tyyppistä hajua? Voisikohan olla kyse siitä, että uunin vastuslangoissa jotakin likaa ja se haisee lämmetessään? Onko tuolla juurikaan mitään syttyvää?Luokkaa joku 50a sulake alkaa kestämään kaikki kerralla, mutta eihän vanhoissa kerrostaloossa sielä ollut kuin yksi 25A koko huoneistolle ja se lähti jos ei ymmärtänyt varoa. Eikä uunin nollakaan ehkä kestäisi kaikkia yhtä aikaa.
Ei vanhojen helsingin rakennusten sähköjä ollut suunniteltu siihen että kahvit ja saunat lämmitetään tulevaisuudessa sähköllä. Suihkut ja huussitkin rakennettiin virityksenä johonkin vanhaan komeroon, kun yhteistilojen aika alkoi jäädä taakse.
Veikkaan että uunissa on vaan ruokajäänteitä tai pölyä. Itse pistäsin täysille valvonnan alla ja odottaisin että käryäminen loppuu. Sulake siinä enintään lähtee jos laitteessa on vikaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten yhden vaiheen sulake saadaan kestämään, kun samaan aikaan laittaa päälle useampia levyjä ja vieläpä uunin?
Jos oot uuneja korjaillut tai tutustunut niihin, niin mitä mieltä oot siitä että jos uunin laittaa päälle niin sieltä alkaa muutaman min kuluttua tulemaan "sähkövian" tyyppistä hajua? Voisikohan olla kyse siitä, että uunin vastuslangoissa jotakin likaa ja se haisee lämmetessään? Onko tuolla juurikaan mitään syttyvää?> Miten yhden vaiheen sulake saadaan kestämään, kun samaan aikaan laittaa päälle useampia levyjä ja vieläpä uunin?
Kolmelle vaiheelle kytkettynä on aina 2 levyä tai 1 kpl uuneja per vaihe / 16 A sulke. Tehot taitaa olla niin mitoitettu, että just ja just pysytään alle 16 A.
Wanhat kämpät, missä vain 1-vaihesähkö, näkyy aina olevan niin, että pääsulake 25 A ja liedelle 20 A,
Ei tuo pääsulakekaan kestä teoriassa kuin vajaan 6 kW tehon ja liedessä saisi olla tehoa käytässä max. 4,6 kW. Tehokkaimmat levyt voi olla 2 kW/kpl, pienimmät 1 kW luokkaa.
Eli 3 levyä täysillä voi riittää jo ylittämään 20 A.
Mutta... tulppasulakkeet reagoivat pieniin ylityksiin hitaasti. Nopea (parissa sekunnissa) palaminen vaatii moninkertaisen virran. Joku 50 % ylikuorma pitää olla päällä aika pitkään (luokkaa kymmeniö minuutteja näin ulkomuistista) ennen kuin käry käy. Harvemmin liedessä paahdetaan useampaa levyä täysillä varttitunti putkeen....
Enemmän pitää olla huolissaan siitä 25 A pääsulakkeesta. Sitä kun ei itse pääse vaihtamaan ja sen voi epähuomiossa poksauttaa, kun pukkaa liettä ja pyykinpesukonetta ja imuria samaan aikaan päälle.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Miten yhden vaiheen sulake saadaan kestämään, kun samaan aikaan laittaa päälle useampia levyjä ja vieläpä uunin?
Kolmelle vaiheelle kytkettynä on aina 2 levyä tai 1 kpl uuneja per vaihe / 16 A sulke. Tehot taitaa olla niin mitoitettu, että just ja just pysytään alle 16 A.
Wanhat kämpät, missä vain 1-vaihesähkö, näkyy aina olevan niin, että pääsulake 25 A ja liedelle 20 A,
Ei tuo pääsulakekaan kestä teoriassa kuin vajaan 6 kW tehon ja liedessä saisi olla tehoa käytässä max. 4,6 kW. Tehokkaimmat levyt voi olla 2 kW/kpl, pienimmät 1 kW luokkaa.
Eli 3 levyä täysillä voi riittää jo ylittämään 20 A.
Mutta... tulppasulakkeet reagoivat pieniin ylityksiin hitaasti. Nopea (parissa sekunnissa) palaminen vaatii moninkertaisen virran. Joku 50 % ylikuorma pitää olla päällä aika pitkään (luokkaa kymmeniö minuutteja näin ulkomuistista) ennen kuin käry käy. Harvemmin liedessä paahdetaan useampaa levyä täysillä varttitunti putkeen....
Enemmän pitää olla huolissaan siitä 25 A pääsulakkeesta. Sitä kun ei itse pääse vaihtamaan ja sen voi epähuomiossa poksauttaa, kun pukkaa liettä ja pyykinpesukonetta ja imuria samaan aikaan päälle....Se on kyllä kolmevitonen yleisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218596Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307857Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105438Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825089Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294889Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373407- 1253124
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353016Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853009Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252620